Podwyższone wyniki OB – jakie są przyczyny i o czym świadczą?

0
1979

Badanie OB to odczyn Biernackiego. Jest ono testem krwi. Na podstawie tego badania stwierdza się lub wyklucza stany zapalne organizmu. Powodem do niepokoju jest przede wszystkim podwyższony wyniki OB. Taki wynik wymaga szczegółowej diagnostyki. Analizując wyniki odczyny Biernackiego, należy uwzględniać wyniki innych badań krwi i występujące objawy. Zobacz, o czym mogą świadczyć podwyższone wyniku OB.

OB to jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Zazwyczaj wykonywane jest razem z morfologią krwi. Odczyn Biernackiego to tempo opadania czerwonych krwinek w czasie. Norma OB zależy od wieku oraz płci. Badanie OB należy wykonywać profilaktycznie co najmniej raz w roku. Jego podwyższone wyników mogą sygnalizować chorobę.

Czym jest badanie OB?

Odczyn Biernackie jest badaniem krwi. Polega ono na laboratoryjnej ocenienie prędkości opadania erytrocytów w nie krzepnącej krwi w ciągu 1 godziny. Jednostką OB krwi są milimetry na godzinę, oznaczane mm/h. Badanie OB jest podstawą profilaktyki zdrowotnej, a jego wykonywanie jest zalecana każdemu. Wyniki odczynu Biernackiego nie są charakterystyczne dla żadnej choroby, chociaż przyjmuje się, że jeśli występują wartości trzycyfrowe, to zazwyczaj ma się do czynienia z rozwojem komórek nowotworowych w organizmie.

Normy OB

Norma OB  jest uzależniona od wieku oraz płci. Za prawidłowe wyniki uważa się:

  • u noworodków obu płci od 0 do 2 mm/h,
  • u niemowląt obu płci do 6. miesiąca życia od 2 do 17 mm/h,
  • u dzieci powyżej 6. miesiąca życia od 7 do 8 mm/h, w zależności od laboratorium może to być nawet do 20 mm/h,
  • u kobiet poniżej 50. roku życia od 6 do 20 mm/h,
  • u kobiet powyżej 50. roku życia do 30 mm/h,
  • u mężczyzn poniżej 50. roku życia od 3 do 15 mm/h,
  • u mężczyzn po 50. roku życia do 20 mm/h.

Wskazane powyżej normy mogą również się w poszczególnych laboratoriach. Są one również zmienne w zależności od ogólnego stanu zdrowia badanego. Stąd też zaleca się, aby przed interpretacją wyników odczynu Biernackiego zapoznać się z zakresem referencyjnym ustalonym przez dane laboratorium i udać się do lekarza. Ważne jest również to, że test OB nie powinien być jednym badaniem, na podstawie którego diagnozuje się chorobę. Jego wyniki należy interpretować w kontekście pozostałych danych wynikających, chociażby z morfologii krwi czy testu CRP.

O czym świadczy podwyższone OB?

Powodem do niepokoju jest podwyższony poziom OB. Naturalnie występuje on u kobiet w ciąży do ok. 10 tygodnia, w czasie 6-tygodniowego połogu oraz podczas miesiączki. Należy więc pamiętać, aby nie wykonywać testu OB w  tym czasie – jest to bezcelowe, a uzyskane wyniki nie są miarodajne. Podwyższone OB często występuje również u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną. Trzeba jednak pamiętać, że wysokie OB może również świadczyć o trwających organizm chorobach. Podwyższone OB mówi o tym, że w organizmie doszło do stanu zapalnego, ale nie wskazuje, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Jako potencjalne przyczyny wysokiego OB wskazuje się; stany zapalne, wysoki poziom cholesterolu we krwi, uraz tkanek lub narządów (złamania, zranienia), zaburzenia pracy tarczycy, choroby autoimmunologiczne, choroby wątroby, anemię, silny stres, choroby nowotworowe, zawał serca.

Wyniki OB – interpretacja testu

Prędkość opadania czerwonych krwinek zmienia się bardzo wolno, dlatego wysokie OB. Może świadczyć o tym, że stan zapalny w organizmie występuje już bardzo długo. Stąd też badania tego nie stosuje się do wykrywania krótkotrwałych i nagłych stanów zapalnych. W przypadku zawału podwyższone OB. Może występować przez i po nim, natomiast przy chorobach nowotworowych odczyn Biernackiego jest bardzo wysoki i przekracza 99 mm/h. Wysokie OB może również wystąpić u osób cierpiących na choroby reumatyczne.

Podwyższone OB u dziecka

Badanie OB wykonuje się i u dorosłych, i u dzieci. W przypadku, gdy u najmłodszych OB jest podwyższone, zazwyczaj świadczy to o próchnicy zębów, choć może oczywiście oznaczać o poważnej chorobie.

Co oznacza zbyt niskie OB?

Nieprawidłową wartością jest zbyt niskie OB. Może ono świadczyć o niedokrwistości, przewlekłej niewydolności krążenia, problemach z krzepliwością wywołaną niedoborem fibrynogenu, anemią sierpowatą oraz żółtaczką.

Jak przygotować się do badania OB?

Badanie OB nie należy do tych inwazyjnych i nie wymaga również specjalnego przygotowania. Wykonuje się je z próbki krwi. Ta powinna być pobrana nie mniej niż 12 godzin od spożycia ostatniego posiłku. OB zawsze wykonuje się na czczo. Krew do testu pobierana jest z żyły, przeważnie zlokalizowanej w zgięciu łokciowym. Dzieci i osób po 60 roku życia na pół godziny przed pobraniem krwi do badania OB powinny wypić szklankę wody mineralnej.

Badanie OB można wykonać we wszystkich laboratoriach diagnostycznych. Test wykonać można prywatnie lub na NFZ. Wykonując badanie prywatnie, należy zapłacić od 5 do 8 złotych. Na wyniki badania OB czeka się średnio 1 dzień.  W przypadku, gdy diagnoza stanu zapalnego ma być dokładniejsza, zaleca się uzupełnienie badania OB testem CRP, który bada poziom białek reaktywnego C.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here