Zatkane ucho – sposoby na zatkane uszy

0
2682

Zatkane ucho to często dolegliwość. Dopaść może nas  np. po przewianiu. W większości przypadku z zatkanym uchem można sobie poradzić samodzielnie, stosując domowe sposoby. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zatkane ucho utrzymuje się dłużej niż 3 dni, to konieczna jest wizyta u lekarza. Przedłużająca się dolegliwość może świadczyć o stanie zapalnym ucha. Poznaj sposoby na zatkane uchu.

Zatkane ucho może być wynikiem wielu sytuacji. Pojawiać się może w czasie lotu samolotu, jazdy windą, być następstwem przeziębienia czy przewiania. Sposoby na zatkane ucho zależą od przyczyny wystąpienia dolegliwości. Zanim zastosuje się naturalne sposoby na zatkane ucho, należy zaobserwować, czy nie towarzyszą mu inne dolegliwości takie jak silny ból, czy szumy. W przypadku, gdy tak jest zatkane ucho się przedłuża, konieczna jest wizyta u laryngologa. Zatkane ucho może być objawem poważnych schorzeń takich jak stan zapalny czy pęknięcie błony bębenkowej.

Zatkane ucho przy przeziębieniu – jak sobie z nim radzić?

Zatkane ucho to jeden z częstych objawów występujących przy przeziębieniu. Wynika to z tego, że obrzęk śluzówki może przenieść się z nosa do przewodów słuchowych i trąbki Eustachiusza. W takich przypadkach u chorego występuje wrażenie zatkanych uszu. Najprostszym sposobem, aby się pozbyć tej dolegliwości, jest udrożnienie dróg oddechowych.  W tym celu można stosować krople do nosa obkurczające śluzówkę lub inhalacje z olejkami eterycznymi i ziołami. Inhalacje trzeba przeprowadzać kilka razy dziennie. Na przeziębienie dobrze działają olejki lawendowy, sosnowy, z drzewa herbacianego czy eukaliptusowy.

W przypadku, gdy ten sposób nie przyniesie żadnych rezultatów, trzeba się zgłosić do lekarza. Przedłużający się niedosłuch spowodowany zatkanym uchem może świadczyć o zapaleniu zatok. Nieleczenie stanu zapalnego będzie natomiast skutkować trwałą niedrożnością lub zapaleniem trąbki Eustachiusza.

Zatkane ucho a zalegająca woskowina

Zatkane ucho może być efektem zalegającej w kanale słuchowym woskowiny. Jest ona naturalną wydzieliną uszną, która w normalnych ilościach ma działanie antybakteryjne i odpowiada za utrzymanie niskiego pH. Dzięki temu organizm może bronić się przed infekcjami, zawilgoceniem czy maceracją. Nadmiar woskowiny prowadzi jednak do zablokowania światła przewodu słuchowego, a co za tym idzie, wrażenie zatkanego ucha. Objawiać się to może osłabieniem słuchu, a w skrajnych przypadkach całkowitą głuchotą.

Zatkane ucho – jak usunąć woskowinę uszną?

Problem nadmiernego gromadzenia się woskowiny w uszach zazwyczaj dotyka osoby noszące aparaty słuchowe, przebywające w zanieczyszczonym środowisku lub miejscach o dużym zapyleniu powietrza i hałasie. Wskazuje się również, że przyczyną zatkanego ucha z powodu u woskowiny może być używanie gumowych słuchawek dousznych, długie kąpiele i duże zmiany ciśnienia atmosferycznego.

Aby odetkać ucho, należy usunąć nadmiar woskowiny. Ważne, aby nie robić tego z pomocą patyczków higienicznych – te mogą wepchnąć wydzielinę jeszcze głębiej i uszkodzić błonę bębenkową. Woskowinę z uszu najlepiej usuwać za pomocą strzykawki lub zakraplacza wypełnionego wodą utlenioną lub  specjalnym płynem. Strzykawkę napełnia się, a następnie odchylając głowę do tyłu i w bok, delikatnie wkłada do ucha i wpuszcza do niego kilka kropel. O tym, że ucho się oczyszcza, świadczy charakterystyczny syk, który powstaje w wyniku reakcji tej substancji z wydzieliną uszną. Po tym dźwięku należy ostrożnie wyprostować głowę, co ułatwi wypłyniecie pozostałej części płynów na zewnątrz.

Woskowiny można się również pozbyć, używając parafiny lub kropli do rozpuszczania tej wydzieliny. Te substancje rozpuszczają i rozśmieszają złogi i zapobiegając ich przywieraniu do ścian przewodu słuchowego. Krople do czyszczenia uszu można kupić w aptece bez recepty.

Jeśli woskowiny nie uda się usunąć samodzielnie domowymi sposobami, należy udać się do laryngologa. W gabinecie lekarskim stosowana jest specjalistyczna higiena ucha, która polega na wypłukiwaniu go wodą o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Stosowanie tej metody czyszczenia ucha nie jest jednak wskazane w domu, gdyż może pogorszyć dolegliwość i prowadzić do uszkodzenia jednego z elementów przewodu słuchowego.

Zatkane ucho w podróży

Zatkane ucho to częsta dolegliwość występująca w czasie podróży samolotem lub jazdy windą. Wynika to z tego, że do ucha dostaje się zbyt dużo powietrza uciskającego, które dodatkowo zwierza trąbkę Eustachiusza. W takich sytuacjach sposobem na zatkane ucho jest żucie gumy lub ssanie cukierków. Nadprodukcja śliny dobrze wpływa na odetkaniu uszu. Na zatkane uszy pomaga również siedzenie w wyprostowanej pozycji czy głębokie ziewnięcie.

 

Przyczyn zatkanego ucha jest bardzo dużo. Większość z nich jest nie groźna i spokojnie można poradzić sobie z nim domowymi sposobami. Stosując je, wrażenie zatkanego ucha mija po kilku chwilach, najdłużej 3 dniach. Nie można jednak zapomnieć, że zatkane ucho może też być objawem poważniejszych choroba. Te nieleczone mogą wywołać wiele powikłań, które będą skutkować otępieniu słuchu, jego osłabieniem, a nawet utratą.

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here