Dlaczego pocenie się jest nam niezbędne do życia?

0
815

Dzięki poceniu się mamy możliwość regulowania temperatury naszego ciała. Nie grozi nam przegrzanie się podczas intensywnych treningów, a nasza termoregulacja przebiega w sposób właściwy. Jednak pocenie się może również doprowadzić do niebezpiecznego dla organizmu odwodnienia. Jak więc regulować gospodarkę wodną w organizmie? Podpowiadamy poniżej!

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/dlaczego-sie-pocimy/

Dlaczego właściwie musimy się pocić?

Gdy ćwiczymy, szczególnie intensywnie, powodujemy, że w naszych mięśniach powstaje ciepło. Energia, która jest wydatkowana w postaci ciepła podczas treningu, może stanowić nawet 75% całej uwalnianej energii. Jeśli nasze ciało nie pociłoby się, doszłoby do przegrzania, które zagrażałoby poważnie naszemu zdrowiu. W skrajnych wypadkach mogłoby nawet doprowadzić do udaru cieplnego. Jak więc można się domyślić, pot to nic innego jak wydalanie ciepła na zewnątrz w postaci pary, która skrapla się na naszym ciele. Umownie można przyjąć, że podczas intensywnego wysiłku człowiek traci około litra płynów. Każdy litr naszego potu to około 600 spalonych kilokalorii, a w raz z nim tracimy z organizmu nie tylko wodę, lecz również cenne mikroelementy. O ich właściwy poziom należy więc odpowiednio dbać.

Czym jest odwodnienie?

O odwodnieniu mówimy wówczas, gdy zawartość wody oraz elektrolitów spada poniżej wartości niezbędnej dla funkcjonowania naszego organizmu. Może stanowić bardzo duże niebezpieczeństwo. Szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych. Odwodniony organizm to organizm niewydolny, mocno osłabiony, z obciążonym mięśniem sercowym i zaburzeniami pracy układu krwionośnego.

Dlatego też odpowiednie nawodnienie naszego organizmu to podstawa codziennego prawidłowego funkcjonowania. Mężczyźni powinni wypijać około 2,5 litra wody dziennie, kobiety około 2 litrów. Przy zwiększonej aktywność fizycznej należy pamiętać, że picie wody i innych płynów to podstawa. Zarówno przed, w trakcie, jak i po treningu. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie prawidłowo zadbać o funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej.

Zobacz też: http://zdrowietiens.pl/co-jesc-aby-nie-zabraklo-nam-weglowodanow-w-diecie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here