Stres a trzęsące się ręce

0
3242

Drżenie rąk jest objawem, który może występować bardzo często. Istnieje mnóstwo przyczyn trzęsących się dłoni, jedną z nich są nerwy i nadmierne napięcie emocjonalne. Drążenie rąk jest częstym objawem stresu. Objaw ten pojawia się mimowolnie i polega na rytmicznych i oscylacyjnych ruchach dłoni. W sytuacjach stresowych może dochodzić do drżenia statycznego, czyli w spoczynku, posturalnego, zadaniowego lub kinetycznego. Zobacz, jak radzić sobie z trzęsącymi się rękami w stresie.

Drżenie rąk w stresie to częsta przypadłość, która powoduje obniżenie komfortu. W przypadku, gdy drżenie jest duże i pojawia się często, to objawu tego nie można ignorować. W takiej sytuacji warto wybrać się do lekarza. W przypadku, gdy drążenie rąk w stresie występuje okazjonalnie, z problemem można poradzić sobie samodzielnie, domowymi sposobami.

Czym jest trzęsienie się dłoni w stresie?

Trzęsienie, czyli drżenie dłoni jest mimowolnym, rytmicznym ruchem dłoni. Warto pamiętać, że trzęsienie może dotyczyć nie tylko rąk, ale i kończyn dolnych, tułowia, warg, brody czy języka. Nieumyślne i pozostające poza kontrolą ruchy mięśni kończyn górnych są typowe dla sytuacji stresowych. Drążenie pojawia się również często jako objaw zaburzeń lękowych.

W sytuacjach stresowych często występuje gwałtowne kurczenie i rozkurczanie się grupy mięśni. Stąd też często mówimy, że ktoś trzęsie się w środku lub jest cały roztrzęsiony. Taki stan może wywołać wiele sytuacji np. egzamin, randka, wystąpienie publiczne. Nad trzęsieniem rąk w stresie nie da się zapanować. Objaw ten od razu rzuca się też w oczy, co powoduje dodatkowy dyskomfort.

Co powoduje trzęsienie się dłoni w stresie?

Jako przyczynę trzęsienia dłoni w sytuacjach stresowych podaje się wzmożone wydzielanie się adrenaliny. Adrenalina jest hormonem, który ma pomóc radzić sobie organizmowi z niebezpieczeństwem. Może on podpowiadać albo walkę, albo ucieczkę. Wysoki poziom hormonu stresu uaktywnia całe ciało i wywołuje objawy stresu np. przyspieszony oddech, zwiększoną ilość uderzeń serca, napięcie mięśniowe czy właśnie drżenie rąk. Jeśli trzęsienie się rąk wynika ze stresu to stosunkowo łatwo je opanować. Pomocą jest opanowanie technik relaksacyjnych, lepsze przygotowanie do stresującej sytuacji czy zachowanie zdrowego rozsądku. Drżenie rąk z powodu stresu szybko tez mija i po krótkim czasie wszystko wraca do normy. Jeśli tak nie jest, konieczna jest wizyta u lekarza.

Typy drżenia rąk ze stresu

Drżenie rąk ze stresu może przybierać różne formy. Kwalifikacja drżenia rąk następuje na podstawie okoliczności, w jakich się pojawiają. Wyróżniamy więc:

  • drżenie spoczynkowe (statyczne) – pojawia się w trakcie spoczynku,
  • drżenie posturalne (postawne) – pojawia się tylko, gdy chory przyjmuje określoną pozycję,
  • drżenie kinetyczne (zamiarowe) – ma miejsce w czasie dowolnego ruchu,
  • drżenie zadaniowe – występujące tylko w czasie wykonywania określonych czynności (pisanie, gra na instrumencie).

Aby określić rodzaj drżenia rąk, pod uwagę bierze się też częstotliwość i amplitudę trzęsienia. Pomoże to ustalić, czy drżenie jest patologiczne czy fizjologiczne. Trzęsienie dłoni fizjologiczne powstaje pod wpływem stresu, zdenerwowania, niepokoju, zmęczenia, nadmiernej aktywności fizycznej, zażywania niektórych leków lub substancji toksycznych. Leczenie drżenia fizjologicznego polega na ustaleniu i usunięciu przyczyny oraz zażywaniu leków z grupy beta-adrenolityków.

W przypadku drżenia patologicznego najczęściej mamy do czynienia z chorobami np. neurologicznymi. Trzęsienie dłoni tego typu pojawić może się w dzieciństwie lub pomiędzy 30 a 45 rokiem życia i z czasem przybierać na sile. Drążenie dłoni towarzyszy takim chorobom jak stwardnienie rozsiane, Parkinson, neuropatia obwodowa.

Drżenie dłoni towarzyszące zaburzeniom lękowym to te o podłożu psychogennym. Jego objawy mają nagły początek i obejmują obydwie ręce. Charakter drżenia psychogennego jest złożony i może zmieniać się w trakcie choroby. Trzęsienie dłoni pojawia się przy takich zespołach jak uogólnione zaburzenia lękowe, napady lęku panicznego, fobiach społecznych, zespole stresu pourazowego.

Jak sobie radzić z drżeniem rąk w stresie?

Drżenia rąk w stresie nie da się kontrolować. Pozostaje poza kontrolą ludzkiego mózgu, nie oznacza to jednak, że nie można go łagodzić czy całkowicie wyeliminować. Z trzęsieniem dłoni można radzić sobie podobnie jak z innymi objawami stresu. Pomocne będą więc techniki radzenia sobie ze stresem i minimalizowania napięcia emocjonalnego. Skuteczne sposoby to:

  • Ćwiczenia fizyczne -pozwalają one regulować poziom adrenaliny, co zmniejsza poziom napięcie i lęku; dzięki ćwiczeniom mięśnie ulegają zmęczeniu, co redukuje nadmierną energię;
  • Ćwiczenia oddechowe – w stresie oddech staje się szybszy, co może prowadzić do hiperwentylacji; by temu zapobiec i zniwelować drżenie rąk zaleca się ćwiczenia oddechowe, które składają się z kilku faz: powolnego wdechu przez 5 uderzeń serca, zatrzymania powietrza w płucach na 7 uderzeń serca oraz długiego wydechu na 9 uderzeń serca; ćwiczenia oddechowe można połączyć z medytacją;
  • Uzupełnienie niedoborów magnezu poprzez suplementowanie diety – pierwiastek ten wspomaga działanie układy nerwowego;
  • Właściwe nawodnienie organizmu;
  • Stosowanie technik relaksacji;
  • Zajęcie rąk np. ściskanie piłeczki antystresowej;
  • Terapia u psychoterapeuty.

[Głosów:9    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here