Alergia skórna – sposoby na uczulenie skóry

0
1342

Alergia skórna może dawać różne objawy. To jakie one będą oraz z jakim nasileniem się pojawią, w dużej mierze uzależnione jest od alergeny. Najczęściej przy alergiach skórnych spotkamy swędzenie skóry, zaczerwienienie oraz wysypkę rozsianą lub będącą pojedynczym wypryskiem. Na szczęście w wielu przypadkach objawy alergii skórnej można skutecznie zwalczać i to w dużej mierze przy zastosowaniu domowych sposobów. Poznaj sposoby na uczulenie skóry.

Alergia skórna to przykra i kłopotliwa denerwować. Wysypka, swędzenie czy czerwone plamy nie dodają uroku, denerwują i obniżają komfort funkcjonowania. Aby pozbyć się dolegliwości związanych z uczuleniem skórnym trzeba dużo cierpliwości, systematyki i regularności. Podstawą leczenia jest bowiem odpowiednia profilaktyka oraz pielęgnacja skóry.

Jakie są przyczyny alergii skórnej?

Uczulenie skórne może mieć wiele przyczyn i być wywoływane przez wiele czynników. Często spotyka się uczenia na substancje roślinne takie jak trujący bluszcz, sumak czy dąb rośliny. Aby na skórze pojawiła się reakcja alergiczna, wystarczy tylko dotknięcie odzieży lub zwierząt narażonych na ekspozycję. Zazwyczaj alergia skórna rozprzestrzenia się pod wpływem drapania lub naruszania pęcherzy.

Alergie skórne bardzo często występują też na skutek substancji zawartych w kosmetykach czy proszkach. Uczulenie może wywołać np. szminka, perfumy, farba do włosów, mydło lub szampon. Niekiedy do wystąpienia objawów alergii skórnej wystarczy tylko przelotny kontakt z alergenem.

Wskazuje się, że najbardziej uczulającą substancją jest formaldehyd. Uwalnia się od w postaci bezwonnego gazu z takich przedmiotów jak płyty okienne, izolacje mebli, dywaniki, odzież czy spaliny samochodowe. Wśród innych przyczyn alergii skórnych wymienia się metale oraz zażywane leki.

Podsumowując jako czynniki wywołujące alergię skórną wymienia się:

  • sierść zwierząt,
  • lateks,
  • kosmetyki,
  • odzież,
  • leki,
  • pokarmy (np. mleko krowie),
  • rośliny (pyłki czy też spożycie niektórych roślin i warzyw),
  • biżuterię,
  • chemikalia.

Jakie są objawy alergii skórnej?

Podstawowym objawem alergii skórnych są wypraski. Najczęściej przybierają one postać zaczerwienionych grudek wypełnionych płynem surowiczym. Grudki te dość szybko się otwierają i zaczyna wyciekać z nich zgromadzony płyn. Oprócz grudek na skórze jako objawy uczelnia skórnego wskazuje się silne swędzenie i/lub pieczenie, szorstkość i łuszczenie się skóry, a następnie stwardniania i bolesne pęknięcia.

Alergię skórną można u siebie podejrzewać zawsze, kiedy pojawi się wsypka. Najczęściej występującą wysypką przy uczuleniu jest pokrzywka. Trudno jednoznacznie wskazać, co ją może wywoływać. Wskazuje się jednak, że wysypka miejscowa powstaje przez bezpośredni kontakt alergenu z danym obszarem skóry. W przypadku, gdy wysypka obejmuje całe ciało, to znak, że czynnik alergizujący przedostał się do krwioobiegu.

W niektórych przypadkach przy wyjątkowo silnych alergiach skórnych mogą wystąpić objawy towarzyszące. W takich przypadkach uczulenia może objąć układ oddechowy i pokarmowy, a nawet doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Stąd też przy uważaniu u siebie takich symptomów jak: kołatanie serca, duszność, chrypka, osłabienie, zawroty głowy, wymioty, niskie ciśnienie najlepiej szybko zgłosić się po pomoc medyczną. W jej wyniku powinno dostać się leki zapobiegające pogarszaniu się stanu.

Jak leczyć alergię skórną?

Leczenie alergii skórnej w większości przypadków nie wymaga podawania farmaceutyków. Podstawą jest rozpoznanie oraz unikanie alergenów. W przypadku silnych alergii lekarze przepisują leki przeciwhistaminowe nowej generacji, do których zalicza się cetyryzyna, lewocetyryzyna, loratadyna, desloratadyna, feksofenadyna. Jeśli świąd przy uczuleniu skóry jest wyjątkowo silny, farmaceutyki te można łączyć z lekami I generacji, które mają za zadanie łagodzić swędzenie i uspokajać.

W przypadku bardzo ciężkich pokrzywek, szczególnie gdy dojdzie do obrzęku naczynioruchowego, stosuje się doustne glikokortykosteroidy. Leki te zażywa się jednak bardzo krótk,o bowiem wywołują one szereg niepożądanych skutków ubocznych.

Domowe sposoby na alergię skórną

W większości przypadków z alergiami skórnymi można walczyć samodzielnie, stosując domowe sposoby. Większość osób, które zmaga się z uczuleniami, na wyposażeniu domowej apteczki posiada wapno oraz podstawowe leki przeciwhistaminowe, które łagodzą pierwsze objawy alergii skórnych. Oprócz ich zażywania zaleca się im też przykładanie dużej wagi do profilaktyki. Alergicy powinni stosować produkty hipoalergiczne np. proszki do prania, płyny mydła odplamiające. W proszkach dla alergików powinni oni prać wszystkie przedmioty mające bezpośredni kontakt ze skórą, czyli ubrania, ręcznik, pościel.

Osoby z alergiami skórnymi dużą wagę muszą także przyłożyć do codziennej pielęgnacji. Najlepiej, jeśli sięgają w niej po naturalne kosmetyki pozbawione sztucznych barwników, substancji zapachowy i konserwantów. Przy alergiach skórnych można stosować kosmetyki do skóry atopowej, które nie zawierają drażniących czynników. Takie preparaty bez problemu nabędzie się w aptece.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here