Żel intymny

0
1497

Na udane pożycie seksualne składa się wiele czynników m.in. dobre nawilżenie. To naturalne nie zawsze jest wystarczające. W takich sytuacjach pomocą okazuje się żel intymny. Ma on ułatwić penetrację i zastąpić naturalny śluz. Lubrykant pozwala nawilżyć zarówno pochwę, jak i odbyt. Żele intymne zapobiegają więc podrażnieniom i otarciom, a także działają przeciwzapalnie i stymulująco. Zobacz, jak wybrać dobry żel intymny.

Lubrykant, czyli żel intymny jest znany już od wieków. Sięgali po niego już starożytni, którzy chcieli uprzyjemnić stosunek seksualny. Żel intymny miał zapewnić komfort współżycia paniom, które zmagały się z nadmierną suchością pochwy. Pierwsze lubrykanty tworzone były z oliwy z oliwek. Dziś stosowanie naturalnych tłuszczów nie jest wskazane, przede wszystkim, jeśli jako metody antykoncepcyjnej używa się prezerwatywy. Wynika to z tego, że tłuszcze zmniejszają elastyczność lateksu, co powoduje, że plemniki mają większą szansę przedostania się do komórki jajowej. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zakup żelu intymnego w aptece czy drogerii. A wybierać jest w czym – rynek lubrykantów jest niezwykle bogaty.

Do czego potrzebny jest żel intymny?

Aby mogło dojść do stosunku seksualnego, który przyniesie przyjemność kobiecie, pochwa musi być odpowiednio nawilżona. Naturalnie śluz ułatwiający penetrację wytwarza się już kilka sekund po pobudzeniu seksualnym. Może się jednak zdarzyć, że będzie go za mało. Jako przyczyny niedostatecznego nawilżenia pochwy wymienia się zbyt którą grę wstępną, stres, zmęczenie, zażywanie antykoncepcji doustnej, antybiotyków, antydepresantów, chemioterapię, nieodpowiednie kosmetyki i preparaty pielęgnujące i piorące. Suchość pochwy może również wynikać z chorób, uwarunkowań genetycznych, porody, menopauzy, zaburzeń hormonalnych.

Suchość pochwy oznacza, że stosunek seksualny będzie dla kobiety nieprzyjemny, a w niektórych przypadkach może wywoływać ból. Oprócz tego suchość pochwy zwiększa ryzyko zakażeń tego narządów, stanów zapalnych pęcherza moczowego i innych problemów z układem moczowym np. nietrzymania uryny.

Rolą żelu intymnego jest zwiększenie doznań seksualnych, a także zapobieganie zakażeniom i chorobom układu rozrodczego. Niektóre z dostępnych na rynku żeli intymnych wykazują również działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, a także zawierają substancje aktywne zabezpieczające pochwę przed infekcjami grzybiczymi.

Rodzaje żeli intymnych

Standardowy żel intymny imituje śluz i sprawia, że seks przebiega gładko i przyjemniej. Jednak na rynku oprócz tradycyjnych lubrykantów znajdziemy te do zadań specjalnych. Rodzajów lubrykantów jest bardzo dużo, zanim więc wybierze się żel intymny, warto zapoznać się z dostępnymi odmianami.

Najpopularniejszymi żelami intymnymi są te produkowane na bazie wody. Woda do tworzenia lubrykantów wykorzystywana jest od bardzo dawna. Żele wodne to te zawierające naturalne składniki, a przez to nie uczulające i niebrudzące. Można je stosować w każdej sytuacji. Wbrew pozorom nie są one zbyt wodniste i w niektóre mogą być bardzo gęste, przez co nie będą wypływać z miejsc intymnych.

Alternatywą dla żeli intymnych wodnych są te na bazie silikonu. Ich największa zaleta jest to, że są niezwykle wydajne i wolno wysychają. Aby stosunek seksualny był udany, wystarczy tylko kropla żelu intymnego na bazie silikonu. Dzięki syntetycznej bazie lubrykanty te są niezwykle śliskie. Jeśli nie posiadają one sztucznych dodatków, to nie uczulają i nie wywołują alergii. Trzeba jednak zaznaczyć, że są one mniej naturalne niż żele wodne.

Aby urozmaicić życie seksualne, można również sięgnąć po żele intymne na bazie olejków. Mają one konsystencję, która zapewnia najwięcej przyjemności. Charakteryzują się przyjemnym zapachem oraz naturalnym składem. Podobnie jak te wodne są naturalne i ekologiczne, a przy tym nie wysychają szybko. Na skórze pozostawiają oleisty film. Żele intymne na bazie olejków mają działanie nie tylko nawilżające, ale i pielęgnujące.

Na jakie żele intymne uważać?

Mnogość żeli intymnych sprawia, że trudno wybrać ten dobrej jakości. Producenci lubrykantów kuszą nas ciekawymi opakowaniami, zapachami i smakami. Specjaliści ostrzegają jednak przed uleganiem modzie. Lubrykanty zapachowe, smakowe czy rozgrzewające zazwyczaj zawiera sporo sztucznych składników np. glicerynę. Takie substancje trudno jest usunąć z pochwy, przez co zwiększa się ryzyko zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Unikać należy również żeli intymnych z nonoxynol-9, czyli środek plemnikobójczy mogący wywołać silne podrażnienia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Po nienaturalne lubrykanty nie powinny sięgać przede wszystkim kobiety w ciąży oraz te, u których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji intymnych.

Żel intymny dla mężczyzn

Żele intymne przeznaczone są nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn. Po lubrykatny sięgają panowie hetero i homoseksualni. Żele intymne dla mężczyzn mają pomoc przy stosunku waginalnym oraz analnym, a także nadać poślizgu męskim gadżetom erotycznym takim jak: masturbatory, pierścienie erotyczne czy masażery prostaty. Podobnie jak w przypadku kobiet panom polecane są żele intymne na bazie wody.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here