Zanokcica (zastrzał) – przyczyny, objawy, sposoby leczenia zastrzału palca

0
2374

Zastrzał palca to inaczej ropne zapalenie palca. Występuje ono na dłoniowej powierzchni palców ręki, czyli po przeciwnej stronie niż paznokieć. Zazwyczaj przyczyną zastrzału jest uraz. Zastrzał może występować w kilku rodzajach np. zastrzał skórny, podskórny, kostny, stawowy czy ścięgnisty. W niektórych przypadkach może pojawiać się nie tylko na palcach dłoni, ale także stop. Bez względu, gdzie wystąpi, jego leczenia należy podjąć się jak najszybciej. Nieleczony zastrzał palca niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje i może się rozszerzać na pozostałe palce.

Zastrzał na palcu jest rodzajem ropowicy, czyli ropnego zakażenia. Obejmuje ono zazwyczaj kilka różnych warstw narządu i najczęściej dotyczy podskórnej luźnej tkanki łącznej. Zapalenie nie jest ograniczone ziarniną ani tkanką włośnicą.

Zastrzał palca – co trzeba o nim wiedzieć?

Zastrzał palca jest schorzeniem, które najczęściej dotyczy dłoni, znacznie rzadziej występuje w przypadku palców stóp. Jako przyczyny zmian powstających na palcu wskazuje się wcześniejsze urazy np. mocne ukłucia czy zadrapania. Do takiego uszkodzenia przedostają się drobnoustroje, które wędrują do wnętrza organizmu. Zastrzał palca rozwija się w okolicach opuszka palca lub po jego wewnętrznej stronie. Rozwój choroby jest zazwyczaj bardzo szybki i niemal natychmiast dochodzi do zajęcia tkanek głębokich. Jest to niebezpieczny stan, który może prowadzić nawet do upośledzenia funkcji motorycznych ręki.

Zastrzał na palcu – jakie są rodzaje schorzenia?

  • Zastrzał palca może przybierać kilka form. Medycyna wymienia:
  • Zastrzał skórny – dochodzi do niego, kiedy ropa zabrana jest pod zgrubiałym naskórkiem;
  • Zastrzał podskórny – objawia się on tym, że zakażenie obejmuje tkankę podskórną; stan zapalny zazwyczaj dotyczy jednego paliczka; w skrajnych przypadkach zastrzał palca podskórny może wywołać powikłania w postaci ropnego zapalenia stawów, kości i pochewek ścięgnistych, a także prowadzić do martwicy i ograniczania ruchomości palca;
  • Zastrzał ścięgnisty – w jego wyniku zakażenie obejmuje pochewki ścięgniste; ten rodzaj zastrzału na palca powstaje w wyniku bezpośredniego uszkodzenia pochewki; zaleca się jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, ponieważ zastrzał ścięgnisty może prowadzić do zniszczenia ścięgien;
  • Zastrzał stawowy – do zakażenia dochodzi poprzez ciągłość lub w wyniku bezpośredniego zranienia stawu;
  • Zastaw kostny – jest efektem powikłań po zakażeniach powierzchniowych struktur.

Objawy zastrzału paznokcia

Objawy zastrzału paznokcia mogą się od siebie nieco różnić w zależności od rodzaju schorzenia. Ich cechą wspólną jest jednak występowania ropni, bólu i pieczenia w okolicach miejsca objętego zmianą. Ból przy zastrzale na placu jest niezwykle silny i pulsujący. Wykazuje się, że nasila się on w nocy, a przy zastrzale podskórnym – po opuszczeniu palca. Charakterystyczny objawem zastrzału palca podskórnego jest też obrzęk występujący po grzbietowej stronie ręki. Przy zastrzale ścięgnistym mamy natomiast do czynienia z obrzękiem, zaczerwienieniem i wrażliwością na dotyk. Ponadto u niektórych pacjentów występuje przykurcz palca i ostry ból podczas jego prostowania.  Objawami zastrzału kostnego i stawowego są natomiast: ból, obrzęk, zaczerwienienie w okolicach stawy oraz problemy z ruchomością stawu, może też występować gorączka oraz dreszcze.

Leczenie zastrzału palca

W przypadku, kiedy zastrzał palca przybiera lekką formę, leczenie może odbywać się w domu. Jako domowe sposoby na zastrzał palca wskazuje się okłady z sody oczyszczonej, moczenie palca w naparze z szałwii oraz roztworze z wody i szarego mydła. Zalecane jest też moczenie palca we wrzątku bardzo krótkimi seriami. Domowe sposoby na zastrzał palca wykazują właściwości antybakteryjne, łagodzące stany zapalne i obrzęki, a także ściągające ropę.

Jeśli domowe sposoby na zastrzał na palca nie pomagają, konieczna staje się wizyta u lekarza. Leczenie zastrzału zależy od jego rodzaju. Przy typie skórnym obejmuje nacięcie naskórka i usunięcie ropny z miejsca zakażenia.  W przypadku zastrzału podskórnego wykonuje się zabieg w znieczuleniu miejscowym. W jego trakcie lekarz dokonuje nacięcia skóry w obrębie bólu i zakłada sączek, unieruchamiając przy tym palec. Ma to wyeliminować ból i obrzęk. Leczenie zastrzału palca bardzo często obejmuje również zażywanie antybiotyków.

Zanokcica czy zastrzał na placu – jak rozpoznać?

Zastrzał na placu często nazywany jest zanokcicą. Należy jednak pamiętać, że są to dwa różne schorzenia. Zanokcica jest wywoływane przez zakażenia bakteryjne. Jako przyczyny powstawania zanokcicy wymienia się najczęściej nieprawidłowo przeprowadzony manicure. Ryzyku wywołania schorzenia podnosi usuwanie skórek ostrymi narzędziami czy zbyt blisko kieszeni paznokcia.  Objawem zanokcicy jest zaczerwienienie wału paznokciowego, tkliwość i bolesność. Szybko też występuje obrzęk tkanki, opuchlizna i ból oraz zaczyna zbierać się ropa. Leczenie zanokcicy zależy od stopnia zakażenia, gdy jest on niewielki, można stosować domowe sposoby podobne jak przy kuracji zastrzału palca. W przypadku nieskuteczności domowych sposobów konieczne jest leczenie chirurgiczne oraz stosowanie antybiotyków ogólnych lub miejscowych.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here