Szum i dzwonienie w uszach – jakie są przyczyny i jak leczyć te objawy ?

0
1888

Szum i dzwonienie w uszach polega na słyszeniu dźwięków niepochodzących z otoczenia. Najczęściej z dzwonieniem w uszach mamy do czynienia, kiedy przez długi czas przebywa się w nadmiernym hałasie. Czasem jednak szum w uszach może zwiastować poważne choroby. Jeśli objaw ten utrzymuje się bardzo długo, należy wybrać się do lekarza. Zobacz, o czym może świadczyć szum i dzwonienie w uszach.

Dzwonienie w uszach inaczej nazywane jest szumami usznymi. Schorzenie to samo w sobie nie jest chorobą, a jedynie przykrym symptomem wielu schorzeń. Dzwonienie w uszach ma charakter subiektywny i wynika w większości przypadków z defektów w uchu wewnętrznym. Szumy uszne znacząco pogarszają komfort życia. Powoduje, że człowiek nie może odpocząć, zrelaksować, zasnąć, a nawet pracować. Natrętne dzwonienie w uszach może również wywoływać napięcie nerwowe, izolowanie się od otoczenie, stałą drażliwość oraz objawy hipochondrii.

Szum i dzwonienie w uszach – objawy

Dzwonienie w uszach to odczucie subiektywne. Słyszane dźwięki nie pochodzą z otoczenia. Osoby cierpiące na szum w uszach często opisują słyszane dźwięki jaki piski, szumy czy szumy. Doznaniom dźwiękowym może towarzyszyć pulsowanie, tukanie, szelest, brzęczenie. Dzwonienie w uszach nie powoduje problemów ze słuchem – ani go nie pogarsza, ani nie polepsza, jednak znacząco wpływa na codzienne funkcjonowaniu. Zazwyczaj wiążę się z obniżeniem nastroju, problemami komunikacyjnymi, rozdrażnieniem i niepokojem.

Dzwonienie w uszach a nadmierny hałas

Dzwonienie w uszach może mieć wiele powodów, jednak najczęściej przyczyną tej dolegliwości jest narażanie się na długotrwały i nadmierny hałas. Ludzkie ucho odbiera dźwięki na kilku poziomach. Najpierw dźwięki odbierane są przez ucho zewnętrzne, a następnie przekazywane do ucha środkowego, gdzie są wzmacniane i przekazywane dalej za pomocą kosteczek słuchowych. Tak trafiają do ucha wewnętrznego, gdzie przekształcane są w impuls nerwowy. Trafia on do struktur mózgowych. W przypadku, gdy narząd słuchu narażony jest na nadmierny hałas, dochodzi do podrażnienia nerwów słuchowych. To może prowadzić do wystąpienia szumu lub dzwonienia w uszach, nawet jeśli dookoła panuje całkowita cisza. Szum i dzwonienie w uszach powodować może m.in. głośne słuchanie muzyki na słuchawkach czy w radio. Stale narażanie się na nadmierny hałas prowadzi do postępującego uszkodzenia nerwów słuchowych.

Szum i dzwonienie w uszach, jako objaw choroby

Dzwonienie w uszach może być symptomem jednej z poważnych chorób. Szumy uszne mogą występować przy takich schorzeniach jak:

  • Nadciśnienie tętnicze – przy tej chorobie charakterystyczne jest dzwonienie oraz pulsowanie w uszach; osoby z wysokim ciśnieniem dodatkowo borykają się z bólami z tyłu głowy; do nasilania objawów dochodzi po wysiłku fizycznym;
  • Miażdżyca – chorzy odczuwają charakterystyczne dzwonienie w uszach, które wynika ze zmniejszenia wewnętrznej średnicy tętnicy i utrudnienia przepływ krwi; szum w uszach pojawia się w czasie wysiłku fizycznego oraz chwilę po nim;
  • Otoskleroza – dzwonienie w uszach to jedne z pierwszych objawów otosklerozy, czyli postępującej utracie słuchu; choroba jest wynikiem sztywnienia błędnika kostnego; przy tym schorzeniu szum w uszach nie wywołuje dolegliwości bólowych, wycieków  z ucha czy zawrotów głowy;
  • Choroba Meniere’a – to schorzenie może prowadzić do utraty słuchu;
  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego;
  • Nowotwory narządu słuchu.

Szum i dzwonienie w uszach – jakie mogą być przyczyny?

Z szumem i dzwonieniem w uszach często zmagają się osoby starsze, u których zdiagnozowano głuchotę starczą, czyli starcze przytępienie słuchu. Źródłem uporczywego dzwonienia mogą być także zaburzenia psychiczne, zażywanie niektórych leków (dzwonienie w uszach jest skutkiem ubocznym przyjmowanie m.in. kwasu acetylosalicylowego, antybiotyków aminoglikozydowych, chininy, leków moczopędnych oraz erytromycyny). Na dzwonienie w uszach skarżą się również osoby, które wypiły zbyt dużo alkoholu lub zatruły się tlenkiem węgla, ołowiu i rtęci.

Szum i dzwonienie w uszach – metody i sposoby leczenia

Leczenie dzwonienia w uszach polega na zdiagnozowaniu oraz wyeliminowaniu przyczyn tej dolegliwości. W przypadkach ekstremalnych dzwonienie w uszach leczy się chirurgicznie. Metody operacyjne zazwyczaj stosuje się przy otosklerozie, aby zapobiec całkowitej głuchocie. Wykonywany zabiegów to stapedektomia. U osób z głuchotą starczą stosuje się zazwyczaj aparaty słuchowe oraz zaleca trening słuchowy. Jedną z nowszych metod leczenia szumów w uszach jest terapia z wykorzystaniem generatora szumu szerokopasmowego, a także unikanie ciszy. Dzwonienie w uszach o podłożu psychicznym leczy się za pomocą psychoterapii. Bez względu na to, z jakich powodów występuje szum i dzwonienie konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny uszu oraz unikanie nadmiernego hałasu.

Szumy uszne mogą mieć różne przyczyny. Jeśli występują one dłużej niż 5 minut, wskazane jest zasięgnięcie porady lekarza pierwszego kontaktu lub otolaryngologa. Niepokoić powinny też szumy uszne, które pojawiają się często lub trwają stale.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here