Jak dobrać stanik – wybór biustonosza właściwego do rozmiaru i kształtu piersi?

0
1581

Dobrze dobrany biustonosz ma bardzo duże znaczenie zarówno dla wyglądu piersi, jak i zdrowia. Okazuje się jednak, że zakup dobrze dobranego biustonosza wcale nie jest łatwy. Większość pań nie wie, jaki jest ich rozmiar i wybiera staniki za małe lub za duże. Zazwyczaj wynika to z tego, że stanik kupujemy na oko, wcześniej nie dokonują odpowiednich pomiarów. W efekcie na piersiach tworzą się tzw. bułeczki lub jest on za luźny w obwodzie i przez to słabo podtrzymuje biust. Zobacz, jak dobrać właściwy rozmiar stanika.

Biustonosz w odpowiednim rozmiarze i dobrany do kształtu piersi wpływa nie tylko na wygląd biustu, ale i na zdrowie. Źle dopasowany stanik może skutkować bólami kręgosłupa, ramion i pleców. Dodatkowo nie będzie on chronił biustu, przez co sylwetka będzie źle wymodelowana, talia zaniknie, a proporcje będą zniekształcone. Wpłynie to na to, że ubrania będą się brzydko układać.

Jak dobrać biustonosz do kształtu piersi?

Wybór odpowiedniego biustonosza wcale nie jest taki łatwy. Dopasować trzeba nie tylko jego rozmiar, ale także i fason do kształtu piesi. Warto wiedzieć, że każdy stanik ma nieco inną konstrukcję i kształt misek. Jeśli nie wiesz, jaki będzie dla ciebie odpowiedni, najlepiej przymierz klika i zobacz, w którym prezentujesz się najlepiej.

  • Stanik dla małych piesi – nieduży biust najlepiej wygląda w staniku typu plunge, czyli z nisko kończącymi się fiszbinami na środku; taki stanik zbiera piersi i wypycha je do przodu; dla małego biustu polecane są też fasony half cup (z miseczką 1//2); panie z małym biustem powinny natomiast unikać fasonów push up, które spłaszczają biust i mogą go deformować;
  • Stanik dla dużych piersi – ten najlepszy powinien odpowiednio ściskać obwód i obejmować całe piersi; polecane fasony to balkonetka (stanik o miseczce ¾) lub full cup (stanik całkowicie zabudowany); duży biust utrzyma również dobrze uszyty stanik plunge;
  • Stanik dla szeroko rozstawionych piersi – dedykowane fasony to push up oraz plunge; fiszbiny powinny kończyć się nisko na mostku, dzięki temu zbiorą biust spod pachy i przesunąć go ku środkowi;
  • Stanik dla blisko osadzonych piersi – taki biust będzie najlepiej prezentować w biustonoszu z małym odstępem między miseczkami oraz nisko kończącymi się fiszbinami na mostku.

Jak dobrać rozmiar biustonosza?

Kupując biustonosz, musimy sprawdzi jego rozmiar. Tutaj wybór jest spory. Rozmiar stanika składa się z liczby i litery np. 75B czy 80C. Liczba określa rozmiar biustu, a litera rozmiar mieszczki. Rozmiar biustonosza umieszczany jest na metkach. Rozmiarówka jest zazwyczaj uniwersalna, ale dla większego bezpieczeństwa warto stanik przemierzyć przy zakupie.

Jak zmierzyć się pod biustem?

Pierwszym krokiem w ustalaniu właściwego dla nas rozmiaru biustonosza jest zmierzenie się pod biustem. Pomiaru dokonujemy bezpośrednio pod biustem – nie w pasie! Pomiar powinien być raczej ciasny, ale nie należy ściskać się aż do omdlenia. Zalecane jest jednak ściskanie tego wszystkiego, co jest miękkie i ugniatane np. tłuszczyku na plecach. Uzyskany wymiar zawsze należy zaokrąglić w dół np. jeśli obwód pod biustem wynosi 73 to nasz rozmiar to 70, a nawet 65.

Jak ustalić rozmiar miseczki?

Rozmiar mieszczek oznaczany jest literą od A do K. Rozmiar ten ma na celu określić, czy piersi zmieszczą się w danym staniku. Aby ustalić rozmiar miseczki, konieczne jest zmierzenie się w biuście. Pomiaru należy dokonać, będąc ubraną w miękki, nieusztywniany stanik. Biust w czasie pomiaru powinien być jak najlepiej zebrany i poniesiony. Jeśli nasze piersi są jędrne i nie opadają, pomiaru można dokonać nago, stojąc prosto. Panie, których piersi opadają, dla uzyskania rzeczywistych wyników powinny pochylić się w przód. Miarkę zawsze należy napiąć bardzo dokładnie, ale nie za mocno. Powinna ona leżeć równo z przodu i z tyłu, opisując biust w jego najszerszym miejscu. Uzyskany wynik należy sprawdzić w uniwersalnej tabeli, można też skorzystać z licznych internetowych kalkulatorów rozmiarów.

Jak dobrać dobry stanik?

Pomiary nie zastąpią przymierzenia biustonosza. To ona pomoże ustalić, czy stanik faktycznie dobrze leży. W czasie przymiarki dobrze jest sprawdzić, czy:

  • Piersi mieszczą się w miseczkach, wypełniają je równo, a stanik nigdzie nie wywiera;
  • Piersi nie wypływają z przodu lub z boku; można to ocenić stając wyprostowaną, bokiem do lustra;
  • Fiszbiny okalają całe piersi, jednocześnie nie uciskając i nie deformując biustu; fiszbiny nie powinny uciskać tkanki tłuszczowej piersi i powinny przylegać do tułowia;
  • Ramiączka są dopasowane i nie wpijają się w ramiona; może się zdarzyć, że będą one różnej długości – nie jest to błąd; ramiączka mają utrzymywać jedynie niewielką część ciężaru biustu;
  • Możesz zapiąć się na najciaśniejszą haftkę; musisz pamiętać, że biustonosz w trakcie noszenia i prania rozciąga się, dlatego warto mieć zapas i móc zapinać go ciaśniej na początku.

Dobór biustonosza nie jest łatwy. Jego zakup sprawia wiele problemów. Jeśli i ty nie wiesz, jak dobrać dobry stanik, najlepiej udać się po profesjonalną pomoc. Taką możesz uzyskać, udając się do dobrych sklepów z bielizną, które oferują pomoc brafitterki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here