Stan przedcukrzycowy – kiedy i jak zaczyna się cukrzyca?

0
1291

Stan przedcukrzycowy oznacza podwyższone stężenie cukru we krwi. Nieleczony może od doprowadzić do rozwoju cukrzycy lub chorób układu krążenia. Aby zapobiec tym konsekwencjom, należy od razu rozpocząć leczenie. To opiera się głównie na odpowiedniej diecie, zażywaniu ruchu, unikaniu stresu oraz regularnym badaniu poziomu cukru. Zobacz, co warto wiedzieć o stanie przedcukrzycowym.

Przyczyny stanu przedcukrzycowy głównie wywołujemy sami. Jest on wynikiem otyłości, nadwagi, złej diety, braku ruchu, siedzącego trybu życia. Stąd też tak ważne w zapobieganiu cukrzycy jest profilaktyka. Prowadzić zdrowy tryb życia można uniknąć tego schorzenia.

Czym jest stan przedcukrzycowy?

O stanie przedcukrzycowym mówimy, kiedy stężenie glukozy we krwi przekracza ogólnie przyjętą normę, a mimo tego u pacjenta nie diagnozuje się cukrzycy. Należy jednak pamiętać, że stan przedcukrzycowy bardzo często prowadzi do rozwoju tego schorzenia. Można mu oczywiście zapobiegać, prowadząc zdrowy tryb życia.

Stan przedcukrzycowy diagnozuje się, gdy stężenie glukozy we krwi przekracza 100-125 mg/dl na czczo. Dla potwierdzenia wyników należy wykonać doustny test oznaczenia glukozy. Polega on na pobraniu krwi i oznaczeniu w niej poziomu glukozy, a następnie podaniu pacjentowi 75 mg glukozy, którą trzeba wypić w ciągu 5 minut. Po upływie 2 godzin sprawdza się wynik testu. Jeśli jest on niższy niż 140 mg/dl oznacza nieprawidłową glikemię, wynik pomiędzy 140 a 199 mg/dl to rozpoznanie stanu nieprawidłowej tolerancji glukozy, czyli stanu przedcukrzycowego.   

Powikłania stanu przedcukrzycowego – na co trzeba uważać?

Podwyższony poziom cukru we krwi jest niebezpieczny dla zdrowia. Może on prowadzić do zawału serca, miażdżycy naczyń lub udaru mózgu. W przypadku stanu przedcukrzycowego rośnie ryzyko śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Rozwój stanu przedcukrzycowego to również wzrost ryzyka zachorowania na samą cukrzycę.

Jakie są objawy stanu przedcukrzycowego?

Stan przedcukrzycowy nie daje charakterystycznych objawów. Niekiedy pojawiają się przy nim symptomy towarzyszące cukrzycy typu 2. Jako objawy stanu przedcukrzycowego wskazuje się więc:

  • zwiększone pragnienie,
  • duża częstotliwość oddawania moczu,
  • ogromny apetyt,
  • nadmierne zmęczenie,
  • senność,
  • problemy ze wzrokiem.

Stan przedcukrzycowy podejrzewa się głównie u osób prowadzących siedzący tryb życia, zmagających się z otyłością. Ryzyku jego występowania wzrasta również w przypadku rodzinnych skłonności do nadciśnienia, zaburzeń lipidowych oraz cukrzycy. Zazwyczaj wykrywany jest przypadków, kiedy chory składa się do lekarza z powodu innych dolegliwości. Stan przedcukrzycowy zazwyczaj diagnozowany jest u osób po 40. roku życia.

Dieta w stanie przedcukrzycowym

Leczenie stanu przedcukrzycowego opiera się głównie na zmianie stylu życia i odżywiania. Chory powinien przede wszystkim ograniczyć liczbę spożywanych kalorii do 1200-18000. Kolejna zasada diety, to ta mówiąca, że tłuszcze nie mogą stanowić więcej niż 25% dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Tłuszcze należy zastąpić produktami bogatymi w błonnik pokarmowy. W przypadku stanu przedcukrzycowego polecana jest dieta śródziemnomorska, która bazuje na owocach, warzywach i rybach.

W zakresie zmiany trybu życia rekomendowane jest porzucenie siedzącego trybu życia na rzecz aktywności fizycznej. Przy stanie przedcukrzycowym sport powinno się uprawiać minimum 150 minut tygodniowo. Mogą to być szybkie spacery, treningi aerobowe lub pływanie. Dzięki sportowi można zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy nawet o 60%. Aktywność fizyczna pomoże również pozbyć się nadprogramowych kilogramów, które często towarzyszą stanowi przedcukrzycowym.

Jak leczyć stan przedcukrzycowy? Farmakologia

Pierwsza faza leczenia stanu przedcukrzycowego to wprowadzenie zbilansowanej diety, aktywności fizycznej i zrzucenie zbędnych kilogramów. W przypadku, gdy te działania nie dają efektów sięga się po leczenie farmakologiczne. Leki przepisuje lekarz w porozumieniu z pacjentem, jego oczekiwaniami oraz możliwością stosowania odpowiednich środków. W przypadku stanu przedcukrzycowego zaznaczy podaje się metforminy. Ten preparat nie powoduje tycia i może być stosowany przez wiele ta. Leki tego typu obniżają ryzyko zachorowania na cukrzycę o ok. 30%.

Stan przedcukrzycowy w ciąży – co oznacza?

Stan przedcukrzycowy może wystąpić w ciąży. Jest on zwiastunem cukrzycy ciążowej. Obydwie przypadłości mają podobne kryteria. Pojawiają się u kobiet spodziewających się dziecka. Przyczyną stanu przedcukrzycowego w ciąży jest wzrost hormonów, które doprowadzają do podwyższenia poziomu glukozy we krwi i działają przeciwstawnie do insuliny. Za cukrzycę w ciąży i stan przedcukrzycowy odpowiadają estrogeny, progesteron, laktogen łożyskowy oraz prolaktyna. Ryzyko pojawienia się cukrzycy w ciąży rośnie wraz z wiekiem kobiety ciężarnej. Zazwyczaj diagnozę się ją po 35. roku życia. Ryzykiem są również uwarunkowania genetyczne, kilka ciąż, nadciśnienie, nadwaga oraz wcześniejszy poród dziecka powyżej 4 kilogramów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here