Alergia na zwierzęta domowe to prawdziwe utrapienie. Alergik musi borykać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, nawet w przypadku minimalnego kontaktu z domowym pupilem. Lekarze alarmują jednak, że alergia na zwierzęta to nie tylko obniżony komfort życia, ale i poważne zagrożenie dla alergików. Problem jest tym większy, że podstawa leczenia wszelkich alergii jest unikanie i pozbycie się czynnika uczulającego, to w przypadku zwierząt domowych, z którymi jest się zżytym, nie jest takie łatwe. Zobacz, jakie są objawy alergii na sierść psa, kota i innych zwierząt domowych oraz jak sobie z nimi radzić.
Jak wynika z przeprowadzonych badań, niemal połowa Polaków posiada domowe zwierzę. Pies, kot, chomik czy papuga są źródłem radości i zabawy, ale nie zawsze, czasem bywają też przyczyną mało komfortowych dolegliwości. Jak się okazuje, nawet co dziesiąta osoba może reagować alergicznie na obecność domowych zwierząt.
Czym jest alergia na zwierzęta domowe?
Alergia na zwierzęta domowe to najczęściej uczulenie na białka, które znajdują się w składzie naskórka zwierzaków, ich moczu oraz ślinie. Cząstki tych elementów (wysuszone) znaleźć można na wszystkich domowych sprzętach, w szczególności na tekstyliach. Wraz z ruchem powietrza przenoszą się one na ubrania czy racę, a później dostaje do układu oddechowego, wywołując objawy alergii na sierść psa, kota czy innego domowego pupila. Należy pamiętać, że alergeny zwierzęce są niezwykle silne i najbardziej rozpowszechnione. Za najpopularniejszy, a zarazem najsilniejszy uznaje się alergen koci. Utrzymuje się on przez bardzo długi czas, nawet kiedy kota nie ma już w mieszkaniu. W przypadku alergii na sierść psa jest łatwiej, ponieważ to, czy czworonóg wywołuje uczulenie, w dużej mierze zależy od jego rasy. Warto również wiedzieć, że uczulenie mogą wywoływać także mniejsze zwierzęta np. chomiki, świnki morskie czy myszy. W ich przypadku agresywne alergeny zawiera przede wszystkim mocz, w którym zawarte są duże ilości białka.
Przyczyny alergii na sierść zwierząt
Wystąpienie oraz przebieg alergii na sierść zwierząt domowych jest zależny od wielu czynników. Jako te najważniejsze wymienia się: indywidualne predyspozycje, stężenie alergenów w otoczeniu, skażenie środowiska, stan psychiczny pacjenta. Alergia na zwierzęta może rozwijać się etapami lub pojawić nagle, często nieoczekiwane ustępuje lub tli się w ukryciu przez wiele lat, aby nagle dać o sobie znać. Z racji jej podstępności zaleca się, aby przed zabraniem do domu zwierzaka wykonać testy alergiczne. Tutaj jednak alergolodzy przestrzegają, że nawet ujemny wynik, nie gwarantuje, że alergii na sierść zwierząt nie nabierze się z czasem. Warto także pamiętać, że dodatni wynik testu nie musi oznaczać wcale alergii, a jedynie predyspozycję, które być może nigdy się nie rozwinie. Jak więc widać alergię na domowe zwierzęta trudno jest przewidzieć i wykryć. Alergolodzy za rozwiązanie problemu uważają badanie genetyczne, które są w fazie oprawiania. Na ich podstawie będzie można dokładnie określić, czy ktoś ma skłonność do alergii.
Objawy alergii na zwierzęta domowe
Objawy alergii na zwierzęta domowe niewiele różnią się od symptomów innych uczuleń. Najczęściej występuje więc zaczerwienienie i łzawienie oczy, świąd i zaczerwienieniem skóry, wsypka, katar, obrzęk śluzówki nosa, kaszel, drapanie w gardle, a przy zaawansowanym uczuleniu na sierść duszności. Alergia może zaostrzyć przebieg astmy i spowodować atak.
Jak radzić sobie z alergią na zwierzęta domowe?
Leczenie alergii również tych na zwierzęta domowe to przede wszystkim unikanie i wyeliminowanie kontaktu z alergenem. Stąd też najprościej objawów alergii na sierść zwierząt pozbyć się oddając zwierzaka. Jest to wyjście drastyczne, ale czasem przy zaawansowanym uczuleniach jedynie. Kiedy jednak alergia na zwierzęta domowe jest mniej zaawansowana, to nie trzeba od razu podejmować tego kroku. Warto jednak skupić się na tym, aby zminimalizować kontakt z alergenem. W tym zakresie zaleca się:
- Częste sprzątanie mieszkania, zmienianie pościeli, pranie narzut, koccy, zapłon, trzepanie dywanów i czyszczenie tapicerka;
- Korzystanie z odkurzacza z dodatkowymi filtrami;
- Częste wietrzenie pomieszczeń;
- Częste mycie rąk i włosów, szczególnie po kontakcie ze zwierzęciem;
- Częste mycie zwierzęcia;
- Niepozwalanie psu/ kotu spać w łóżku;
- Regularnie sprzątanie i pranie posłania domowego pupila;
- Niepozwalanie na lizanie twarzy czy rąk przez psa, kota;
- Jeśli jest to możliwe, należy zwierząt trzymać poza domostwem np. w osobnym pomieszczeniu czy w budzie w ogrodzie; sprawie to, że alergeny nie będą roznosić się po przestrzeni mieszkalnej; kiedy zwierzę musi przebywać w domu, warto zapatrzeć się w oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA oraz regularnie czyści filtry klimatyzacji, ogrzewacze powietrze oraz wentylacje.
Należy również pamiętać, że alergie można leczyć za pomocą immunoterapii, czyli odczulania. W jej czasie do organizmu podawany jest alergen w odpowiedniej, wyznaczonej przez lekarza dawce, który ma za zadanie wytworzyć tolerancję na daną substancję. To leczenie jest długotrwałe i kosztowne, jednak niezwykle skuteczne.