Katar sienny

0
1984

O katarze siennym słyszał każdy. Jest on jednym z najbardziej znanych symptomów alergii. Katar sienny znany jest jako alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa lub alergiczny nieżyt nosa. Pojawia się jako reakcja organizmu na alergeny wziewne. Podaje się, że na katar sienny cierpi nawet co czwarty Europejczyk. Diagnoza tego objawu alergii nie sprawia wielu trudności, jednak już jego leczenie przysparza pewnych trudności. Zobacz, co musisz wiedzieć o katarze siennym.

Co do zasady katar sienny nie jest schorzeniem zagrażającym zdrowiu czy życiu, jednak jego objawy są niezwykle uciążliwe i znacząco obniżają jakość życia chorego. Z racji tego, że na katar sienny cierpi coraz więcej osób, medycyna stara znaleźć się skuteczne metody jego łagodzenia.

Skąd się bierze katar sienny?

Katar sienny to alergiczna reakcja organizmu na alergeny, które znajdują się w powietrzu. Dolegliwość ta występuje najczęściej po zetknięciu się z pyłkami roślin (może też być wynikiem kontaktu z sierścią zwierzęcia, wtedy mówimy o katarze siennym całorocznym), stąd też alergiczny nieżyt nosa nazywany jest schorzeniem sezonowym. Powstaje w wyniku reakcji alergicznej przeciwciał dróg oddechowych, które uwalniają histaminę. To ona jest odpowiedzialna za podrażnienia błony śluzowej nosa. Podrażnienie to jest efektem tego, że organizm alergen oznacza jako wroga i uwalnia przeciw niemu substancje mające stoczyć walkę.

Występowanie kataru siennego może mieć też podłoże genetyczne. Ryzyko zachorowanie zwiększa się u osób, w których rodzinach dochodziło do zachorowań na astmę lub alergię.

Jakie są objawy kataru siennego?

Katar sienny wykazuje podobne objawy jak tradycyjne przeziębienie. Z racji tego często też jest z nim mylony. Należy pamiętać, że objawy kataru siennego mogą pojawić się przez cały rok – wszystko zależy od tego, na co jest się uczulony. Jako typowe objawy kataru siennego wskazuje się kichanie, łzawienie oczu, swędzenie w gardle i nosie oraz katar. Należy jednak pamiętać, że alergiczny nieżyt nosa może przybrać bardziej dotkliwą i zaawansowaną formę. W takich przypadkach objawy są bardziej dokuczliwe. Z zaawansowanym katarem siennym mamy do czynienia, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest bardzo wysokie. Jako dotkliwe objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa wymienia się: bóle głowy, utratę węchu i smaku, ból twarzy spowodowany zablokowaniem zatok, swędzenie gardła, nosa oraz uszu, napady astmatyczne.

Jak katar sienny wpływa na komfort życia?

Katar sienny, chociaż z natury nie jest groźnym schorzeniem, znacząco wpływa na jakość i komfort życia i to niestety negatywnie. Objawy kataru siennego u alergika mogą prowadzić do stałego zmęczenia, drażliwości i bezsenności. U niektórych osób katar sienny wręcz przeciwnie wywołuje nadmierną senność. Wszystko to sprawia, że zaobserwować u siebie możemy obniżenie nastroju, zmniejszenie energii i chęci do działania.

Jak zdiagnozować katar sienny?

W przypadku podejrzenia u siebie występowania kataru siennego najlepiej od razu udać się na konsultację do lekarza alergologa. W czasie wizyty zostanie przeprowadzony wywiad lekarski oraz w niektórych przypadkach dodatkowe badania i testy. Należy pamiętać, że proces leczenia kataru siennego zawsze jest rozpoczynany serią dokładnych testów alergicznych, które mają pokazać, na co jest się uczulonym. Z diagnozą kataru siennego nie ma co zwlekać, bowiem nieleczony zwiększa ryzyko zachorowania na astmę.

Jak leczyć katar sienny?

Podstawą w leczeniu kataru siennego są leki antyhistaminowe oraz kortykosteroidy w postaci aerozolu. Farmaceutyki te mają za zadanie obkurczyć błonę śluzową nosa, a dzięki temu zredukować ilość wydzielony i ułatwiać oddychanie. Popularnym sposobem na alergiczny nieżyt nosa są również kromoglikany. Stosuje się je w przypadku długotrwałego kataru siennego.

Jako inne metody walki z katarem siennym wymienia się:

  • Odczulanie, czyli immunoterapię swoistą – polega ona na podawaniu alergikowi ściśle określonych dawek szczepionek, które zawierają alergen uczulający; odczulanie najczęściej przeprowadza się u osób z atopową astmą oskrzelową, atopowym zapaleniu skóry oraz przy uczuleniu na alergeny wziewne; przeciwwskazaniem do leczenia immunoterapią swoistą jest natomiast wiek poniżej 5 lat, ciężka postać astmy, chory autoimmunologiczne lub nowotworowe, ciąża, ciężkie chory układu krążenia, niechęć pacjenta, ciężkie atopowe zapalenie skóry; czas trwania odczulania wynosi od 3 do 5 lat;
  • Zażywanie kortykosteroidów oraz leków antyleukotrienowych.

Domowe sposoby na katar alergiczny

Objawy kataru alergicznego można zminimalizować, wykorzystując domowe sposoby na katar sienny. Podstawą powinno być wyeliminowanie alergenu lub przynajmniej zminimalizowanie kontaktu z nim. W dalszej kolejności zaleca się wykonywanie płukania nosa i zatok solą fizjologiczną. Gotowe zestawy do płukania można kupić w aptece. Skutecznym sposobem na katar siennym są też inhalacje wykonywane z pary wodnej i olejków eterycznych. Ich zadaniem jest nawilżanie podrażnionej śluzówki górnych dróg oddechowych i rozrzedzanie gęstej wydzieliny. Inhalacje na katar sienny to te z dodatkiem olejku miętowego, kwiaty lipy, czarnego bzu, lawendy oraz rumianku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here