Trwała ondulacja – jakie są wady i zalety ondulowania włosów?

0
13242

O pięknych lokach marzą niemal każdej kobiety, których włosy są naturalnie proste. Jednak codziennie kręcenie kosmyków za pomocą lokówki nie tylko je niszczy, ale i jest czasochłonnym zabiegiem. Na szczęście jest skuteczniejsze rozwiązanie niż codzienne sięganie po lokówkę. Jest nim trwała ondulacja. Ten zabieg fryzjerski pozwala uzyskać bujne, gęste i kręcone włosy i to na długi czas. Dziś ondulacja jest zabiegiem bezpiecznym, ale trzeba pamiętać, że nadal może uszkodzić włosy. Dlatego też warto wykonać w sprawdzonym i profesjonalnym salonie fryzjerskie. Poznaj wady i zalety ondulowania włosów.

Zabieg trwałej ondulacji znany jest już od dawna. Niestety opinia o nim nie jest najlepsza. Przez lata uważany był za zabieg znacząco niszczący włosy. Opinia ta była słuszna, bowiem pierwsze trwałe ondulacje przeprowadzane były na gorąco. Tę formę zabiegu do fryzjerstwa wprowadziła firma Schwarzkopf w 1934 roku. Zabiegi wykonywane na zimno zaczęto przeprowadzać dopiero 10 lat później, jednak moda na trwałą ondulację nastała dopiero w latach 80. XX wieku. To wtedy fryzura na tzw. baranka była prawdziwym hitem. Niestety włosy po ondulacji były niezwykle zniszczone. Przyczynił się do tego i brak umiejętności fryzjerów i zły dobór preparatów. Skutkiem źle przeprowadzonej ondulacji było przesuszone, zniszczone, puszące się i ciężkie do ulżenia kosmyki. Dziś trwałą ondulację wykonuje się z użyciem najnowszych technik fryzjerskich. Nie oznacza to jednak, że nie może ona zniszczyć struktury włosa.

Rodzaje trwałej ondulacji

Aby trwała ondulacja przyniosła zamierzone efekty, a przy tym nie zaszkodziła, zabieg powinien być wykonany na zdrowych i mocnych włosach. Ważne jest również odpowiednie dobranie rodzaju trwałej ondulacji. Fryzjer może zaproponować kilka rozwiązań, które dobierane są do typu kosmyków. Inny rodzaj zabiegu stosuje się przy włosach normalnych, cienkich i delikatnych, inny przy włosach farbowanych. Najpopularniejsze rodzaje ondulacji to:

  • Ondulacja kwaśna – jest delikatna, a jej efekty utrzymują się do 3. Miesięcy; loki po ondulacji kwaśnej wyglądają bardzo naturalnie; ten rodzaj ondulacji stosuje się w przypadku włosów słabszych, delikatnych, można ją także wykonać na włosach rozjaśnianych.
  • Ondulacja zasadowa (alkaliczna) – wykonuje się ją na włosach normalnych, niezniszczonych innymi zabiegami (np. rozjaśnianiem); jej efekt utrzymuje się nawet do 10 miesięcy.
  • Trwała ziołowa – to najłagodniejsza odmiana ondulacji, włosy w trakcie zabiegu odżywiane są dodatkowo wyciągami ziołowymi.
  • Trwała dwufazowa – wykonywana jest przy odrostach; na nie nakładany jest płyn silniejszy, a na pozostałe włosy – łagodniejszy; z racji tego, że grubość skrętu zależy od rodzaju użytych wałków, warto zawczasu ustalić z fryzjerem ostateczny kształt fryzury.

Przeciwwskazania do trwałej ondulacji

Ondulacja jest zabiegiem fryzjerskim, który nie można wykonywać na wszystkich włosach. Nie powinno się jej wykonywać bezpośrednio po farbowaniu, nawet henną. O tym, że kosmyki były poddawane koloryzacji, trzeba też poinformować fryzjera przed rozpoczęciem zabiegu. Przeciwwskazaniem do ondulacji jest również pierwszy trymestr ciąży (z zabiegu lepiej nie korzystać przez całą ciążę, ponieważ nie wiadomo jak środki chemiczne wpływają na rozwój płodu), alergie i uczulenia.

Jak wygląda zabieg trwałej ondulacji?

Na trwałą ondulację trzeba przewidzieć od 1 do 2 godzin. Zabieg zaczyna się od mycia włosów, później kosmyki nakręca się na wałki, zabezpiecza końcówki papierowymi płatkami i spryskuję płynem do ondulacji. Płyn ten zawiera tioglikolan amonowy, którego zadaniem jest przerywanie wiązania dwusiarczkowego, jakie znajdują się w strukturze włosa. Pod wpływem płynu do ondulacji wiązania te pękają, dzięki temu włosy stają się bardziej plastyczne i włoski mogą nadać im dowolny kształt. Płyn na włosach trzymać się do 30 minut, ale fryzjer może zalecić dłuższy czas, jeśli skręt ma być bardziej sprężysty. Efekty działania płynu do ondulacji powinny być stale kontrolowane przez fryzjera. Po jego spłukaniu konieczne jest nałożenie preparatu utwardzającego i regenerującego. Jego zadaniem jest odżywienie i nawilżenie osłabionych włosów.

Efekt trwałej utrzymuje się kilka miesięcy. Jeśli jednak zabieg zostanie źle przeprowadzony, to efekty będą krótkotrwałe i konieczne będzie ich szybkie ściągnięcie.

Jak pielęgnować włosy po trwałej?

Trwała sprawia, że włosy stają się słabsze i mniej elastyczne, dlatego wymaga intensywnej pielęgnacji. W jej ramach nie można rozczesywać ich klasyczną szczotką, a jedynie drewnianym grzebieniem o szerokim rozstawianiu zębów. Włosy po ondulacji mycie się dopiero 2-3 dni po zabiegu, a do mycia używa się specjalne preparaty odżywiające i regenerujące do kosmyków kręconych. Kosmetyki do włosów po ondulacji najlepiej kupić bezpośrednio u fryzjera, będą one wyższej jakości niż w drogeriach. Oprócz tego włosów po ondulacji nie powinno się suszyć klasyczną suszarką, a jedynie tą z dyfuzorem. Do stylizacji powinno się używać nawilżających pianek i żeli do włosów kręconych. Aby włosy nie przesuszały się, zaleca się podcinanie końcówek raz w miesiącu.

[Głosów:75    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here