Leczenie alkoholizmu

0
1757

Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która może dotknąć każdego. Niestety, często jej pierwsze objawy są niedostrzegalne przez uzależnionego. To nałóg, który potrafi zniszczyć życie nie tylko chorej osoby, ale również jej najbliższych. Czym jest alkoholizm i jakie są jego objawy? W jaki sposób leczy się alkoholizm?

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm nazywany jest także toksykomanią alkoholową, chorobą alkoholową lub uzależnieniem od alkoholu. To choroba polegająca na utracie kontroli nad ilością wypijanego alkoholu. Przymuszenie do spożywania dużej ilości alkoholu jest spowodowane wewnętrzną potrzebą, która ma charakter psychiczny oraz fizyczny. Osoba uzależniona od alkoholu traci kontrolę nad ilością wypijanego trunku i nad własnymi emocjami związanymi z piciem. Z czasem nie może przestać pić, z powodu wewnętrznego przymusu.

Alkoholizm - pierwsze objawy

Alkoholizm – pierwsze objawy

Trudność w dostrzeżeniu pierwszych objawów sprawia, że alkoholizm określa się mianem choroby podstępnej. Duży wpływ na to ma rola alkoholu w życiu społecznym. Po alkohol sięgamy często w sytuacjach towarzyskich i nikt nie widzi w tym nic złego – w końcu każdy pije. Zdarza się także wypić niewielką ilość alkoholu wieczorem, dla relaksu i to również nikomu nie wydaje się być powodem do niepokoju. Gdy pomyślimy o alkoholiku, często wyobraźnia podpowiada nam obraz zaniedbanej osoby, często z marginesu społecznego. Nie można jednak zapomnieć, że często do tego stanu doprowadza właśnie alkohol. Alkoholizm to choroba, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć, czy też status społeczny. Często początki uzależnienia są dość niewinne, a osoba wpadająca w nałóg nie upija się na umór, a jedynie coraz częściej sięga po trunek. Często pierwsze objawy alkoholizmu dostrzega najbliższe otoczenie uzależnionego, a nie on sam.

Jak leczy się alkoholizm

Jak leczy się alkoholizm?

Osoba uzależniona od alkoholu musi przejść odwyk alkoholowy. Są to wszystkie działania medyczne oraz psychologiczne, które pomagają uzależnionemu w walce z nałogiem. W większości przypadków osob uzależnione potrzebują złożonej pomocy. Często niezbędne jest także wsparcie medyczne ze względu na wystąpienia zespołu abstynencyjnego, który w skrajnych przypadkach może stanowić nawet zagrożenie dla życia. Przeważnie odwyk alkoholowy odbywa się w ośrodkach zamkniętych, choć nie jest to regułą. Jest to jednak rozwiązanie wskazane. Dzięki temu, osoba poddawana terapii ma zapewnione pełne wsparcie medyczne oraz psychologiczne, co ułatwia jej pozytywne przejście przez proces trzeźwienia, a także daje większe szanse na to, że nie powróci już do nałogu. Odwyk alkoholowy nie prowadzi jednak do wyleczenia alkoholizmu. Toksykomania alkoholowa jest chorobą nieuleczalną. Leczenie odwykowe alkoholików ma prowadzić do zrozumienia przez uzależnionego mechanizmów, które prowadzą do nadużywania alkoholu i nabycia umiejętności unikania sytuacji, które mogą wywołać powrót do nałogu. Co ważne, terapia powinna skoncentrować się na problemach psychicznych człowieka, gdyż prawdopodobnie to one stanowią podstawę do autodestrukcyjnego trybu życia.

Czas trwania odwyku

Oczyszczanie organizmu z toksyn i resztek substancji odurzających trwa około 3 dni. Jeżeli osoba uzależniona wyrazi zgodę na terapię, bierze ona udział w zajęciach indywidualnych oraz grupowych. Czas leczenia w ośrodku zamkniętym dla osób uzależnionych od alkoholu wynosi najczęściej przynajmniej 8 tygodni. Co ważne, po zakończonym odwyku, do utrzymania abstynencji niezbędna jest terapia podtrzymująca, na którą składa się przede wszystkim terapia w grupach.

Więcej na http://terapie.net.pl/alkoholizm.html

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień „Koninki”, Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź, tel. 18 331 72 50.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here