Zapuchnięte oczy, obrzęk powiek – jakie są możliwe przyczyny?

0
2989

Z opuchniętymi powiekami spotykamy się bardzo często. Wskazanie jednej przyczyny opuchniętych powiek nie jest możliwe, bowiem może do tego prowadzić szereg wydarzeń. Najczęściej obrzęk powiek jest pierwszym z objawów alergii. Wtedy to towarzyszy mu zaczerwienienie i opuchnięcie w okolicach oczu. Obrzęk powiek może być też przyczyną przemęczenia. Trzeba jednak pamiętać, że opuchnięte oczy mogą też zwiastować poważne schorzenia. Sprawdź, jakie są przyczyny opuchniętych powiek.

Opuchnięte oczy są częstym zjawiskiem. Dolegliwość ta może dotknąć każdego. Bardzo często ja bagatelizujemy i jako przyczynę opuchniętych powiek wskazujemy zbytnie zmęczenie narządu wzroku wywołane np. zbyt długą pracą przy komputerze. Trzeba jednak pamiętać, że dolegliwość ta może mieć o wiele poważniejsze przyczyny. Obrzęk powiek towarzyszy m.in. chorobom tarczycy, cukrzycy czy zaburzeniom rytmu serca.

Opuchnięta powieka – czy to jęczmień?

Jęczmień na oku to częste schorzenie. Jest to choroba bakteryjna, która lubi się odnawiać. Jednym z jej pierwszych objawów są opuchnięte oczy, które dodatkowo są miejscowo zaczerwienione. Jęczmień rozwija się zazwyczaj na jednym oku, powodując ból, głównie powieki. Niekiedy jęczmieniowi na oku towarzyszy wydzielina ropna.

Opuchnięte powieki przy ugryzieniu przez owada

Częstą przyczyną opuchniętych oczu jest ugryzienie przez owada. Jeśli użądli on w okolicach oczy pojawiać może się dotkliwy świąd i zaczerwienienie, a także grudka na powiece. Dolegliwości mijają po kilku dniach.

Opuchnięte powieki przy reakcji alergicznej

Jedną z najczęstszych przyczyn opuchniętych powiek jest reakcja alergiczna. Symptom ten uznaje się za jedne z pierwszych występujących przy alergii. Opuchniętym oczom towarzyszy też świat oraz pozaoczne objawy takie jak pokrzywka, wyciek z nosa czy trudności z oddychaniem.

Opuchnięte powieki przy stanach zapalnych

Opuchnięte powieki bardzo często są zwiastunem stanów zapalnych oczu. Mogą one wskazywać na takie schorzenia jak:

  • Zapalenie brzegów powiek – jest to choroba, która objawia się świądem, pieczeniem zaczerwienieniem i owrzodzeniem brzegów powiek; charakterystyczne jest dla niej także łzawienie;
  • Przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego (gradówka) – oprócz opuchlizny na powiekach występuje tu zaczerwienienie i ból; ważne, że gradówka zawsze obejmuje tylko jedną powiekę; obrzęk zazwyczaj występuje w pewnej odległości od brzegu powieki;
  • Infekcyjne zapalenie spojówek – może dochodzi do jedno lub dwustronnego obrzęku spojówek, któremu towarzyszy zaczerwienienie, wydzielana oraz powiększenie węzłów przyusznych.

Półpasiec oczny

Opuchnięte powieki wskazywać mogą na półpasiec oczny. Jest to choroba dotyczące rogówki oka. Oprócz obrzęku powiek jako jej symptomy skazuje się przekrwienie naczyń spojówkowych, nadżerkę i nacieki rogówki. Schorzeniu towarzyszy też silny ból oka.

Opuchnięte powieki przy zaburzeniach w obrębie oczodołu

Z opuchniętymi powiekami mamy również do czynienia w przypadku chorób wywołanych nieprawidłowościami i zaburzeniami w obrębie oczodołu. Najczęściej diagnozowane schodzenia powiązane z obrzękiem oczu to:

  • Zakrzepica zatoki jamistej – przyczyną schorzenia są zakrzepy w żyłach mózgu i zatokach opony twardej; opuchnięte oczy to tylko jeden z symptomów towarzyszących schorzeniu; o wiele bardziej charakterystyczne objawy to wytrzeszcz oczy, porażenie ruchomości gałek ocznych, opadnięcie powieki i zmiana ostrości widzenia;
  • Zapalenie oczodołu – charakterystyczne objawy to wytrzesz i zaczerwienienie oczu; opuchlizna na powiekach; bolesność podczas ruchu oczu i obniżona ostrość wzroku;
  • Przedprzegrodowe zapalenie oczodołu – obrzęk, zaczerwienienie, ból oczu i gorączka to podstawowe symptomy tej choroby.

Przyczyny opuchniętych powiek przy chorobach ogólnych

Opuchnięte powieki towarzyszą nie tylko schorzeniem powiązanym bezpośrednio z oczami. Bardzo często występują i przy ogólnych schorzeniach. Zazwyczaj nie są one jedynym objawem i nawet nie tym najbardziej charakterystycznym. Z opuchniętymi powiekami możemy spotkać się przy takich schorzeniach jak:

  • Nadczynności tarczycy – opuchnięte powieki to wynikiem nadprodukcji hormonów tarczycy; w trakcie choroby często pojawiają się poszerzone szpary powiekowe, wytrzeszcz oczu, suchość oka oraz zaburzenia ruchomości oczy; nadczynność tarczycy daje również szereg objawów pozaocznych;
  • Niedoczynność tarczycy – niedobór hormonów tarczycy może wywoływać opuchliznę na oczach;
  • Przewlekłe choroby nerek;
  • Niewydolność wątroby;
  • Problemy z układem krążenia;
  • Cukrzyca;
  • Stan przedrzucawkowy.

Jak leczyć opuchnięte powieki

Jednego skutecznego leku na opuchnięte powieki nie ma. Kuracja musi być dobrana do schorzenia, które wywołują tę dolegliwość. W przypadku ugryzienia owada, alergii czy zmęczenia można stosować domowe sposoby, na leczenie zazwyczaj jest bardzo skuteczne. Opuchlizna z oczu schodzi bardzo szybko. Pomocą mogą w tym maści i żele łagodzące ukąszenia, leki przeciwhistaminowe czy okłady ziołowe na oczy. W przypadku poważniejszych schorzeń takich jak np. choroby tarczycy konieczne jest rozpoczęcie leczenia pod okiem specjalisty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here