Zapalenie opon mózgowych – jak rozpoznać objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych?

0
1112

Zapalenie opon mózgowych jest chorobą infekcyjną. W jej przebiegu dochodzi do procesu zapalnego w tkankach opon mózgowo-rdzeniowych. Jednoznaczna przyczyna zapalenia opon mózgowych nie jest znana. Przyczyny są złożone, a objawy uzależnione od wielu czynników. Jedno jest jednak pewne leczenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych należy podjąć się jak najszybciej. Zaniechanie leczenia lub jego zbyt późne rozpoczęcie prowadzi do poważnych powikłań.

Zapalenie opon mózgowych jest poważną chorobą, które stanowi zagrożenie życia i zdrowia. Lekarze działa schorzenia na kilka rodzajów, kierując się przyczynami choroby. Wyróżniają one zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych o podłożu bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym i pasożytniczym. Każde z tych schorzeń jest jednakowo groźne dla zdrowia.

Rodzaje i przyczyny zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

 • Bakteryjne zapalenia opon mózgowych – to najpoważniejsza odmian tej choroby, która obarczona jest wysokiemu ryzkiem zgonu oraz trwałych powikłań; bateryjne zapalnie opon mózgowych wywoływane jest przez 3 bakterie: Neisseria meningitidis, czyli meningokoki, Haemophilus influenzae typu b – pałeczka hemofilna typu b oraz Streptococcus pneumoniae, czyli pneumokoki.
 • Wirusowe zapalenie opon mózgowych – inaczej nazywane zapaleniem opon aseptycznych; występuje ono częściej niż odmiana bakteryjna; choroba chociaż groźna, to rzadko jest śmiertelna; w wysokości przypadków wirusowe zapalenie opon mózgowych wywoływane jest przez enterowirusy np. polio. Coxsackie, ECHO; chorobę wywołać może też wirus opryszczki, świnki, półpaśca, odry, grypy typu A i B, HIV, WZW, Epsteina-Barr.
 • Grzybicze zapalenie opon mózgowych – jest konsekwencją zakażenia grzybami Cryptococcus neoformans i Coccidioides immitis; na zachorowanie na grzybicze zapalenie opon mózgowych narażone są przede wszystkim osoby o obniżonej odporności organizmu, chorujące na nowotwory, choroby krwi, cukrzycę i gruźlicę.
 • Pasożytnicze zapalenie opon mózgowych – jako jego przyczyną podaje się pasożyta Acantamoeba, pierwotniaka Naegleria fowleri oraz pierwotniaka Toxoplazma gondii; pasożytnicze zapalenie opon mózgowych często towarzyszy chorobom nowotworowym, sarkoidozie, przyjmowaniu niektórych leków, zatruciu ołowiem.

Objawy zapalenia opon mózgowych

Podstawowe objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych to:

 • gorączka sięgająca 39-40 st. C.
 • objawy zakażenia górnych dróg oddechowych (ból gardła, kaszel, chrypka)
 • ból głowy
 • nudności i wymioty.

Charakterystycznym symptomem w pierwszej fazie choroby jest również sztywność karku, która powoduje, że podbródkiem nie da się dotknąć klatki piersiowej.

W kolejnej fazie zapalenia dochodzą kolejne objawy, takie jak: nadwrażliwości na dźwięk i światło, złe samopoczucie, senność, dezorientacja, niewielkie wybroczyny na skórze. Objawy te mogą pojawić się po kilku godzinach, a nawet dobie od pierwszych symptomów zapalenia opon mózgowych.

Inne objawy pojawiają się przy wirusowym lub gruźliczym zapaleniu mózgu. To pierwsze charakteryzuje się znacznie łagodniejszymi objawami. Przy wirusowym zapaleniu opon mózgowo rdzeniowych występuje gorączka, ból głowy, nudności, wymioty, sztywność karku, zakażenie dróg oddechowych. Przy gruźliczym zapaleniu opon mózgowych mamy natomiast do czynienia z nagłym i gwałtownym rozwoju choroby, któremu towarzyszą bóle głowy, wymioty, utrata przytomności, szybko pogarszające się samopoczucie. Przy zakażeniu grzybiczym charakterystycznym objawem jest wodogłowie, a zakażenia pasożytami można rozpoznać po wysokiej gorączce i bólach głowach. Trzeba jednak zaznaczyć, że pasożytnicze zapalenie opon mózgowych może prowadzić do śpiączki, nawet śmierci.

Leczenie zapalenia opon mózgowych

Leczenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych należy rozpocząć jak najszybciej. Podstawa jest podanie pacjentowi antybiotyków. Podawane farmaceutyki zależą od podłoża choroby oraz wieku chorego. Noworodkom i niemowlętom podaje się ampicylinę i aminoglikozyd, starszym dzieciom oraz dorosłym cefalosporynę III generacji. Leczenie zapalenia opon mózgowych powinno odbywać się w szpitalu na oddziale chorób zakaźnych. Pacjent powinien pozostawać pod stałą opieką lekarza. Kuracja może być wspomagana podawaniem środków przeciw gorączce i przeciw bólowi.

W przypadku, gdy przyczyną choroby jest zakażenie meningokokami, to antybiotykoterapii poddana jest bliska rodzina. Celem kuracji jest zabicie drobnoustrojów, które mogą bytować w jamie nosowo-gardłowej. Dzięki temu unika się nosicielstwa.

W przypadku konkretnych odmian zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych stosuje się następujące działania:

 • Leczenie wirusowego zapalenia opon mózgowych najczęściej ogranicza się do leczenia objawowego pod całodobową kontrolą lekarza, co oznacza hospitalizację. Zwykle stosowane są środki przeciwbólowe i obniżające gorączkę, a leczenie może trwać nawet kilka tygodni.
 • Leczenie gruźliczego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych polega na podawaniu leków przeciwprątkowych.
 • W przypadku stanu zapalnego na tle grzybiczym choremu podaje się amfoterycynę B (antybiotyk przeciwgrzybiczy wytwarzany przez bakterie z rodzaju Streptomyces) i flukonazol – lek przeciwgrzybiczy o szerokim spektrum działania.
 • W przypadku zakażenia Acanthamoeba i Naegleria fowleri choremu podaje się amfoterycynę B. W przypadku zakażenia Toxoplasma gondii leczenie polega na stosowaniu pirymetaminy (jest to środek stosowany m.in. w leczeniu malarii) z sulfadiazyną lub spiramycyną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here