Zajęcia na stepie – doskonała forma aktywności fizycznej dla wszystkich!

0
1310

Współcześnie coraz więcej klubów fitness oferuje przeróżne zajęcia odbywające się na stepach. Step to specjalna platforma, która ma kilka stopni regulacji i służy do wchodzenia i schodzenia.

Na stepach przeprowadza się różne zajęcia fizyczne, najczęściej należą do nich treningi wyszczuplające, step aerobik lub fitness. Przeważnie ćwiczenia trwają około godziny i są podzielone na trzy części: rozgrzewkę, ćwiczenia właściwe oraz rozciąganie.

Zajęcia na stepach odbywają się przy odpowiednio dobranej i rytmicznej muzyce, która dodatkowo pobudza do działania. Prowadzą je profesjonalni instruktorzy lub trenerzy personalni, którzy uczą kolejnych kroków składających się na całą choreografię. Ćwiczenia polegają na dynamicznym wchodzeniu i schodzeniu z platformy na różne sposoby.

Jak mogą wyglądać zajęcia przy wykorzystaniu stepu?

Zajęcia ze stepem rozpoczyna rozgrzewka podczas, której przygotowywane są poszczególne partie ciała do większego wysiłku. Rozgrzewane są stawy oraz mięśnie w celu uniknięcia możliwych kontuzji oraz przeciążeń podczas treningu właściwego.

Po rozgrzewce przechodzi się do ćwiczeń właściwych, a mianowicie poszczególnych kroków choreografii, które są uczone i powtarzane. Kiedy uczestnicy zajęć znają już wszystkie korki powtarzają kilkakrotnie cały układ. Zajęcia na stepie najczęściej wybierane są przez kobiety, które lubią dobrą zabawę przy muzyce oraz chcą wzmocnić i wyrzeźbić szczególnie dolne partie ciała. Podczas pojedynczego treningu fitness z wykorzystaniem stepu można spalić nawet 700 kalorii. Step oprócz podstawowych kroków choreografii może być również używany do wykonania ćwiczeń typu ,,brzuszki”. Specjalna platforma umożliwia położenie się na wyższej wysokości lub oparcia o nią nóg, dzięki temu mięśnie brzucha mogą pracować bardziej intensywniej.

Po zakończeniu treningu właściwego zajęcia kończą się rozciąganiem i relaksem. Rozciągane są wszystkie mięśnie, które brały czynny udział w zajęciach. Organizm wraca do spoczynku i wyrównany jest oddech.

Podstawowe zasady ćwiczeń na stepie

Każda platforma musi być sprawna i posiadać 3-stopniową regulację wysokości, która umożliwi odpowiednie dopasowanie poziomu ćwiczeń do stopnia zaawansowania. Najlepsze stepy są wyposażone w antypoślizgowe powierzchnię oraz posiadają skuteczną amortyzację. Tylko takie sprzęty pozwalają wykonać dobry trening i zapobiegają przeciążeniom oraz kontuzjom.

Podczas treningu należy wchodzić na platformę zaczynając od pięty i później dostawiając palce. Zawsze należy stawiać całą stopę na powierzchnię stepu. Dodatkowo trzeba pilnować, aby plecy były proste, a mięśnie brzucha napięte.

Jakie efekty dają ćwiczenia na stepach?

Step to doskonały wybór zajęć dla osób, które chcą zadbać o swoją sylwetkę. Pozwalają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz spalić bardzo dużą ilość kalorii. Wzmacniają mięśnie nóg, ud, łydek, pupy oraz brzucha. Ponadto wpływają korzystanie nie utrzymanie równowagi oraz prawidłowej postawy ciała.

Zajęcia idealne nadają się dla osób po przeszłych kontuzjach lub złamaniach. Pozwalają powoli wrócić do dobrego stanu zdrowia i przy okazji wyszczuplić swoje ciało. Nie obciążają kolan oraz stawów i przez wiele osób są uznawane za skuteczną formę rehabilitacji.

Każde zajęcia wykorzystujące step przeprowadzane są w grupach i przy właściwe dopasowanej muzyce. Doskonale redukują stres i rozluźniają całe ciało. Dodatkowo gwarantują świetne spędzenie czasu przy tanecznej muzyce i dobrej atmosferze. Pozwalają również zintegrować się z innymi uczestnikami zajęć.

Chciałbyś spróbować ćwiczeń na stepach? Wybierz się do klubu fitness niku i skorzystaj z ich oferty!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here