Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?

0
1666

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to nagła dolegliwość, która objawia się dużym bólem. Może ona pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występuje pomiędzy 5 a 40 rokiem życia. Trudno przewidzieć, kiedy się rozpocznie, nie można jednak jej lekceważyć. Podstawowym objawem zapalenia wyrostka jest utrzymujący się ból brzucha. W przypadku zauważania u siebie typowych objawów stanów zapalnego, należy natychmiast wezwać pogotowie lub zgłosić się na ostry dyżur. Zobacz, jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego.

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest dolegliwością, której bezpośrednim następstwem jest ujście do jelita ślepego do zablokowanie tog ujście przyczynić może się obecność kamienia kałowego. Te tworzą się natomiast wskutek magazynowania treści jelitowej wokół resztek włókien roślinnych i odwadniania utworzonej masy. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest powszechną dolegliwością. Szacuje się, że na 100 000 osób dotyka ono rocznie ok. 10 osób. Może pojawić się w każdym wieku, ale rzadziej występuje u niemowląt oraz osób w podeszłym wiek. Co gorsza, objawy zapalenia wyrostka robaczkowego pojawiają się nagle, nie sposób ich przewidzieć i im zaradzić. Nieleczone zapalenie może doprowadzić do poważnych chorób i stanów zagrażających życiu.

gorączkujące dziecko

Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego

Istnieje wiele hipotez dotyczących przyczyn zapalenia wyrostka robaczkowego. Zdaniem części lekarzy do stanu zapalnego dochodzi u osób, które jedzą za mało błonnika. Jako czynnik ryzyka podaje się też wirusowe i bakteryjne infekcje przewodu pokarmowego, owrzodzenia wyrostka, obecność pasożytów, glist i owsików, zatkanie wyrostka zawartością jelita lub ściśnięcie z zewnątrz przez pasma tkanek. Medycyna nie umie jednak rozpoznać przyczyny ponad połowy stanów zapalnych wyrostka robaczkowego.

Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego zawsze pojawiają się nagle. Dopaść mogą w szkole, w pracy, w podróży. Nie sposób przewidzieć pojawiania się objawów. Zwykle zapalenie wyrostka robaczkowego zaczyna się nagłymi bólami brzucha. Są one zlokalizowane w okolicach pępka. Towarzyszą im nudności i wymioty. Bóle brzucha przy zapaleniu wyrostka robaczkowego utrzymują się bardzo długo i z czasem zmienia swoje umiejscowienie – przechodzą w okolicę prawego dołu biodrowego. Z czasem dolegliwości są też bardziej intensywne, ostrzejsze i wyraźniejsze – pogłębiają się. Pewną ulgę przynosi leczenie z podkurczonymi nogami lub na prawym boku. Objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest też stan podgorączkowy/gorączka, przyspieszone tętno.

Trzeba pamiętać, że objawy zapalenia wyrostka są niezwykle indywidualne. Niekiedy bywają zupełnie różne od tych wyżej wymienionych. Mogą też wystąpić nie wszystkie symptomy.

Kiedy ból brzucha świadczy o zapaleniu wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga interwencji lekarskiej. Jeśli ból brzucha utrzymuje się dłużej niż 4 godziny i nie słabiej jest to znak, że należy wezwać pogotowie lub zgłosić się na ostry dyżur. Najlepiej na własną rękę nie zażywać żadnych leków, ponieważ może to doprowadzić do pęknięcia wyrostka robaczkowego czy też zaciemnić obraz dolegliwości. Do czasu diagnozy nie wolno tez jeść ani pić. Diagnostyka zapalenia wyrostka prowadzona jest w szpitalu. Lekarz uciska okolice prawego dołu biodrowego i sprawdza, czy pojawiają się ból. W celu potwierdzenia rozpoznania lekarz może też wykonać USG jamy brzusznej i miednicy i/lub tomografię komputerową.

W diagnostyce zapalenia wyrostka robaczkowego trzeba też wykluczyć inne choroby dające podobne objawy kliniczne. Stan zapalny wyrostka można pomylić z takimi schorzeniami jak: endometrioza, ostre zapalenie węzłów chłonnych krezki, pęknięcie ciąży pozamacicznej, skręt torbieli jajników, odmiedniczkowe zapalenie nerek, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, pęknięcie pęcherzyka Graafa, ostre zapalenie trzustki, choroba Leśniowskiego-Crohna, ostre zapalenie żołądkowo-jelitowe, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamica moczowodowa, niedrożność jelit, perforacja wrzodu trawiennego, zapalenie narządów miednicy mniejszej.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Jedyną metodą leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego jest jego natychmiastowe usunięcie. Zazwyczaj wybiera się appendektomię metodą laparoskopową. Jest ona mniej inwazyjna niż tradycyjny zabieg chirurgiczny, przez co okres rekonwalescencji przebiega szybciej i łagodniej. Po laparoskopii pacjent jest także szybciej wypisywany ze szpitala. Po usunięciu wyrostka zazwyczaj trzeba przyjąć kilka dawkę antybiotyków. Ilość dawek jest dobierana indywidualnie – czasem wystarczy jedna dawka, w innych porządkach pacjent leki musi zażywać przez 5 dni lub dłużej.

Rekonwalescencja po usunięciu wyrostka robaczkowego nie jest zbyt skomplikowane. W większości przypadku nie ma specjalnych wymagań. Pacjent musi jedynie monitorować, czy nie występują dotkliwe bóle brzucha i jeśli tak, to zgłosić de do lekarza. O tym, że wyrostek został usunięty, trzeba te poinformować lekarza przy innych procedurach medycznych.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here