Kaszel alergiczny – jak sobie z nim radzić?

0
1273

Kaszel alergiczny to reakcja organizmy na kontakt z obcą substancją. Dostaje się ona do ciała poprzez inhalacje, czyli wdychanie. Wbrew pozorom kaszle alergiczny jest dobrym przejawem, ponieważ pokazuje, że układ odpornościowy funkcjonuje prawidłowo. Kiedy jednak kaszel trwa zbyt długo, to staje się dokuczliwym objawem znacznie utrudniającym normalne funkcjonowanie. Zobacz, jak wygląda kaszel alergiczny, co go może wywoływać i jak go wyleczyć.

Kaszel alergiczny pojawia się po kontakcie organizmu z alergenem. Organizm alergika reaguje na niego w sposób nadmierny i nieadekwatny do stopnia zagrożenia. W związku z tym u alergików może pojawić się szereg niepożądanych reakcji na pyłki, sierść zwierząt czy inne substancje. Za reakcje alergiczne uważa się katar czy kaszel.

Przyczyny kaszlu alergicznego

Kaszel alergiczny uznawany jest za naturalny odruch. Ma on bronić organizm przed przedostaniem się do niego alergenu. Jako przyczyny kaszlu alergicznego wymienia się:

  • ekspozycja na pyłki, roztocza, zarodniki pleśni, sierść zwierząt i inne alergeny, które dostają się do organizmu poprzez inhalację
  • spożywanie niektórych pokarmów, np. owoców morza, jajek i mleka
  • zapalenie zatok – stały przepływ śluzu w dół gardła powoduje podrażnienie, które wywołuje kaszel;
  • astma alergiczna – stan zapalny, ograniczając oddychanie, powoduje wydawanie wysokiego dźwięku, nazywanego świszczącym oddechem.

Objawy kaszlu alergicznego

Kaszel alergiczny to ten suchy, męczący i duszący. Zdarza się, że towarzyszymy mu odkrztuszanie bezbarwnego śluzu. Kaszel alergiczny nasila się przy zmianach temperatur. Można go rozpoznać również po tym, że towarzyszy mu: suchość i drapanie w gardle, kichanie, swędzenie i łzawienie oczy, przekrwienie błony śluzowej nosa oraz gardła. Może się zdarzyć, że alergia oprócz kaszlu wywoła też pokrzywkę i wysypkę skórną.

Jak leczyć kaszel alergiczny?

Najprostszym sposobem wyeliminowania kaszlu alergicznego ze swojego życia jest unikanie alergenu. Nie zawsze to jest jednak możliwe, niekiedy alergenu nie da się w 100% pozbyć i unikać. W takiej sytuacji warto sięgnąć po leki przeciwhistaminowe lub farmaceutyki, które zawierają dwuchlorowodorek cetyryzyny. Zalecane jest również picie dużej ilości płynów – ok. 3 litry dziennie płukanie nosa roztworem z soli oraz używanie nawilżających jamę ustną aerozolu. Jako domowy sposób na kaszel alergiczny wskazuje się nawilżanie i odświeżanie powietrza. Pomocne w łagodzeniu objawów kaszlu są też inhalacje, które poprawią nawilżanie śluzówki. Na kaszel alergiczny sprawdzają się inhalacje z soli morskiej, rozmarynu, rumianku, eukaliptusa, drzewa sandałowego i herbacianego, geraniowe, lawendowe i sosnowe. Nie zapominajmy również o tym, że w domu alergików powinien panować porządek. Usunięcie z pomieszczeń zasłon, dywanów i innych przedmiotów gromadzących kurz może zmniejszyć objawy alergii w tym kaszlu. Alergicy podczas sprzątania powinni również zakładać na twarz maseczkę, która ograniczy wdychanie unoszących się pyłów.

Kaszel alergiczny w nocy – co oznacza?

Kaszel alergiczny może objawić się nie tylko przy kontakcie z alergenem, ale i w nocy. Kiedy jest on uporczywy i zakłócać sen, to stanowi typowy objaw astmy oskrzelowej, która znana jest też pod nazwą zespołu Corrao. Jest to przewlekłe schorzenie zapalne dróg oddechowych. Pochodzenie schorzenia jest niejasne, ale wskazuje się, że w jego wyniku oskrzela są nadwrażliwe na różne czynniki. Kaszel alergiczny przy zespole Corrado jest nieproduktywny i nawracający. Aby potwierdzić występowanie tego schorzenia, należy przeprowadzić badania m.in. test spirometryczny oraz test na obecność eozynofilów w plwocinie.

Jak odróżnić kaszel alergiczny od przeziębienia?

Kaszel alergiczny często mylony jest z tym, który towarzyszy sezonowemu przeziębieniu. Aby odróżnić je od siebie, warto poznać i zapamiętać charakterystyce tych dwóch rodzajów kaszlu.

Kaszel przy przeziębieniu trwa zazwyczaj kilka dni i występuje w okresach zwiększonej zachorowalności i przy kontakcie z innymi chorymi. Temu objawowi przeziębienia towarzyszy katar o żółtym zabarwieniu, bóle głowy oraz podwyższona temperatura ciała. Kaszel na tle alergicznym może pojawić się przez cały rok, a co ważne występuje tylko przy kontakcie z alergenem. Nie jest powiedziane, że kaszel alergiczny minie po kilku dniach – w przypadku, gdy nie używa się żadnych farmaceutyków i nieorganiczna kontakty z alergenem, to może ona towarzyszyć nam przez cały czas. Często kaszel pojawia się wraz z innymi objawami alergii takimi jak bezbarwny (a nie żółty) katar, swędzenie i łzawienie oczu. Osoby, u których pojawiają się takie objawy, a które nie mają stwierdzonej alergii, powinny udać się do lekarza i wykonać testy alergiczne. Pomogą one ustalić, na jaki alergen organizm zareaguje kaszlem alergicznym.

Kaszel alergiczny nie jest groźną dolegliwością, jednak długotrwały może wywołać dyskomfort oraz znacznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Tak więc, gdy on już wystąpi, warto podjąć działania mające zminimalizować lub całkowicie wyeliminować ten objaw alergii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here