Jak ubrać noworodka na zimowy spacer?

0
2127

Pierwsze spacery z niemowlakiem budzą u młodych rodziców wiele pytań. Niepokój budzą szczególnie wyprawy na zewnątrz zimową porą. Kiedy na dworze panują niskie temperatury, mróz, śnieg i wiatr wielu rodziców zastanawia się, czy w ogóle warto zabierać maluch na spacer. W tym zakresie lekarze nie mają wątpliwości. Nawet przy niskich temperaturach chwila spaceru jest wskazana. Wyjścia na zewnątrz należy unikać tylko w szczególnie mroźne dni. Jednak do wyjścia na spacer z noworodkiem powinno się przygotować. Młodzi rodzice nie powinni zapomnieć o odpowiednim ubraniu malucha oraz  zastosowaniu ochronnych kosmetyków. Wszystko to pozwala należycie chronić zdrowie nowego członka rodziny. Zobacz, jak ubrać noworodka na spacer zimą.

Werandowanie noworodka – na czym polega?

Dziecko, które urodziło się późną jesienią lub zimą, należy zahartować. Pod tym terminem kryje się przyzwyczajanie noworodka do chłodniejszego i świeżego powietrza, innego niż to, które znajduje się w mieszkaniu. Proces oswajania go z  tym-powietrzem w fachowej literaturze nazwa się werandowaniem. Polega on na wystawianiu wózka z noworodkiem na taras, balkon lub werandę. Wózek można również postawić przed otwartym oknem lub balkonem. Oczywiście maluch powinien być w tym czasie odpowiednio ubrany, tak aby się nie przeziębił. Pierwszy etap werandowania powinien obejmować  5-10 minut i trwać ok. tydzień. W kolejny tygodniach czas kontaktu z chłodniejszym powietrzem należy przedłużać, aby krokowo dotrzeć do 30 minut.

Kiedy na spacer zimą z niemowlakiem?

Zimowy spacer z niemowlakiem trzeba poprzedzić przyzwyczajaniem go do chłodnego powietrza, czyli zastosować wyżej opisane werandowaniem. Na pierwszy spacer można wybrać się, kiedy dziecko skończy 3-4 tygodnie. Do pierwszego wyjścia na zewnątrz dobrze jest się odpowiednio przygotować wcześniej. Zimowe spacery z noworodkiem są o wiele bardziej skomplikowane niż te letnie, gdzie wystarczy tylko ubrać tak malucha, aby się nie przegrzał.

Pierwszy spacer z noworodkiem zimą – jakie są zasady?

Pierwszy spacer z noworodkiem zimą, który wcześniej brał udział w werandowaniu, nie powinien być zbyt długi. Optymalny czas, przez jaki noworodek powinien przebywać na zewnątrz to ok. pół godziny, z czasem zimowe spacery można wydłużać do godziny. Przeciwwskazaniem do wychodzenia na zewnątrz są mroźne temperatury, porywisty wiatr oraz deszcz. W przypadku noworodka temperatura, jak powinna cię skłonić do przełożenia spaceru to -5 stopni Celsjusza. Ze starszym dzieckiem takim, które skończyło pół roku na spacery oraz wypierać się przy mroźniejszej aurze (rekomendowane jest zrezygnowanie ze spaceru, kiedy termometry wskażą poniżej –8 stopni Celsjusza).

Z noworodkiem najlepiej na zimowy spacer wybierać się, kiedy jest najcieplej i najbardziej słonecznie, czyli przed południem. Ustalając godzinę spaceru z niemowlakiem zimą, na uwadze trzeba mieć też jego rytm dnia. Wyjście na zewnątrz nie powinno zakłócać karmienia czy drzemki.

Jak przygotować się do zimowego spaceru z noworodkiem?

Przed wyjściem na spacer z dzieckiem zimą należy sprawdzić, czy jest ono najedzone i zadbać o zmianę pieluszki. Te czynności należy podjąć jeszcze przed ubraniem dziecka. W kolejnych krokach konieczne jest sprawdzenie, czy torba z podstawowymi przyborami jest odpowiednio spakowana i czy znajdują się tam wszystko, co może być potrzebne podczas zimowego spaceru z niemowlakiem. Sprawdź też, czy wózek jest gotowy do spaceru. Aby dziecko się nie przegrzało, aby wszystko poszło sprawnie, zastosuj następującą kolejność

  • naszykuj rzeczy i wózek,
  • ubierz siebie,
  • ubierz malucha,
  • wyjdźcie z domu.

Jak ubrać niemowlę na spacer zimą?

Najwięcej kontrowersji i problemów wzbudza ubranie noworodka na zimowy spacer. Wielu rodziców obawia się, że dziecku będzie chłodno i zakłada na niego zbyt duża ilość warstw lub wręcz przeciwnie w obawie przed przegrzaniem ubiera niemowlaka za lekko. Tymczasem zasady mówią jasno: na ubranka, które niemowlak nosi w domu, zakłada się jedną warstwę materiału na nóżki i dwie na korpus, a na to wszystko wkłada się kombinezon. Zazwyczaj kombinezony dla niemowląt wyposażone są też w nóżki, dlatego można zrezygnować z butów. Do tego niemowlakowi trzeba założyć czapkę, szalik oraz rękawiczki. W przypadku posiadania tzw. czapki kominiarki z szalika można zrezygnować. Najlepsza czapka dla niemowlaka to ta uszatka, która ochroni uszy. Tak ubrane dziecko wkładamy do gondoli wyłożonej ciepłym kocykiem i przykrywamy dziecko kołderką. Aby mieć pewność, że maluch nie będzie przegrzany ani zziębnięty  można sprawdzić jego skórę na karku. Jej temperatura powie, czy założone ubrania odpowiednio chronią dziecko przed mrozem i zimnem.

Zimowy spacer z niemowlakiem – jakich kosmetyków używać?

Aby zimowy spacer z niemowlakiem okazał się sukcesem, należy zadbać nie tylko jego właściwe ubranie, ale i zastosowanie odpowiednich kosmetyków ochronnych. Pozwala to zabezpieczyć delikatną skórę malucha. Przed wyjściem na zewnątrz koniecznie posmaruj buzię dziecka specjalnym kremem  ochronnym dla dzieci. Ważne, aby krem był przystosowany dla najmłodszych i mógł być stosowany od pierwszych dni życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here