Właściwości wód mineralnych i leczniczych

0
773

Każdy z nas dobrze zna wody mineralne, które dostaniemy w każdym sklepie spożywczym i to w wielu wariantach. Sięgamy po nie ze względu na to, że jakość kranowej wody zwykle pozostawia wiele do życzenia i dosyć ryzykowne byłoby wypijanie jej w większych ilościach każdego dnia. Mamy też wody lecznicze, które wspierają zdrowie i wykazują szereg korzystnych właściwości na nasz organizm. W przypadku tak zwanej kranówki nie można powiedzieć, że jest do woda z jodem, która pomoże nam przy różnych schorzeniach i dolegliwościach. Na szczęście mamy jeszcze do wyboru wody głębinowe, obfitujące w wielorakie składniki mineralne. Jak najbardziej warto po nie sięgać, przynajmniej od czasu do czasu.

Niezwykłe wody prozdrowotne

W przypadku wód leczniczych można mówić o zdecydowanie większej jakości i wartości w porównaniu z tym, co wypływa z naszego domowego kranu czy nawet ze sklepowymi wodami mineralnymi. Nie bez powodu przy rzeczowniku „woda” stoi przymiotnik „lecznicza”. Wynika to z tego, że za jej pomocą można poprawić swoje zdrowie, pozbyć się niektórych nieprzyjemnych dolegliwości i schorzeń. Niektóre wody dostępne są wyłącznie w pijalniach, inne można kupić w aptekach lub coraz częściej nawet w sklepach ze zdrową żywnością. Mowa jest tutaj o wodach siarczanowych, szczawach, wodach gorzkich, solankach, wodach żelazistych, cieplicach. Znajdziemy wody jodkowe, krzemowe, radonowe, fluorkowe.

Przykładowo wody lecznicze szczawy o dużej mineralizacji pobudzają wytwarzanie żółci, wobec czego działają żółciopędnie i żółciotwórczo. Idealnie sprawdzają się w przypadku osób borykających się ze schorzeniami dróg żółciowych, ale nie tylko. Sięga się po nie także przy nadkwasocie, nadwadze i chorobach wrzodowych. Mamy też wody wodorowęglanowo-wapniowe, które przynoszą ulgę przy chorobach nerek, dróg moczowych, kamicy nerkowej, cukrzycy i miażdżycy. Nie brakuje wód leczniczych, które pomogą na konkretne schorzenia – alergie, choroby zatok, niedoczynność tarczycy, choroby krwi, kamica moczowa i dna moczanowa, depresja. Wody lecznicze stosuje się do leczenia schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych, przy nieprawidłowo funkcjonującej wątrobie czy nadpobudliwości.

Każda woda lecznicza jest wykorzystywana w innym celu ze względu na specyfikę działania. Jedne pozwolą się zrelaksować, drugie usprawnią przemianę materii, inne pobudzą układ krwionośny czy złagodzą dolegliwości bólowe. Nie wszystkie wody lecznicze nadają się do picia, ale służą do kąpieli. Przykładem są solanki obfitujące w chlorek sodu, które pozwalają rozluźnić napięte mięśnie. Z kolei kąpiele siarkowe przynoszą ukojenie przy schorzeniach reumatycznych, zwyrodnieniach i owrzodzeniach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here