Badanie TSH tarczycy – jakie znaczenie ma poziom tyreotropiny we krwi?

0
1401

Badanie TSH jest tym, które pozwala ocenić, czy tarczyca pracuje prawidłowo. Jeśli wynik przeprowadzonego testu jest nieprawidłowy, koniecznie trzeba przeprowadzić dodatkowe badania, które pozwalają stwierdzić, czy cierpi się na niedoczynność, czy nadczynność tarczycy. Badanie TSH nie jest tym inwazyjnym i wykonuje się je z krwi. Test można wykonać prywatnie lub ze skierowaniem NFZ, kiedy to jest darmowy. Zobacz, jakie znaczenie ma poziom tyreotropiny we krwi.

Badanie TSH pozwala oznaczyć poziom tyreotropiny we krwi. Tyreotropina jest hormonem produkowany przez przedni płat przysadki mózgowej. Jej zadaniem jest regulowanie funkcji hormonalnych tarczycy, stymulowanie wytwarzania oraz wydzielanie podstawowych hormonów tarczycy takich jak T4 i T3. TSH przypiszą również procesy metaboliczne, do których dochodzi w tarczycy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w poziomie TSH konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, które obejmują wolne hormony tarczycy.

U kogo bada się TSH?

Badanie TSH wykonuje się w przypadku, gdy zachodzi podejrzenia zaburzeń działania tarczycy. Kierowane są na nie osoby, u których występują problemy z płodnością oraz u noworodków. Ich podstawowym celem jest wykrycie czy mamy do czynienia z chorobami tarczycy – nadczynnością lub niedoczynnością tego gruczołu.  Wskazaniem do wykonania testu TSH są objawy wskazujące na schorzenia tarczycy oraz problemy z zajściem w ciąży. TSH w ciąży należy oznaczyć kilkukrotnie, ponieważ zaburzenia endokrynologiczne u ciężarnych są szczególne grane dla kobiety i dla płodu.

Jak wykonuje się badania TSH?

Badanie TSH jest testem z krwi. Tą pobiera się z żyły w zgięciu łokciowym i podaje analizie laboratoryjnej. Badanie wykonuje się na czczo, a od ostatniego posiłku powinno upłynąć co najmniej 8 godzin. Wskazuje się, że najoptymalniej krew do krwi należy pobrać w godzinach porannych.

Normy TSH dla dorosłych i dzieci

Norma TSH dla osób dorosłych wynosi od 0,4 do 4,9 milijenostek na litr (mlU/l). Należy pamiętać, że ta norma TSH jest tą ogólną i nie odnosi się dla wszystkich. Poziom tyreotropiny we krwi uzależniony jest od płci, wieku oraz metody oznaczania parametru przez laboratorium. Poziom TSH we krwi bada się nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Prawidłowy wynik stwierdza się na podstawie norm podanych przez placówkę, która wykonuje test.

Normy TSH w ciąży

Badanie TSH jest jednym z tych obowiązkowych w ciąży. Test wykonuje się co 4 – 6 tygodni. Ustalenie sztywnych norm TSH w ciąży jest jednak konwersyjne. W interpretacji wyników stosuje się zakres norm specyficznych dla wieku ciąży, populacji i danego regionu geograficznego. Wskazuje się, że normy TSH dla kobiet w ciąży wynoszą:

  • w pierwszym trymestrze od 0,1 do 2,5 mIU/l,
  • w drugim trymestrze od 0,1 do 3,0 mIU/l,
  • w trzecim trymestrze od 0,1 do 3,0 mIU/l.

Badanie TSH a choroby nowotworowe

Badanie TSH nieuważane jest za to diagnostyczne przy chorobach nowotworowych tarczycy. Test bardzo często w nowotworach we wczesnym stadium rozwoju daje wyniki pozytywne, przez co nie można rozpocząć szybkiego leczenia.

Interpretacja wyników badania TSH

Interpretacja wyników badań TSH nie jest trudna, o ile laboratorium obok uzyskanych wyników podaje też minimalne i maksymalne wartości stężenia tyreotropiny we krwi. Podwyższony TSH oznacza niedoczynność tarczycy, a niskie stężenie TSH świadczy o nadczynności tego gruczołu, może także wskazywać na niedoczynność przysadki mózgowej, gruczolaka przysadki mózgowej, pierwotną niedoczynność kory nadnerczy oraz przyjmowanie niektórych leków np. jodu, interferonu czy tyreostatyków.

Niski poziom TSH może również być związany z podeszłym wiekiem, ostrym zespołem psychiatrycznym oraz przyjmowaniem preparatów takich jak glikokortykosteroidy, dopamina, fenytoina, amiodaron. Niskie stężenie TSH we krwi to także jeden z objawów choroby Gravesa –Basedowa.

Nieprawidłowe wyniki badań tyreotropiny we krwi

W przypadku, gdy badanie tyreotropiny we krwi daje nieprawidłowy wynik, należy oznaczyć poziom fT4 i fT3 w organizmie. Potwierdzi to diagnozę i sprawi, że będzie ona wiarygodne.

Niedoczynność i nadczynność tarczycy – objawy

Wskazaniem do wykonania badania TSH jest zauważanie u siebie objawów związanych z chorobami tarczycy. Takie to: senność, zmęczenie, sztywność mięśni, bóle stawów, bóle głowy, obrzęki twarzy i szyi, stałe odczuwanie zimna, wzrost masy ciała bez wyraźnej przyczyny,  problemy z koncentracją i pamięcią, suchość skóry, świąd skóry, zaburzenia miesiączkowania, spadek libido, impotencja, zatrzymanie wody w organizmie, spadek nastroju, depresja, spłycenie oddechu, męczliwość wysiłkowa, drażliwość, huśtawki nastrojów, nerwowość, wzmożona potliwość, nadwrażliwość na wysokie temperatury, obrzęki nóg, biegunki i zaparcia, osłabienie mięśni kończyn dolnych, duszności, drżenie dłoni, kołatanie serca, przyspieszona akcja serca.

Przy zauważeniu takich objawów powinno skłonić do wykonania badania TSH. Takie objawy są niezwykle niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Choroby tarczycy w ciąży mogą prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu, a także wystąpienie u dziecka poważnych wad rozwoju układu kostnego i nerwowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here