Jak wybrać odpowiedni kask do jazdy na nartach?

0
1511

Jazda na nartach wiąże się z kilkugodzinną wyśmienitą zabawą na stoku. Sport ten jest jednak na tyle specyficzny, że wymaga od Ciebie zachowania szczególnego bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy jesteś narciarzem profesjonalnym, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z szusowaniem, musisz zaopatrzyć się w podstawowe elementy stroju narciarskiego. Jednym z najważniejszych tuż obok nart czy kurtki jest kask narciarski.

Jakie są cechy dobrego kasku narciarskiego?

Każdy kask narciarski powinien spełniać europejską normę EN 1077:2007. Tylko taki produkt możesz uznać za wartościowy i zapewniający Ci bezpieczeństwo. Oprócz tego kask narciarski powinien chronić Twoją głowę przed wiatrem, śniegiem, deszczem oraz innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, z jakimi możesz mieć do czynienia na stoku narciarskim. Zanim zdecydujesz się na kupno kasku, musisz dokładnie zmierzyć obwód swojej głowy. Ten element niezbędnego wyposażenia na stoku narciarskim będziesz miał na głowie nawet przez kilka godzin, dlatego tak ważne jest, aby jego rozmiar był dobrany idealnie.

Kask narciarski – jak wybrać właściwy rozmiar?

Pierwszym krokiem przy wyborze odpowiedniego kasku narciarskiego jest zmierzenie obwodu głowy – zrób to około 1 centymetr nad linią swoich brwi. Asekuracyjnie do wyniku, który Ci wyszedł warto dodać 1-2 centymetry zapasu. Pamiętaj, że Twój kask nie może być ani zbyt ciasny (będzie uciskał głowę), ani za luźny (może spaść w czasie jazdy na nartach). Tylko odpowiednio dobrany rozmiar kasku pozwoli Ci uniknąć urazów na stoku oraz zapewni wygodę podczas jazdy na nartach.

Jak sprawdzić, czy kask narciarski został dobrze dopasowany?

Po zmierzeniu obwodu głowy i wybraniu odpowiedniego rozmiaru, załóż kask na głowę. Dobrze dopasowany:

  • powinien trzymać się na Twojej głowie nawet jeżeli nie zapiąłeś paska pod szyją,
  • nie powinien spaść Ci z głowy, jeżeli mocniej nią potrząśniesz,
  • nie może uciskać Cię w żadnym miejscu – gdy czujesz jakikolwiek dyskomfort, spróbuj zmierzyć inny rozmiar lub model kasku.

Niezwykle bogata we wzory i modele jest na przykład oferta kasków AdventureSports. W sklepie tym znajdziesz swój idealny kask narciarski. Pamiętaj, aby najpierw wybrać właściwy rozmiar, a dopiero potem dopasować kolor do reszty stroju narciarskiego.

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę, wybierając kask na narty?

Pasek pod brodą

Pasek pod brodą ma za zadanie jeszcze lepiej utrzymywać kask narciarski na głowie. Zwróć uwagę na to, czy ma miękką wyściółkę, zwłaszcza przy zapięciu. Dzięki temu możesz uniknąć ewentualnych otarć i podrażnień podbródka. Idealnie dopasowany pasek to taki, który nie uciska Twojej szyi, a delikatnie do niej przylega. Nie może być także zbyt luźny – istnieje wówczas prawdopodobieństwo, że kask spadnie Ci głowy w czasie przebywania na stoku. Równie ważne przy pasku pod brodą jest jego zapięcie. Pasek na stroku zawsze zapinasz w rękawiczkach, dlatego przy wyborze kasku załóż je również w sklepie.

Gogle narciarskie

Twój kask musi być kompatybilny z wybranymi przez Ciebie goglami narciarskimi. Kształt kasku narciarskiego należy dopasować do kształtu gogli. Między tymi dwoma elementami stroju narciarskiego może być widoczny jedynie niewielki odstęp. Dzięki takiej szczelności między goglami a kaskiem zapewnisz sobie dobrą ochronę czoła i zatok przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. W AdventureSports znajdziesz duży wybór kasków narciarskich odpowiednio dopasowanych do różnych modeli gogli.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here