Aerobik w wodzie – jakie korzyści zdrowotne zapewnia?

0
837

Aerobik wodny polega na wykonywaniu ćwiczeń aerobowych w wodzie. Łączy w sobie elementy tradycyjnego aerobiku, gimnastyki korekcyjnej oraz pływania. Aerobik w wodzie doskonale sprawdza się u osób walczących z nadwagą i otyłością, wspiera regeneracje organizmu po operacjach i urazach oraz pozytywnie wpływa na stan skóry, pracę układu oddechowego oraz krążenie krwi. Jest pomocny także w redukcji tkanki tłuszczowej, rozstępów i cellulitu.

Na czym polega aerobik w wodzie?

Aerobik w wodzie, nazywany także aqua aerobikiem, to nic innego, jak ćwiczenia aerobowe prowadzone na basenie, w wodzie. Stanowi on połączenie elementów gimnastyki korekcyjnej, ćwiczeń aerobowych oraz elementów pływania. Jest to forma aktywności polecana w szczególności osobom, które ze względu na przebyte urazy czy operacje, nie mogą korzystać z tradycyjnych form aktywności fizycznej. To doskonała propozycja także dla osób z nadwagą, które ćwicząc w wodzie mniej się męczą intensywniej przy tym spalając tkankę tłuszczową. Aerobik w wodzie to aktywność zalecana osobom w różnym wieku, w tym także dzieciom oraz seniorom. Z jego zalet mogą także w pełni bezpiecznie korzystać kobiety w ciąży.

Aerobik w wodzie może być realizowany różnymi metodami – w warunkach obciążenia, z oporem oraz w formie ćwiczeń wspomagających. Zajęcia mogą odbywać się w zanurzeniu do pasa, czyli w wodzie płytkiej, w średnio głębokiej wodzie sięgającej mniej więcej do klatki piersiowej oraz głębokiej, kiedy stopy wcale nie stykają się z podłożem. Każda głębokość wymaga doboru innego planu treningowego. Ćwiczenia mogą być ponadto realizowane z dodatkiem różnego rodzaju akcesoriów, w tym tzw. makaronów pozwalających na utrzymywanie się na powierzchni wody. Aerobik wodny uprawiany na głębokim basenie często korzysta natomiast z piankowych sztang, ciężarków oraz specjalnych pasów wypornościowych.

Dlaczego warto uprawiać aerobik w wodzie?

Aerobik wodny to doskonała forma aktywności fizycznej, która świetnie sprawdzi się zarówno do intensywnych treningów, jak i jako bezpieczna metoda rehabilitacji. Jest szczególnie polecany osobom z problemami ze strony układu kostnego i stawowego oraz po przebytych skomplikowanych operacjach. Aerobik w wodzie nie obciąża bowiem stawów, skutecznie przy tym wzmacniając mięśnie oraz poprawiając ogólną sprawność fizyczną i wydolnościową organizmu. Dodatkowym atutem ćwiczeń w wodzie jest także brak nadmiernego obciążenia kręgosłupa.

Zalety aerobiku wodnego docenią w szczególności osoby odchudzające się. Podczas wysiłku w wodzie nasze ciało intensywniej spala bowiem kalorie, co pozwala szybciej zrzucić zbędne kilogramy oraz uzyskać wymarzoną sylwetkę. Ponadto, ćwiczenia w wodzie są doskonałą metodą na ujędrnienie ciała, poprawę stanu skóry oraz sprzyjają walce z cellulitem wspomagając spalanie tkanki tłuszczowej i usuwanie toksyn z organizmu. Woda w basenie unosi ciało oraz daje wrażenie lekkości, co w trakcie ćwiczeń w szczególności docenią osoby cierpiące z powodu otyłości – aerobik w wodzie ułatwi im wykonywanie ćwiczeń oraz pozwoli skutecznie walczyć ze zbędnymi kilogramami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here