Suchość i podrażnienie oczu – przyczyny i leczenie

0
1336

Suchość i podrażnienie oczu to podstawowe objawy zespołu suchego oka. To schorzenie polega na niedostatecznym wydzielaniu się łez lub zabrudzeniach w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego. Zespół suchego oka można leczyć. Kuracje opierają się na przywróceniu prawidłowego nawilżeniu oku. Zobacz, jakie są przyczyny, objawy oraz sposoby radzenia sobie z suchością i podrażnieniami oczu.

Zespół suchego oka jest zaburzeniem filmu łzowego, w jego wyniku dochodzi do produkcji bardzo malej ilość łez lub tez do produkcji tych o nieprawidłowym składzie. Z tego tez względu oku jest nieprawidłowo nawilżone i występuje jego suchość i podrażnienie. Zespół suchego oka może wystąpić z wielu przyczyny. Podłoże suchości i podrażnienia oczu diagnozuje lekarz po wykonaniu szeregu badań. Na ich podstawie dobiera też odpowiednią kurację.

Przyczyny suchości i podrażnienia oczu

Zespół suchego oka może powstać z wielu przyczyn. Jako czynniki zwiększające wystąpienie suchości i podrażnienia oczu wymienia się:

  • wiek – po 40 roku życia oczy naturalnie wydzielają mniej łez
  • zmiany hormonalne u kobiet po menopauzie
  • hormonalna antykoncepcja – może zmniejszać ilość łez i modyfikować ich skład
  • zanieczyszczenie powietrza
  • klimatyzacja
  • noszenie soczewek kontaktowych
  • palenie papierosów
  • pływanie w chlorowanej wodzie
  • długotrwała praca przy komputerze
  • choroby ogólnoustrojowe, m.in. cukrzyca, schorzenia tarczycy i reumatyczne (zwłaszcza reumatoidalne zapalenie stawów), kolagenozy, trądzik różowaty, nowotwory złośliwe
  • blizny spojówkowe powstałe np. po zapaleniach, oparzeniach chemicznych lub termicznych.

Objawy zespołu suchego oka

Pierwszym i podstawowym objawem zespołu suchego oka jest podrażnienie i suchość gałki ocznej. Chory ma uczucie, że pod powiekami znajduje się piasek i przejściowo lub przez dłuższy czas obserwuje świat jak przez mgłę. Oprócz tego pojawia się światłowstręt, swędzenie, zmęczenie i ciężkość powiek. Objawy zespołu suchego oka nasilają się w nocy, czyli w czasie, kiedy naturalnie łez wydziela się mniej. W efekcie rano bardzo ciężko jest otworzyć powieki. Objawy zespołu suchego oka mogą występować w nasilonym stopniu u osób, które rzadko mrugają, pracują przy komputerze, przebywają w suchych pomieszczeniach, narażają się na działanie parujących substancji chemicznych, dymu z papierosów, klimatyzacji i kurzy.

Jak zdiagnozować zespół suchego oka?

W przypadku występowania suchości i podrażnienia oka przez dłuższy czas należy zgłosić się do lekarza okulisty. W celu potwierdzenia, że cierpi się na zespół suchego oka, wykona on 2 podstawowe testy.

Pierwszy to test Schirmera, który pozwala ocenić, ile łez produkuje oko w ciągu 5 minut. Badanie polega na umieszczeniu pod dolną powieką oka paseczka bibułki, na którym znajduje się podziałka. Następnie czeka się 5 minut, aż bibułka nasianie łzami. Jeśli jest ona zamoczona na długości ponad 15 mm, to oko jest zdrowe, wynik od 6 do 14 mm to granica normy, a poniżej 5 mm świadczy o tym, że łez produkuje się za mało.

Drugim badaniem diagnostycznym w zakresie zespołu suchego oka jest test jakości łez. Pozwala on sprawdzić, jak długa łza pozostaje na powierzchni oka. Badanie wykonuje się za pomocą biomikroskopu. Polega ono na wpuszczeniu do worka spojówkowego kropli specjalnego barwnika. W czasie testu nie należy mrugać.

Jak leczyć suchość i podrażnienie oczu?

Zespół suchego oka można leczyć kilkoma sposobami. Jednym z nich jest zamknięcie punktów łzowych. Dokonuje się tego w czasie kilkuminutowego zabiegu. Okulista znieczula oczy, a następnie zakłada do kanalików łzowych mikroskopijne koreczki. W zależności od nasilenia suchości i podrażnienia oczu koreczki mogą być stałe lub czasowe. Są one zbudowane z hydrożelu, kolagenu lub materiału syntetycznego, co sprawia, że nie są rozpuszczane w kanalikach łzowych. W przypadku, gdy suchość i podrażnienie oczu jest powikłaniem po jednej z chorób ogólnoustrojowych np. cukrzycy czy schorzeniach tarczycy noszenia koreczków jest stałe.

Ta metoda leczenia zespołu suchego oka jest niezwykle skuteczna. Poprawę odczuwa się już w dniu zabiegu. Pacjent musi jednak pamiętać o okresowych kontrolach u okulisty.

Domowe sposoby na suche i podrażnione oczy

  • Dolegliwości powiązane z zespołem suchego oka można również zminimalizować domowymi sposobami. Zaleca się je jako uzupełnienie terapii konwencjonalnej. Domowe sposoby na suche i podrażnione oczy to:
  • Unikanie sytuacji, które zwiększają parowanie filmu łzowego np. przebywania w zadymionych pomieszczeniach, silnego wiatru, zimnego i suchego powietrza, klimatyzacji;
  • Umieszczenie monitora komputera 10-20 stopni poniżej poziomu oczy, tak aby zmniejszyć szpary powiekowe i zredukować parowanie filmu łzowego;
  • Noszenie okularów z szerokimi oprawami, które będą zmniejszać ekspozycję oczu na silny wiatr;
  • Stosowanie preparatów ze sztucznymi łzami, które będą chronić gałkę oczną.
  • Sposoby te zmniejsza dolegliwości, ale ich nie wyeliminują. Należy pamiętać, że obecnie nie ma możliwości całkowitego wyleczenia zespołu suchego oka, a objawy choroby utrzymują się zazwyczaj przez całe życie.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here