Marzysz o długich, gęstych włosach, ale każda próba zapuszczania ich kończy się fiaskiem? Nie obcinasz włosów przez 2 lata, są długie, ale w opłakanym stanie? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, który uchyla rąbka tajemnicy odnośnie porostu włosów oraz naturalnych metod sprzyjających porostowi włosów. Odpowiemy również na pytanie, czy wcierki są skuteczne.
Porost włosów – jak się odbywa?
Porost włosów odbywa się w trzech różnych fazach.
- Anagen – (faza wzrostu) faza w której włos osiąga swoją pełną długość, cebulka jest otwarta, a odżywianie odbywa się przez brodawkę (połączoną z krwiobiegiem). Ta faza jest idealna do wykonania zabiegu. Im dłużej włosy pozostaną w fazie Anagen, tym dłużej będą rosły – zależy to od genetyki, ale może trwać 2-6 lat.
- Catagen – (faza przejściowa) włos uwalnia się z brodawki i przesuwa do góry. Następuje zatrzymanie procesów rozrodczych zachodzących we włosie.
- Telogen – (faza spoczynku) polega na tym, że włos najpierw jest odżywiany z mieszka, a potem powoli martwieje i wypada. Zabieg przeprowadzony w tej fazie jest mało skuteczny.
Fazy przebiegają jednocześnie, więc niektóre włosy na głowie będą w fazie Anagen, a inne w Telogen. Dla każdego pasma włosów faza Anagen powinna rozpocząć się ponownie po zakończeniu fazy Telogen, ale u niektórych osób mogą występować dłuższe fazy telogenu, co oznacza, że włosy wypadają, ale nie pojawiają się nowe.
Sposoby na porost włosów
- Jedz pokarm bogaty w biotynę, aby pomóc włosom rosnąć
Biotyna pomaga w metabolizmie tłuszczów, węglowodanów i aminokwasów, które są budulcem białka. Włosy zaczynają rosnąć z korzenia w dolnej części pęcherzyka zbudowanego z komórek białka, dlatego dieta bogata w białko jest tak ważna w przyspieszeniu wzrostu włosów. Pokarmy bogate w biotynę ułatwiają budowanie bloków białka.
Dzienne zapotrzebowanie na biotynę wynosi 30 mikrogramów, więc upewnij się, że osiągasz minimum, biorąc je w formie suplementu lub jedząc produkty bogate w biotynę, co procentuje nie tylko w kwestii porostu włosów – zyskujesz także silniejsze paznokcie i rzęsy.
Pokarmy, dzięki którym twoje włosy rosną szybciej:
- Migdały, orzeszki ziemne, orzechy pekan i orzechy włoskie
- Jaja (żółtko ma jedno z najwyższych stężeń biotyny)
- Mleko i ser
- Wieprzowina i gotowana wątroba
- Łosoś i sardynki
- Awokado
- Kalafior
- Masaż głowy
Raz dziennie przez siedem kolejnych dni (nie dłużej, nie mniej), masuj skórę głowy palcami przez pięć minut. Aby wspomóc metodę i intensywnie nawilżyć włosy, co drugi dzień podczas masażu użyj naturalnego oleju, takiego jak olej kokosowy, oliwa z oliwek lub olej arganowy.
- Zimna woda
Zamknięte pory są znacznie mniej wrażliwe niż otwarte pory, więc myjąc włosy w zimnej wodzie, chronisz skórę głowy przed brudem, tłuszczem i olejem. Jeśli pory są uszczelnione, twoje włosy są bardziej odporne i mniej wypadają.
- Żelatyna
Żelatyna jest czystym białkiem i pomaga odżywić całe twoje ciało, ale jest szczególnie korzystna dla twoich włosów, skóry i paznokci. Żelatyna może pomóc w produkcji kolagenu w skórze, który jest niezbędna dla silnych włosów i zdrowej cery. Możesz kupić żelatynę trawiastą jako suplement, który można dodać do napojów gorących i o temperaturze pokojowej.
