Kąpiel w krochmalu – ulga dla dziecka

0
1701

Już sama nazwa ‘krochmal’ wydaje się być dość archaiczna. Kojarzy się ze staromodnym konserwowaniem pościeli i innych tkanin. Dzisiaj mało kto używa krochmalu do wypranej bielizny i aż dziwi ten fakt, ponieważ tak zapuszczona tkanina nie wchłania kurzu ani wilgoci. Co dzięki temu zyskujemy? Oczywiście zmniejszenie rozmnażania się bakterii. Co więcej nakrochmalony materiał nie plami się tak szybko, a ewentualne zanieczyszczenia z łatwością usuniemy. To co jest dobre dla tkanin, okazuje się mieć doskonały wpływ na delikatną, podrażnioną skórę niemowląt. Jak przygotować kąpiel w krochmalu dla naszego dziecka? Czy kąpiel w krochmalu jest bezpieczna?

Jak powstaje krochmal?

Na to pytanie znają doskonale odpowiedź Wasze babce i mamy – możliwe, że Wy również. Przepis jest tak prosty, że aż trudno uwierzyć, że potrafi zdziałać takie „cuda” jak opisane powyżej. Krochmal to płyn, który powstaje poprzez zagotowanie we wrzątku wodnej zawiesiny skrobi. Skrobia musi mieć pochodzenie roślinne, najczęściej używa się w tym celu oczywiście najbardziej popularnej skrobi ziemniaczanej, ale istnieją inne rodzaje skrobi, jak choćby kukurydziana czy bananowa. Krochmal jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym, papierniczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, a także w gospodarstwie domowym.

Kojące właściwości skrobi i krochmalu

Skrobię można używać jako substancji zapobiegającej podrażnieniom skóry, w tym oparzeniom słonecznym, ukąszeniom owadów.

Przemywanie skóry wacikiem nasączonym krochmalem jest doskonałym, domowym  sposobem walki z trądzikiem niemowlęcym.

Krochmal sprawdza się w przypadku:

  • leczenia różnego rodzaju zmian potrądzikowych,
  • skazy białkowej,
  • atopowego zapalenia skóry,
  • przy skórze suchej, wrażliwej, podrażnionej,
  • przy skórze z problemami typu: potówki, odparzenia, wypryski alergiczne.

Zdrowotne właściwości skrobi:

  • sprawdza się jako talk,
  • zasypka przy pieluchowaniu,
  • chroni przed wilgocią,
  • zapobiega nadmiernemu poceniu się,
  • sprzyja regeneracji naskórka,
  • nie uczula,
  • jest w pełni naturalna, zatem można ją stosować już u noworodków: dzięki stosowaniu niewielkiej powłoczki ze skrobi, delikatna skóra dziecka już od pierwszych dni życia jest chroniona przed wilgocią, zapobiega otarciom.

Kąpiel krochmalowa dla niemowląt

Noszenie przez dzieci pieluszek powoduje bardzo częste wysypki i zaczerwienienia w okolicach przykrywanych przez pampersy. To wszystko za sprawą wilgoci oraz delikatności skóry niemowląt. Odparzenia i wysypki mogą powstać na całym ciele, kiedy dziecko jest np. przegrzane lub ma alergie. Częstym miejscem powstawania odparzeń są pachwiny i skóra pod pachami – czyli obszary ciała, w których skóra styka się i ściera się ze sobą. Istnieje wiele metod na kojenie bólu i świądu skóry niemowląt, w tym kąpiele w specjalnych preparatach, Natomiast doskonałe rozwiązanie tego problemu i ulgę w uciążliwych dolegliwościach przynosi krochmal. Kąpiele w krochmalu przyspieszają odbudowę uszkodzonego naskórka oraz pomagają zwalczyć potówki i zmiany skórne występujące między innymi w trądziku niemowlęcym oraz łojotokowym zapaleniu skóry.

Jak przygotować kąpiel w krochmalu dla dziecka?

Po pierwsze należy pamiętać o dobrym nagrzaniu pomieszczenia, w którym będzie odbywała się kąpiel dziecka. Najczęściej jest to łazienka lub sypialnia rodziców, jeśli niemowlę kąpie się jeszcze w miarę „grzecznie” i nie rozchlapuje wody poza wanienkę. Następnie przygotuj krochmal, postaraj się, aby był dość gęsty. Do wanny z wodą wlej krochmal i wymieszaj dokładnie. Dziecko kąp w krochmalu przez około 5 – 10 minut, tyle wystarczy do osiągnięcia efektu. Nie używaj podczas kąpieli mydeł, żeli kąpielowych czy szamponu, możesz odpuścić również dolewanie emolientów i tym podobnych preparatów. Jeśli przygotowanie krochmalu sprawia Ci trudność lub nie masz czasu na jego przyrządzenie, możesz ratować się dostępnymi w sprzedaży, gotowymi saszetkami z krochmalem.

Po kąpieli krochmalowej dziecka – o czym warto pamiętać

Skrobia i wykonany z niej krochmal łagodzą podrażnienia skórne niemowlęcia, drobne blizny czy zaczerwienienia. Uwaga: krochmal nie zawiera naturalnych właściwości nawilżających, dlatego po kąpieli krochamalowej  musisz zatroszczyć się o odpowiednie nawilżenie wysuszonej skóry maluszka. Jeśli kąpiel w krochmalu powoduje na skórze Twojego dziecka jakiekolwiek objawy świadczące o pogorszeniu się stanu zapalnego, zaprzestań jej stosowania i koniecznie znajdź przyczynę takiego stanu rzeczy konsultując się z lekarzem.

Kąpiel w krochmalu – ulga dla dziecka

Podsumowując, kąpiel krochmalowa dla dziecka, łagodząca w szybki sposób przykre dolegliwości skórne takie jak swędzenie, pieczenie, wysypka, trądzik niemowlęcy, odparzenia odpieluszkowe, nadmierna wrażliwość, jest kolejnym dowodem na to, że stare, sprawdzone sposoby nie zawsze powinny odchodzić do lamusa. Chociaż w aptekach nie brakuje preparatów na wszelakie bolączki naszych maluszków, nie zawsze działają one w sposób tak szybki i bezpieczny jak naturalne składniki pochodzące prosto z natury. Stosując kąpiele krochmalowe przynosimy ulgę przede wszystkim dziecku, ale i naszemu… portfelowi. Kilogram skrobi ziemniaczanej to koszt około 2,50 zł, czyli nieporównanie niższy, od najtańszego preparatu z apteki.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here