Zielona kawa w ostatnich latach zyskuje coraz większa popularność. Sięgają po nią przede wszystkim osoby, którym zależy na utracie nadprogramowych kilogramów. Zielona kawa powstaje z ziaren, które nie zostały poddane paleniu. Zawiera ono liczne fitozwiązki. Te nie ulegają rozpadowi w procesie obróbki termicznej. Najcenniejszym składnikiem zielonej kawy jest kwas chlorogenowy – antyoksydant, który również ułatwia odchudzanie. Zobacz, jak działa kwas chlorogenowy zawarty w wyciągu z zielonej kawy.
Zielona kawa podobnie jak inne odmiany tego ulubionego napoju pochodzi z wiecznie zielonych drzew i krzewów kawowca. Rośnie on w klimacie tropikalnym i wydaje owoce przypominające te drzew wiśni. Każdy z owoców zawiera dwa półokrągłe nasiona, w których znajduje się kofeina, czyli alkaloid o właściwościach pobudzających. To z ich powstaje kawa. Jej popularność sprawiła, że kawa jest poddana wielu badaniom. Pokazały one, że w nasionach kakaowca znajduje się szereg substancji pozytywnie wpływających na organizm człowieka. Mają one np. poprawiać procesy metaboliczne. Niestety badania udowodniły również, że wiele cennych związków ulega rozpadowi podczas wypalania kawy. Aby mimo wszystko skorzystać z właściwości kawy zaczęto stosować surową, zieloną kawę. Ta jest bogata we wszystkie te składnikach, których brakuje tradycyjnej, czarnej kawie.
Właściwości zielonej kawy
Surowa, zielona kawa to ta poddana całemu tradycyjnemu procesowi obróbki z pominięciem wypalania w temperaturze 200-300 stopni Celsjusza. Brak wypalania sprawia, że kawa zachowuje naturalny zielony kolor. Zmianie ulega nie tylko kolor, ale i smak oraz aromat kawy. Zielona kawa jest delikatniejsza i nie wyrazista, za to zasobniejsza w wartości odżywcze. Najcenniejsze właściwości zielonej kawy to polifenole. Zalicza się do nich m.in. kwas chlorogenowy, kawowy i salicylowy.
W zielonej kawie znajdują się też duże pokłady kofeiny, witamin z grupy B, potas i magnez, garbniki, olejki eteryczne. Warto wiedzieć, że 100 g niepalonych ziaren zawiera 11 g białka, 30 g węglowodanów (większość to błonnik) i 13 g tłuszczu.
Działanie zielonej kawy
Badania wskazują, że zielona kawa ma niezwykle pozytywne działanie na organizm człowieka. Związki w niej zawarte wykazują działanie prozdrowotne i profilaktyczne. Co ważne, zielona kawa nie tylko pomagają w odchudzaniu, warto też pić ją ze względu na inne właściwości. Zawarty w zielonej kawie kwas chlorogenowy:
- Przeciwdziałają szkodliwej aktywności wolnych rodników – opóźniają procesy starzenia się organizmu, wpływają korzystnie na wygląd skóry, zapobiegają rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych, neurodegeneracyjnych, nowotworów,
- Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, zapobiegając w ten sposób miażdżycy, która jest częstą przyczyną choroby niedokrwiennej serca, zawałów, udarów, obniżają ciśnienie krwi (kwas chlorogenowy powoduje wzrost syntezy tlenku azotu, który reguluje napięcie naczyń krwionośnych),
- Działa żółciopędnie, wspomagając w ten sposób pracę układu pokarmowego,
- wykazuje działanie przeciwzapalne i antyseptyczne – chronią organizm przed czynnikami chorobotwórczymi, wzmacniają układ immunologiczny.
Oprócz tego działanie zielonej kawy to pobudzanie, dodawanie energii, podwyższanie koncentracji i poprawa zdolności umysłowych.
Czy zielona kawa odchudza?
Popularność zielonej kawy rozpoczęła się po odkryciu jej właściwości odchudzających. Trzeba jednak pamiętać, że badania nie potwierdziły, że wykazuje ona takie działania. Nie ma więc pewności, że regularne picie zielonej kawy zapobiega powstawaniu nadwagi, otyłości czy cellulitu. Wiemy natomiast, że zawarte w zielonej kawie substancje zmniejszają łaknienie i przyspiesza przemianę materii. Proces odchudzania wspomaga również kwas chlorogenowy, który ogranicza wchłanianie się glukozy z pożywienia do krwi. Dzięki temu organizm musi korzystać z zasobów energetycznych zgromadzonych w postaci tkanki tłuszczowej.
Wszystko to oznacza, że zielona kawa połączona z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną faktycznie może pomóc w redukcji masy ciała. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że samo picie zielonej kawy nie przynosi takich efektów.
Jak pić zieloną kawę?
Popularność zielonej kawy sprawiła, że jest ona dostępna w wielu odmianach. Znajdziemy ja w wersji mielonej, ziarnistej, rozpuszczalnej, a także jako suplement diety. Największe stężenie kwasu chlorogenowego znajdziemy w kawach ziarnistych i mielonych. Zawartość substancji biologicznie aktywnych w ziarnach kawowca nie jest stała, ponieważ zależy od warunków uprawy. Z reguły jednak zasobniejsze są w nie gatunki, które – w przypadku kawy palonej – uchodzą za mniej szlachetne. W zakresie zielonej kawy najlepiej sięgać po zieloną robiste.
Zieloną kawę parzy się tak samo ja tradycyjną, czarną. Rozdrobnione ziarna zalewa się ok. 200-250 ml gorącej wody (wystarczą 2 łyżeczki ziarenek). Aby kawa była pełna substancji odżywczych, nie można zalewać jej wrzątkiem – pożądana temperatura wody to 80-90 stopni Celsjusza. Zieloną kawę można podawać z przyprawami – cynamonem, kardamonem, wanilią. Można ją słodzić, choć wtedy nie skorzystamy z jej odchudzających właściwości. Dziennie zaleca się wypicie 2 filiżanek zielonej kawy.