Zadania wymagające długotrwałego używania oczu – takie jak prowadzenie samochodu, czytanie małych liter w tekście lub praca na komputerze – mogą powodować zmęczenie wzroku. Przypadłość ta dotyczy coraz większej liczby osób i potrafi być naprawdę uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu. Jakie są najczęstsze przyczyny zmęczenia oczu?
Najczęstsze przyczyny zmęczenia oczu
Każda aktywność wymagająca intensywnego korzystania z oczu i skupienia może powodować zmęczenie oczu.
Ponieważ smartfony i komputery stały się częścią naszego codziennego życia, coraz więcej osób doświadcza zmęczenia oczu regularnie. Niektórzy lekarze okuliści opisali nawet tę szczególną przyczynę “komputerowego zespołu zmęczonego wzroku”.
Innymi częstymi przyczynami zmęczenia oczu są:
- Niewłaściwe lub niewystarczające oświetlenie
- Czytanie przez dłuższy czas
- Blask z cyfrowego ekranu
- Zwiększony stres
- Nierozpoznana choroba oczu
- Spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez odpowiedniej ochrony oczu
Jak zapobiegać zmęczeniu oczu podczas pracy na komputerze? Kilka praktycznych porad
Badania pokazują, że zmęczenie oczu i inne dokuczliwe objawy związane ze wzrokiem występują u 50-90% pracowników używających komputera.
Problemy te mogą wahać się od zmęczenia fizycznego, zmniejszonej wydajności i zwiększonej liczby błędów w pracy, po drobne uciążliwości, takie jak drżenie oczu i zaczerwienienie oczu.
- Rutynowe kompleksowe badanie wzroku jest najważniejszą rzeczą, którą możesz zrobić, aby zapobiec lub leczyć problemy ze wzrokiem związane z pracą przy komputerze. Jeśli nie byłeś na badaniu wzroku od ponad roku, umów się na wizytę u okulisty w Twojej okolicy.
- Zmęczenie wzroku często jest spowodowane nadmiernie jasnym światłem pochodzącym z zewnątrz (padającym przez okno) lub ostrym oświetleniem wnętrza. Podczas korzystania z komputera oświetlenie otoczenia powinno być o połowę jaśniejsze niż zwykle ma to miejsce w większości biur.
Wyeliminuj światło zewnętrzne, zamykając zasłony, rolety lub żaluzje. Jeśli to możliwe, ustaw monitor komputera lub ekran tak, aby okna znajdowały się z boku, zamiast z przodu lub z tyłu.
- Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wymień stary monitor (CRT) na płaski ekran ciekłokrystaliczny (LCD).
Ekrany LCD są zdrowsze dla oczu i zazwyczaj mają antyrefleksyjną powierzchnię. Staromodne ekrany CRT mogą powodować zauważalne “migotanie” obrazów, co jest główną przyczyną komputerowego zmęczenia wzroku. Nawet jeśli migotanie to jest niedostrzegalne, nadal może powodować zmęczenie wzroku i zmęczenie podczas pracy na komputerze.
Komplikacje spowodowane migotaniem są jeszcze bardziej prawdopodobne, jeśli częstotliwość odświeżania monitora jest mniejsza niż 75 Hz (Hz). Jeśli musisz używać CRT w pracy, dostosuj ustawienia wyświetlania do najwyższej możliwej częstotliwości odświeżania.
Wybierając nowy, płaski wyświetlacz, wybierz ekran o najwyższej możliwej rozdzielczości.
- Dostosuj ustawienia wyświetlacza komputera. Dostosowanie ustawień wyświetlania komputera może zmniejszyć zmęczenie oczu:
- Jasność. Dostosuj jasność wyświetlacza, aby była w przybliżeniu taka sama jak jasność otaczającej stacji roboczej. Jako test spójrz na białe tło tej strony internetowej. Jeśli wygląda na źródło światła, jest zbyt jasne. Jeśli wydaje się matowa i szara, może być zbyt ciemny.
- Rozmiar i kontrast tekstu. Dostosuj rozmiar tekstu i kontrast, aby zapewnić wygodę, zwłaszcza podczas czytania lub tworzenia długich dokumentów. Zazwyczaj czarny nadruk na białym tle to najlepsza kombinacja dla wygody.
- Temperatura koloru. Jest to termin techniczny używany do opisu spektrum światła widzialnego emitowanego przez kolorowy wyświetlacz. Niebieskie światłojest światłem widzialnym o krótkich falach, które jest związane z większym zmęczeniem oczu niż barwy o dłuższych falach, takie jak pomarańczowy i czerwony. Zmniejszenie temperatury kolorów na wyświetlaczu zmniejsza ilość niebieskiego światła emitowanego przez kolorowy wyświetlacz, aby zapewnić dłuższy komfort oglądania.
Jak radzić sobie ze zmęczonymi oczami?
Przede wszystkim możemy użyć doraźnych środków, jak choćby krople do oczu. Następnie wyeliminujmy przyczynę powodującą zmęczenie oczu, którą często jest wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem komputera i smartfona bez zapewnienia odpowiedniej higieny pracy.
Co to oznacza? Należy robić przerwy odrywając wzrok od ekranu. Często na przerwie od pracy przed komputerem łapiemy od razu telefon, aby na nim przeczytać nowinki lub przejrzeć portale społecznościowe. Nie tędy droga do zdrowych, nieprzemęczonych oczu.
Zaopatrzmy się w suplementy diety, które zawierają niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszych oczu składniki, takie jak:
- cynk – dzięki niemu rozróżniamy odcienie szarości i widzimy po zmroku,
- selen, miedź i mangan – zwalczają wolne rodniki,
- luteinę i zeaksantynę – odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego oka, zapobiegając chorobom oczu (np. zwyrodnieniu plamki żółtej)
Witaminy:
- witaminę A (beta-karoten) – poprawia funkcjonowanie fotoreceptorów siatkówki oka,
- witaminę C – wzmacnia trwałość naczyń krwionośnych naszego oka,
- witaminę E – zwiększa wchłanianie beta-karotenu.