Ból zęba to jeden z najgorszych bólów do zniesienia. Nawet niewielki powoduje duży dyskomfort, nie można się skoncentrować na pracy, powoduje rozdrażnienie, nie pozwala zasnąć w nocy. Oczywiście najprostszym i najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Wiele osób jednak obawia się, że podczas leczenia ból zęba jeszcze bardziej się nasila i odwleka wizytę w czasie. Nic bardziej mylnego. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny bólu zęba, jego przyczyny oraz domowe sposoby na jego uśmierzenie.
Przyczyny bólu zęba
Ból zębów może mieć różne przyczyny, może być to próchnica, paradontoza lub inne choroby dziąseł. Dokładną przyczynę może stwierdzić tylko dentysta.
Najczęściej ząb wysyła sygnały, że coś się z nim zaczyna dziać i nie wszystko jest w porządku. Początkowo jest to wrażliwość na potrawy zimne lub gorące, słodkie lub kwaśne. Ból jest gwałtowny, ale szybko mija. Świadczy to o uszkodzeniu szkliwa lub obniżeniu się dziąseł. Drażniący impuls przez kanaliki zębowe przedostaje się do bardzo unerwionej miazgi zębowej. Stomatolog podczas wizyty może uzupełnić szkliwo i uszczelnić kanaliki zębowe.
Permanentny ból zęba może świadczyć o rozwijającej się próchnicy. Jej przyczyną są bakterie, które najpierw uszkadzają szkliwo i koronę zęba, a później miazgę zębową i to jej uszkodzenie jest przyczyną bólu. Trzeba pamiętać, że może być promieniującym, więc nie zawsze da się dokładnie określić, który ząb boli. Dokładnie może to określić tylko dentysta podczas wizyty.
Należy jak najszybciej zgłosić się dentysty, gdyż odwlekanie wizyty prowadzi do dalszego rozwoju próchnicy, która w efekcie obejmuje większą część miazgi zębowej. Skutki to rozwijający się ropień, ewentualna opuchlizna. Sytuacja jest bardzo poważna, dentysta najczęściej musi zastosować antybiotyk i leczenie kanałowe. W ostateczności przeprowadzi ekstrakcję zęba.
Paradontoza to choroba przyzębia dotykająca głównie osoby po 40 roku życia. Główną przyczyną jest odkładanie się płytki nazębnej, która z czasem tworzy kamień nazębny. Objawami paradontozy jest ból zęba, jego ruchomość i wreszcie wypadnięcie.
Czasami bóle zębów nie mają nic wspólnego z ich stanem. Często są spowodowane innymi przyczynami, np. zapaleniem zatok, dolegliwościami stawu żuchwowo-skroniowego, wyżynaniem się zęba mądrości, zapaleniem nerwu trójdzielnego. Ostateczną diagnozę postawi stomatolog lub inni specjaliści.
Domowe sposoby na ból zęba
Trzeba pamiętać, że na ból zęba domowe sposoby to tylko działania doraźne, nie usuną one przyczyny bólu. Można stosować je, gdy ból zęba pojawi się nagle, zwłaszcza w nocy lub gdy trzeba czekać kilka dni na wyznaczony termin wizyty u dentysty. Jedynym skutecznym sposobem na jego wyeliminowanie jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Środki przeciwbólowe
Kiedy ząb zaczyna boleć najczęściej sięgamy po tabletki przeciwbólowe. Przy lekkich bólach może pomóc paracetamol, przy silniejszych sięgamy po ibuprofen. Podczas stosowania leków przeciwbólowych nie wolno przekraczać dawek dobowych.Ważne aby stosować leki osłonowe, ponieważ środki o działaniu przeciwbólowym niszczą florę bakteryjną żołądka. Nie zaleca się również, stosowania ich przez dłużej niż kilka dni. Znacznie lepiej jest sięgnąć po sposoby sprawdzone przez nasze babcie.
Napary z ziół
Na ból zęba domowe sposoby są najlepsze przede wszystkim dlatego, że nie powodują skutków ubocznych, a są tak samo skuteczne jak środki przeciwbólowe. Jeśli ból zęba jest niewielki można stosować płukanie jamy ustnej naparami z szałwii lub rumianku. Działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, niszczą bakterie rozwijające się w jamie ustnej.
