Waginoplastyka – na czym polega zabieg rekonstrukcji pochwy?

0
1692

Plastyka pochwy inaczej waginoplastyka to zabieg odmładzania pochwy. Jest on jednym ze standardowych zabiegów ginekologicznym, który stają się coraz popularniejszy. Najprościej mówiąc, polega on na chirurgicznym zwężeniu pochwy, poprzez zacieśnienie tkanek otaczających i mięśni. W czasie zabiegu usuwa się także nadmiar błony śluzowej wyściełającej pochwę. Waginoplastyka sprawia, że mięśnie zyskują większe napięcie, stają się silniejsza i bardziej zwarte, a także wracają do pierwotnych rozmiarów. Zobacz, na czym polega zabieg rekonstrukcji pochwy.

Waginoplastyka jest zabiegiem rekomendowanym kobietom, u których doszło do rozdarcia lub rozciągnięcia warg sromowych. To następuje w wyniku porodów, osłabienie mięśnia krocza związanym ze starzeniem się, zmian hormonalnych, dużej utraty masy ciała, wypadania narządów płciowych, rozciągnięcia warg sromowych na skutek kontaktów seksualnych. Rozciągnięta pochwa sprawia, że kobiecie trudno osiągnąć satysfakcję seksualną.

Waginoplastyka pochwy – jak się przygotować do zabiegu?

Waginoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, dlatego powinien być poprzedzony przygotowaniami. Pierwszym korkiem jest umówienie się na konsultacje i rozmowa z lekarzem na temat szczegółów zabiegu. Przed wykonaniem zabiegu pacjentka musi dostarczyć komplet wyników badań. Konieczne jest dostarczenie lekarzowi:

  • Aktualnego wymazu z pochwy z antybiogramem;
  • Cytologii;
  • Badania z krwi na HIV, HCV i HBs antygen, morfologii krwi; układu krzepnięcia INR, APTT, TSH.

Termin waginoplastyki ustala się w oparciu o miesięczny cykl kobiety. Zaleca się, aby miesiączka nie może wystąpić w ciągu 14 dni od zakończenia zabiegu. Ważne jest też, aby przed jego rozpoczęciem wyleczyć wszystkie ewentualne infekcje.

Jak przygotować się do plastyki pochwy?

Waginoplastyka przeprowadzana jest w obszarze wejścia do pochwy. Lekarz na jej tylnej ścianie wykonuje nacięcie i pozbywa się zbędnej tkanki, a następnie zaszywa ranę. Efekty interwencji chirurgicznej jest zauważalne i odczuwalne zwężenie pochwy. Dzięki temu poprawie ulega nie tylko życie seksualne pacjentki, ale i zmniejsza się ryzyko infekcji intymnych.

Rekonstrukcja pochwy wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Czas trwania zabiegu to ok. 90 minut. Większość lekarzy stosuje szwy rozpuszczalne. Waginoplastyka może być przeprowadzona na kilka sposobów. U kobiet, u których rozluźnienie tkanek pochwy jest niewielkie, zaleca się nieinwazyjną rekonstrukcję pochwy techniką laserową. Laser powoduje obkurczanie pochwy i stymuluje odbudowę kolagenu w błonie śluzowej narządów rodnych i powięzi wewnątrzmiedniczny.  Alternatywą dla lasera jest interwencja chirurgiczna.

Laserowe zwężanie pochwy wymaga wykonania przynajmniej 3 serii zabiegów, które powtarza się w odstępach ok. 1,5 miesiąca. Po ok. 2-3 latach laserową rekonstrukcję pochwy należy powtórzyć.

Rekonwalescencja po odmłodzeniu krocza

Po zabiegu odmładzania krocza w klinice zazwyczaj trzeba zostać dobę. Dalsza rekonwalescencja prowadzona jest w domu. Po zabiegu pacjentka nie może kąpać się wannie lub w basenie – przez 7 dni. Musi także szczególnie dokładnie dbać o higienę intymną. Zalecane jest korzystanie z kąpieli pod prysznicem. W czasie rekonwalescencji dobrze jest też zrezygnować na tydzień z życia seksualnego.

Po tym czasie można podjąć aktywność seksualną – po 7 dni odczuwalne są też pierwsze efekty zabiegu zarówno dla kobiety, jak i jej partnera.

W przypadku, gdy kobieta została poddana chirurgicznej waginoplastyce, to z seksu należy zrezygnować na 6 tygodni. Przez ten czas warto unikać kąpieli w wannie i na basenie, dbać o krocze- pielęgnując je i dezynfekujące zgodnie z zaleceniami pozabiegowymi wydanymi przez lekarza.

Efekty rekonstrukcji pochwy

Efektem rekonstrukcji pochwy jest to, że wygląda ona młodziej, jest węższa, jędrna. W czasie zabiegu korekcji ulega szerokość pochwy, poprawione zostaje napięcie mięśni pochwy. Dzięki temu po rekonstrukcji pacjentka odczuwa większą przyjemność z seksu i rzadziej zapada na infekcje intymne. Poprawie ulega też wygląd pochwy. Miejsca intymne lepiej się prezentują, a to przyczynia się do wzrostu pewności siebie.

Ile kosztuje waginoplastyka?

Cena rekonstrukcji pochwy uzależniona jest od prestiżu kliniki i miasta, w jakiej poddaje się zabiegowi. Koszty, z jakimi trzeba się liczyć to od 3 tysięcy w górę. Przed poddaniem się waginoplastyce, dobrze jest sprawdzić opinie o klinice i lekarzu, a także poprosić go, aby przygotowała komputerową wizualizację efektów odmłodzenia korcza.

Powikłania po waginoplastyce

Plastyka pochwy uważana jest za mało inwazyjny i stosunkowo bezpieczny zabieg. Ryzyko wystąpienia powikłań jest niskie. Nie mniej jednak mogą wystąpić pewne komplikacje. Zazwyczaj po zabiegu rekonstrukcji pochwy pojawia się obrzęk, ból zasinienie skóry wokół krocza, krwawienie, infekcja, zgrubienia podskórne, przerost blizny, zakrzepica żylna, zaburzenia czucia w operowanej okolicy.

Przeciwwskazania do rekonstrukcji pochwy

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia waginoplastyki są przede wszystkim: potwierdzona lub planowana w najbliższym czasie ciąża, nowotwór, zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca, infekcja pochwy i dróg moczowych. Co ważne, waginoplastyka nie wyklucza kolejnej ciąży, zalecamy jednak, aby zabieg przeprowadzić wówczas, kiedy pacjentka nie planuje już więcej dzieci.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here