Ból głowy może mieć różne wymiary i pojawiać się w różnych jej częściach. Jednym z rodzaju bólów głowy jest ten obejmujący tył głowy. Wskazuje się, że ból z tyłu głowy jest tym niebezpiecznym i mogącym świadczyć o groźnych dolegliwościach. Objaw ten sugerować może nadciśnienie tętniczy czy migrenę. Zobacz, co może oznaczać ból z tyłu głowy i jak sobie z nim radzić.
Ból z tyłu głowy pulsujący, kujący i tępy jest niezwykle męczący. Wynika on z podrażniania różnych części w obrębie ciała np. naczyń krwionośnych, mięśni, struktur mózgowych, zębów, uszu czy oczu. Najczęściej ból z tyłu głowy przechodzi samoistnie, jednak kiedy się nasila i towarzyszą mu inne objawy, powinien wzbudzić niepokój. Taka dolegliwość wymaga konsultacji z lekarzem i rozpoczęcia odpowiedniej diagnostyki.
Ból z tyłu głowy – problemy z ciśnieniem
Zazwyczaj przyczyną bólu z tyłu głowy są problemy z ciśnieniem zewnętrznym lub wewnętrznym organizmu. Ból pojawia się przede wszystkim przy niskim ciśnieniu atmosferycznym lub jego gwałtownych zmianach. Na dolegliwość cierpią zazwyczaj osoby wrażliwe na pogodę. Pojawiają się u nich mocny i pulsujący ból z tyłu głowy. Często tego typu bólu towarzyszy długim podróżą samolotem lub wspinaczce wysokogórskiej. Te czynności również powiązane są ze zmianą ciśnienia.
Ból z tyłu głowy wywołać może również wahanie ciśnienia w naczyniach krwionośnych, niskie ciśnienie lub nadciśnienie. Jeśli takie są przyczyny dolegliwości, konieczne jest rozpoczęcie diagnostyki i ustalenie stanu pacjenta. Brak leczenia może przyczynić się do groźnych konsekwencji zdrowotnych.
Ból z tyłu głowy – objaw stresu
Ból z tyłu głowy może być odpowiedzią organizmu na sytuację stresową. Charakteryzuje się on tym, że ból jest tępy lub przybiera formę ucisku. Dolegliwość trwa kilka dni, pojawia się wieczorem lub w sytuacjach napięcia emocjonalnego. Ból z tyłu głowy występujący ze stresu trwa kilka dni. Aby go zlikwidować, zalecane jest ograniczenie stresu i przemęczenia, zmiana trybu życia na bardziej regularny i danie sobie czasu na odpoczynek oraz relaks.
Ból z tyłu głowy po prawej lub lewej stronie
Ból głowy z tyłu, ale tylko po jednej stronie to charakterystyczny objaw infekcji ucha lub zęba oraz powiększonych węzłów chłonnych. Ból po jednej stronie jest też powiązany z silnym napięciem mięśni karku, które wynika ze spania w złej pozycji, przewiania czy długotrwałego obciążenia jednej strony ciała. W takich przypadkach ból objawia się uciskiem, kłuciem, a także pulsowaniem. Jeśli dolegliwość pojawia się głównie przy pochylaniu, to zachodzi podejrzenia, że mamy do czynienia chorymi zatokami.
Ból z tyłu głowy – migrena
Ból z tyłu głowy jest jednym z objawów migreny. Pojawia się on przy migrenie z aurą i towarzyszą mu takie objawy jak nadwrażliwość na dźwięki i światło, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, mroczki przed oczami. Leczenie bólu z tyłu głowy wynikającego z migreny nie jest łatwy. Przede wszystkim zalecana jest konsultacja z lekarzem i wynikanie podstawowych badań diagnostycznych. Leczenie migreny zazwyczaj jest objawowe. Może ono przybierać różne formy np. farmakologię.
Ból z tyłu głowy – problemy z kręgosłupem
Problemy z kręgosłupem mogą objawiać się bólami z tyłu głowy. Dolegliwość ta występuje przede wszystkim przy problemach i zwyrodnieniach w odcinku szyjnym. Aby przekonać się, czy problemy z kręgosłupem wywołują ból z tyłu głowy, należy wykonać badanie rentgenowskie szyi. Potwierdzenie diagnozy oznacza konieczność leczenia. To opiera się na fizjoterapii, a czasem na operacji.
Kiedy ból z tyłu głowy wymaga wizyty u lekarza?
Ból głowy jest częstą dolegliwością, na którą każdy cierpiał przynajmniej raz w życiu. Zazwyczaj mija on, tak szybko jak się pojawił, a na ból pomaga zażycie tabletki. Może się jednak zdarzyć, że ból z tyłu głowy będzie stanowił niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Do wizyty u lekarza powinny skłonić często nawracające ból, którym towarzyszą inne objawy. Po pomoc medyczną należy zwrócić się również, kiedy ból głowy:
- wystąpił w następstwie urazu,
- jest nagły, trudny do wytrzymania ból głowy,
- towarzyszy mu wysoka gorączka i sztywność karku, krwawienia z nosa lub uszu,
- jest silny ból z tyłu głowy u dzieci,
- występuje razem z napadami padaczkowymi,
- jego konsekwencją są nagłe zmiany zachowania lub stanu psychicznego,
- pojawia się trudna do opanowania senność, podwójne widzenie, wymioty,
- doszło do możliwości zatrucia silnymi toksynami – na przykład tlenkiem węgla,
- pojawiają się przekrwione oczy, niedowłady, opadanie kącika ust, osłabienie rąk lub nóg, utrata masy ciała;
- ból jest piorunujący – nagły, bardzo silny głowy, który w przeciągu minuty osiąga najwyższe natężenie i może się utrzymywać nawet przez kilka dni.
Wyżej wymienione objawy mogą świadczyć o zapaleniu opon rdzeniowo-mózgowych, zapaleniu mózgu, krwiaku i krwotokach, guzach oraz udarze mózgu. Z racji tego takich symptomów nie można lekceważyć. Choroby te wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej, w innym wypadku skutkują poważnymi konsekwencjami, w tym nawet śmiercią.