- Szpinak i brokuły
Szpinak jest ważnym warzywem wspomagającym porost włosów, ponieważ jest bogaty w białko i witaminy A i C, których organizm potrzebuje, aby wytworzyć sebum nawilżające skórę głowy. Niedobór tych witamin może prowadzić do łamliwości włosów, a nawet ich utraty, więc upewnij się, że masz wystarczającą ilość szpinaku w diecie.
Brokuły to warzywo wręcz niezbędne dla zdrowia i wzrostu włosów. Oprócz witaminy A i C zawiera witaminy z grupy B – bardzo pomocne dla porostu włosów. Przeciwutleniacze w brokułach, szczególnie witamina C, zapobiegają również wypadaniu włosów, eliminując wolne rodniki, przyczyniając się do zdrowszego i gęstszego owłosienia.
- Olej kokosowy
Składa się głównie z mniejszych średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, jest również w stanie wniknąć głębiej i szybciej niż większość innych odżywek, a ponieważ jest w 100% naturalny, można go używać tak, jak lubisz bez żadnych obaw.
Istnieje wiele korzyści stosowania olejku kokosowego na włosy, to między innymi:
- Stymuluje wzrost włosów poprzez wnikanie głęboko w mieszki włosowe
- Zapewnia niesamowite nawilżenie włosów suchych
- Dodaje blasku włosom
- Zmniejsza utratę białka we włosach – jako jedyny olej
- Zawiera właściwości antybakteryjne, które łagodzą łuszczącą się skórę głowy
Sposoby na porost włosów – czy wcierki są skuteczne?
Wcierka do włosów jest odżywką do włosów w płynie. Zwykle ma ziołowy skład. Jest na tyle wodnista, że najczęściej sprzedawana bywa w butelce z atomizerem. Głównym zadaniem wcierki do skóry głowy jest wzmocnienie i odżywienie cebulek włosów. Odżywiając cebulki i wykonując przy tym masaż skóry głowy, poprawiasz jej ukrwienie. Cechą charakterystyczną dla dobrze działającej na naszą skórę głowy i porost włosów wcierki jest pojawienie się tak zwanych baby hair, czyli malutkich, cieniutkich, nowych włosków (takich jak u niemowląt). Zadowoleni użytkownicy wcierek potwierdzają, że dzięki wcierkom włosy zdecydowanie szybciej rosną, są dobrze odżywione i silniejsze. Wcierki to nie tylko zalety w postaci bujniejsze czupryny, ale również pomoc dla skóry głowy np. przy wspomaganiu walki z łupieżem i nawrotom łupieżu, łagodzeniu podrażnień i stanów zapalnych, nawilżaniu skóry głowy, regulacji poziomu sebum. Wcierki powodują odbicie u nasady włosów, powodując zwiększenie optycznej objętości włosów.
Wcierka do włosów jest zatem pomocna, gdy:
- Chcesz wzmocnić włosy
- Zależy Ci na zatrzymaniu wypadania włosów
- Chcesz pomóc swoim włosom szybciej rosnąć
- Zmagasz się z problemem łupieżu lub nawracającego łupieżu
- Twoja skóra głowy się przetłuszcza lub jest za sucha
- Życzysz sobie, aby Twoje włosy były gęstsze
Co ciekawe, jako wcierki możesz stosować ziołowe napary, które samodzielnie przygotujesz w domu. Najpopularniejsze są wcierki z kozieradki, czarnej rzepy, skrzypu polnego, pokrzywy i chmielu. Czas stosowania kuracji przy użyciu wcierek nie powinien być krótszy niż 3-4 tygodnie, ponieważ tylko w takim okresie substancje w niej zawarte mają szansę zadziałać na naszej głowie. Po upływie 2-3 tygodni (jeśli tak zaleca producent wcierki) lub najczęściej po 3-4 tygodniach należy zrobić tygodniową przerwę w kuracji wcierkami. Wcierkę możesz stosować po myciu lub przed myciem głowy. Jeśli chcesz odbić od nasady włosy, stosuj wcierkę podczas układania całkowicie suchych włosów. Wcierkę aplikuje się zwykle prosto z buteleczki na głowę, ale jeśli butelka nie posiada specjalnego atomizera, możesz pomóc sobie zwykłą strzykawką, oczywiście bez igły. Następnie wcieramy palcami wcierkę w skórę głowy ruchami masującymi głowę.