Naturalne środki przeciwbólowe
Inne domowe sposoby na ból zęba polegają na stosowaniu roślin o silniejszym działaniu przeciwbólowym. Należą do nich przede wszystkim goździki oraz czosnek. By uśmierzyć ból zęba z widoczną dziurą wystarczy włożyć do niej wacik nasączony 3 kroplami olejku goździkowego, jeżeli ubytku nie widać, to na bolącym zębie można rozgryzać suszonego goździka.
Uśmierzyć ból zęba można także stosując czosnek, który nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Nie tylko ból zęba będzie znacznie mniejszy, ale zwalczy także jego stan zapalny. Stosować można go na dwa sposoby, czosnek należy rozgnieść i przyłożyć do bolącego zęba lub powoli go rozgryźć. Problem z czosnkiem polega jednak nie tylko na tym, że nie wszyscy go lubią, główny problem stanowi jego intensywny zapach, którego ciężko jest się pozbyć.
Skutecznym sposobem na ból zęba jest także imbir, który należy zmielić, zmieszać z odrobiną wody, nałożyć na wacik i przyłożyć do bolącego zęba. Można stosować także olejek imbirowy. Podobne właściwości mają także olejki eteryczne z eukaliptusa, jodły, wanilii lub krople walerianowe.
Niektórzy w przypadku bólu zęba stosują surowe ziemniaki. Ziemniak należy obrać, umyć i pokroić na cieniutkie plasterki. Plasterek należy przyłożyć na bolący ząb, po kilku minutach trzeba go wymienić. Zaletą tego sposobu jest fakt, iż ziemniaki zawsze są w domu.
Profilaktyka najważniejsza
Oczywistym jest, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zęby szczególnie wrażliwe są na wszelkie zaniedbania w zakresie codziennej higieny. Podczas spożywania posiłków w jamie ustnej osadza się wiele szkodliwych substancji, które niekorzystnie wpływają na zęby. Cukier osłabia szkliwo, kawa i herbata powodują ciemny osad. Resztki jedzenia, które pozostaną między zębami powodują rozwój bakterii i próchnicy. To właśnie z tych względów należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.
Jak dbać o zęby
Podstawą jest mycie zębów 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Do mycia zębów należy używać dobrych past z fluorem i miękkich szczoteczek. Zbyt twarda szczoteczka może uszkodzić szkliwo i spowodować ból zęba. Szczotkowanie powinno trwać 2-3 minut. Nie wolno także zapominać o szczotkowaniu języka, na którym rozwijają się bakterie, służą do tego szczoteczki z gumową końcówką. Na koniec powinno się wyczyścić przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznych.
Stomatolodzy zalecają, by myć zęby po każdym posiłku, ale nie zawsze jest to możliwe. Rozwiązaniem może być specjalna guma do żucia lub specjalne płyny antybakteryjne do płukania jamy ustnej.
Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym
Nawet najbardziej staranna higiena zębów nie zapobiegnie ich chorobom, to proces naturalny postępujący wraz z wiekiem. Najlepszym sposobem na uniknięcie bólu zębów są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, które powinny odbywać się co pół roku. Podczas wizyty dentysta dokonuje przeglądu wszystkich zębów i lokalizuje ewentualne ubytki do uzupełnienia, może zlecić także usunięcie kamienia nazębnego, który powoduje krwawienie dziąseł. Tak krótki odstęp między wizytami skutecznie chroni przed bólem zęba, bo próchnica nie ma czasu na rozwój, co więcej systematycznie sprawdzany jest stan uzębienia a ewentualne ubytki zostają usuwane już na początkowym etapie ich powstawania.
Podczas wizyty kontrolnej stomatolog może także zalecić inne zabiegi, które zapewnią piękny uśmiech. Poza usunięciem kamienia nazębnego może być to także piaskowanie ścierające płytkę nazębną lub wybielanie zębów.
Ból zęba to dolegliwość, która niewątpliwie jest przyczyną dużego dyskomfortu.Kiedyś leczenie zęba powodowało ból – zwłaszcza leczenie kanałowe. Obecnie gabinety stomatologiczne dysponują nowoczesnymi aparatami diagnostycznymi i środkami znieczulającymi, które całkowicie uśmierzają ból zęba w czasie leczenia.