Wybielanie zębów – jakie są przyczyny przebarwień i jak wybielać zęby? 

0
845

Przebarwienia zębów są to zmiany koloru, które wpływają negatywnie na estetykę uśmiechu. Mogą one stanowić też przyczynę kompleksów, a dla wielu osób mogą być bardzo krępujące tym problemem. Nic dziwnego, że wcale poszukiwane są skuteczne metody na wybielenie zębów. Większość przebarwień można skutecznie usunąć w gabinecie specjalisty. Jakie są przyczyny przebarwień zębów? W jaki sposób sobie z nimi radził? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/wybielanie-zebow-w-domu-czy-gabinecie-stomatologa/ 

Niechciany odcień zęba spowodowany jest wystąpienie gradacja kolorów od dziąsła do Brzegu siecznego. Z racji tego dochodzi do tarcia części dziąseł. W rezultacie są one ciemniejsze, niż trzecia część sieczna. Różnica w kolorze może być związana również z grubością i przeziernością szkliwa. Zęby stają się ciemniejsze z wiekiem, więc młodsi ludzie mają zęby jaśniejsze, szczególnie w uzębieniu pierwotnym. Odbarwienia mogą być spowodowane osadzaniem się wtórnych lub trzeciorzędny kamieni zębinowych. 

Przebarwienia mogą mieć rozmaite odcienie, a najczęściej spotykane z nich są: 

  • Przebarwienia białe, które powstają w efekcie uszkodzeń i demineralizacji szkliwa 
  • Przebarwienia żółte, które związane są z paleniem papierosów, piciem kawy i herbaty 
  • Przebarwienia pomarańczowe, które spowodowane są leczeniem kanałowym, a dokładniej zastosowaniem podczas leczenia takich materiałów jak tlenek cynku z eufenolem 
  • Przebarwienia ciemnoczerwone, które są spowodowane rzadkimi schorzeniami metabolicznymi lub zastosowaniem pasty do wypełnień kanałowych 
  • Przebarwienia niebieskie, które wynikają z alkaptonurii 
  • Przebarwienia czarne, które mogą towarzyszyć niektórym antybiotykom 

Jakie są sposoby na wybielanie głębokich przebarwień zębów? 

W przypadku przebarwień, które zlokalizowane są w okolicach szkliwa, wystarczy wykonać wybielenie zębów samodzielnie poprzez pasta wybielająca Czy żel wybielający, bądź skorzystać z wizyty w gabinecie stomatologicznym. Stosowane wówczas materiały wybierające to nadtlenek wodoru, tlenek mocznika oraz nadboran sodu. Dostępne są również zabiegi mikrodermabrazji szkliwa, które powiązane są z wykorzystaniem kwasu chlorowodorowego. 

Stosowana jest też pasta ze środkiem ściernym, która pozwala na usunięcie płytkich przebarwień oraz nierówności szkliwa. Pozwala na wybielenie zewnętrzne, a także wybielanie wewnętrzny, który dedykowany jest zębom martwym. Zabiegi te polegają na otwarciu i oczyszczeniu komory zęba, a następnie wprowadzeniu środka wybielającego. 

Kiedy dojdzie do głębszych przebarwień przywrócenie naturalnego odcienia zęba nie jest możliwe, jednak konieczne jest zamaskowanie przebarwienia przy pomocy licówek porcelanowych czy koron pełnoceramicznych. 

Zobacz też: http://zdrowietiens.pl/szczoteczka-do-zebow-elektryczna-czy-tradycyjna/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here