Zabiegi ginekologii estetycznej stają się coraz popularniejsze. Najwięcej kobiet decyduje się na waginoplastyka, czyli operację plastyczną pochwy. Na operację tego typu decydują się głównie po kilku porodach, u których dochodzi do rozluźnienia ścian pochwy. Na waginoplastykę decydują się też starsze kobiety, których miejsce ulegają osłabieniu z wiekiem. Operacja plastyczna pochwy ma przede wszystkim zwiększyć doznania seksualne kobiety. Zobacz, co musisz wiedzieć o rekonstrukcji pochwy.
Operacja plastyczna pochwy staje się coraz częściej wykonywanym zabiegiem. Przeprowadza ją coraz większa ilość lekarzy. Zaliczana jest ona do zabiegów ginekologii estetycznej. Ma ona nie tylko poprawić wygląd kobiecy genitaliów, ale i przyczynić się do poprawy życia seksualnego. Na zabieg decyduje się coraz więcej kobiet.
Czym jest waginoplastyka?
Waginoplastyka jest zabiegiem zwężającym pochwę. W jej trakcje dokonuje się operacyjnego obkurczania tkanek pochwy. W związku z tym pochwa zwiększa swoją wrażliwość na bodźce. Gwarantuje to, że kobieta będzie odczuwała większość przyjemność z seksu. Waginoplastyka pozwala również zmniejszyć ryzyko infekcji intymnych.
Wskazania do waginoplastyki
Na waginoplastykę najczęściej decydują się kobiety po kilku porodach. U nich dochodzi do rozluźnienia mięśni pochwy. Często też zabieg wykonuje się u kobiet starszych, u których pochwa staje się luźniejsza w wyniku starzenia się organizmu i utraty przez niego kolagenu. Luźna pochwa może być również wynikiem uwarunkowań genetycznych. Kwalifikacji do zabiegu zawsze dokonuje lekarz. On też dobiera metodę zabiegu. Waginoplastyka może być wykonana poprzez tradycyjny zabieg chirurgiczny lub z pomocą lasera.
Ile kosztuje waginoplastyka?
Cena waginoplastyki uzależniona jest od tego, w jakiej klinice poddaje się zabiegowi ginekologii estetycznej. Ceny operacji zaczynają się od 3000 złotych i sięgają powyżej 6000 złotych. Koszty uwzględniają typ zabiegu, znieczulenie, konsultacje lekarskie.
Jak przebiega waginoplastyka?
Rekonstrukcja pochwy polega na usunięciu nadmiaru śluzówki z tylnej ściany pochwy oraz zacieśnieniu tkanek podskórnych. Do zabiegu wykorzystuje się mocne nici chirurgiczne. Po tym, jak lekarz uzyskuje pożądaną szerokość kanał pochwy, zaszywa śluzówkę. Jeśli okaże się, że fałdy skóry narządów płciowych odstają na zewnątrz, to zmniejsza je, aby uzyskać odpowiedni wygląd estetyczny.
Waginoplastykę wykonuje się w wersji klasycznie – chirurgicznie oraz nieinwazyjną procedurą laserową. Lekarz może też wykonać waginoplastykę, stosując fale radiowe, które obkurczają ścianki pochwy i zwężają je w wyniku ogrzewania śluzówki w kontrolowany sposób. Najlepsze efekty zabiegu uzyskuje się u kobiet z niewielkim rozluźnieniem przedsionka pochwy. W przypadku, gdy rozluźnienie jest duże, konieczna jest tradycyjna waginoplastyka.
Rekonwalescencja po rekonstrukcji pochwy
Rekonwalescencja po waginoplastyce trwa kilka tygodni, a jej czas zależy od rodzaju przeprowadzonego zabiegu. Kobieta dochodząca do siebie powinna unikać wysiłku fizycznego, szczególnie dbać o higienę intymną i dużo odpoczywać. Na ok. 6-8 tygodni powinno się też zrezygnować z życia seksualnego oraz używania tamponów. Po waginoplastyce można odczuwać głęboki ból – jest to normalne zjawisko.
Powikłania po plastyce pochwy
Plastyka pochwy jest zaliczana do mało inwazyjnych i bezpiecznych zabiegów. Powikłania po niej zdarzają się niezwykle rzadko. Jako to najczęstsze wskazuje się infekcje intymne, krwawienia i ból. Takie dolegliwości zazwyczaj szybciej ustępują. Jeśli się utrzymują, to koniecznie trzeba to skonsultować z lekarzem.
Należy pamiętać, że waginoplastyka jest operacją, dlatego poważne skutki uboczne mogą wystąpić zawsze. W przypadku waginoplastyki należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia permanentnych zmian w sposobie odczuwania bodźców (nie zawsze jest to zmiana na plus), blizn i długotrwałego bólu.
Biorąc to pod uwagę, należy zastanowić się, czy operacja to faktycznie najlepsze wyjście. Lekarze przekonują, że w przypadku niewielkiego rozluźnienia pochwy, zamiast waginoplastyki lepiej zastosować mniej inwazyjne metody. Do takich zalicza się regularne ćwiczenie mięśni Kegla. Pomogą one w zwężeniu pochwy, intensyfikuje doznania seksualne. Dobrze sprawdza się też teoria i praca nad samooceną oraz pewnością siebie.
Waginoplastyka czy to, to samo co labioplastyka?
W Polsce ginekologia estetyczna dopiero raczkuje, dlatego wiele kobiet nie wie, na co może liczyć. Nazwy zabiegów często są mylone. Zazwyczaj waginoplastyka mylona jest z labioplastyką. Tymczasem są to dwa osobne zabiegi, choć bardzo często wykonuje się je razem. Labioplatyka jest korekcją warg sromowych mniejszych i większych. W trakcie zabiegu lekarz może zmienić ich kształt i wielkość, a także zmniejszyć jedną z nich, tak aby uzyskać pełną symetrię.
Waginoplastyka i labioplastyka mają poprawić wygląd okolic intymnych, a przez to dodać kobiece pewności siebie i poprawić samoocenę. Warto tu jednak zaznaczyć, że opinie lekarzy na temat tego typu zabiegów nie są najlepsze. Szczególnie krytycznie oceniane są przez Amerykańskie Kolegium Ginekologów-Położników.