Jeszcze do niedawna wegetarianizm kojarzył się z czymś wręcz egzotycznym i obcym. Czym on właściwie jest? Pod tym określeniem kryje się wiele rodzajów diet, które w różnym stopniu zabraniają spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. Dziś coraz więcej osób świadomie rezygnuje ze spożywania mięsa i szuka dla niego zdrowych, pełnowartościowych zamienników. Zanim jednak zdecydujemy się na całkowitą rezygnację ze spożywania określonych produktów, warto zapoznać się z podstawowymi odmianami wegetarianizmu.
Laktoowowegetarianizm
Jest to zdecydowanie najpopularniejszy odłam diety wegetariańskiej. Wykluczone jest tutaj spożywanie produktów mięsnych, w tym ryb i owoców morza. Dopuszczone są natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego. Laktoowowegetarianie mogą zatem spożywać nabiał, jaja oraz miód. Podobnie jak w przypadku innych odmian diety bezmięsnej, również tutaj należy zadbać o dodatkowe źródła witamin, które normalnie przyswajamy jedząc mięso. Produkty zawierające zwiększone ilości białka czy żelaza znajdziemy między innymi tam, gdzie sprzedawana jest żywność ekologiczna online np. w SpizarniaRydzynska.pl oraz stacjonarnie. Szczególna uwagę warto zwrócić na hummus, sojowe odpowiedniki wędlin czy kasze.
Weganizm
W tej diecie wyklucza się wszystkie rodzaje pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Zabronione jest zatem spożywanie mięsa, ryb, owoców morza, nabiału, jaj, miodu oraz żelatyny. Wbrew pozorom, taka dieta nie oznacza monotonii i bezkształtnego jedzenia. W sklepach, gdzie sprzedawana jest żywność ekologiczna online, znajdziemy mnóstwo produktów w smaku przypominające tradycyjne pokarmy. Należą do nich na przykład wegańskie pasty kanapkowe przygotowane z soi, wegańskie sery czyli tofu oraz napoje roślinne z powodzeniem zastępujące mleko. Co więcej, osoby decydujące się na taki styl życia wybierają również niespożywcze produkty wegańskie, czyli takie do produkcji których nie wykorzystano zwierząt. Chodzi głównie o futra, jedwab czy leki i kosmetyki testowane na zwierzętach.
Frutarianizm
Jest to jeden z najbardziej restrykcyjnych odłamów wegetarianizmu. Frutarianie co prawda spożywają produkty wegańskie, ale tylko takie, przy których produkcji nie doszło do unicestwienia całej rośliny. Z diety wyłączają między innymi marchewkę czy rzodkiewkę. Jak łatwo się domyślić, frutarianie żywią się głównie owocami (ich zerwanie nie niszczy drzewa czy krzaka), stąd też nazwa tego odłamu.
Witarianizm
Zazwyczaj jest dietą wegetariańską, choć z założenia nie musi nią być. Polega na spożywaniu surowych pokarmów, które nie są poddawane żadnej obróbce termicznej. Ma to zapobiec niszczeniu enzymów oraz witamin korzystnie wpływających na organizm człowieka i wyeliminować możliwość powstania tych niekorzystnych dla zdrowia.
Wegetarianizm współcześnie zyskuje coraz więcej entuzjastów. W większości przypadków nie jest to wymuszone podążanie za aktualnymi trendami, ale chęć poprawy stanu zdrowia a tym samym jakości życia. Warto jednak pamiętać, że hummus czy kotlety sojowe same w sobie nie zapewnia nam idealnego zdrowia. Aby tak było, konieczny jest również ruch i odpowiednia suplementacja.