Przeciążenie kręgosłupa – częsty powód bólu głowy i okolic serca

0
1795

Ból głowy jest dolegliwością, którą doświadcza spora część populacji osób dorosłych. Każdego dnia do lekarzy pierwszego kontaktu, neurologów, anestezjologów oraz lekarzy innych specjalności przychodzą pacjenci, uskarżający się na ból głowy o różnym nasileniu, różnym czasie trwania i różnej lokalizacji.

Bardzo często dolegliwości te zrzucamy na „barki” przepracowania, przemęczenia, stresu czy wreszcie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jako formę leczenia wybieramy leki przeciwbólowe zarówno te zakupione w aptece bez recepty, jak i przepisane przez lekarza. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej z powodu braku ustalenia prawidłowej diagnozy.

Czy zdajesz sobie sprawę, że częstym powodem bólu głowy i okolic serca jest przeciążenie kręgosłupa?

Przyczyny bólów głowy od kręgosłupa.

Najczęściej są to zespoły napięciowe mięśni i zmiany w obrębie tkanek miękkich wywołane przeciążeniem lub zmianami pochodzącymi z naczyń krwionośnych, zmianami zwyrodnieniowymi, uciskami i zmianami chorobowymi krążków międzykręgowych. Często pierwotną przyczyną jest przebyty uraz szyi, np. uraz komunikacyjny, wypadek samochodowy.

Jednak obecność zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, dysfunkcji, chorób zapalnych, pourazowych, nowotworowych nie przesądza o wystąpieniu bólu głowy pochodzenia kręgosłupowego, chociaż często mu towarzyszy.

Istnieje hipoteza która mówi, że przyczyną bólu głowy jest ucisk korzeni nerwowych, które wychodzą z rdzenia kręgowego przez otwory pomiędzy trzema pierwszymi kręgami szyjnymi. Może być to przyczyna bólu w obrębie szyi, nadwrażliwość na ucisk oraz ból promieniujący bólu do okolic skóry unerwianych przez te korzenie. Nerwy biegnące w tych korzeniach nerwowych łączą się z nerwem trójdzielnym odpowiadającym za unerwienie skóry twarzy, przez co mogą pojawiać się bóle okolicy gałki ocznej oraz twarzy.

Ból głowy a kręgosłup

Badania epidemiologiczne pokazują, że 15-20% wszystkich przewlekłych i nawracających bólów głowy jest pochodzenia szyjnego. Ból głowy szyjnego pochodzenia powstaje na skutek dysfunkcji lub stanu zapalnego tkanek górnego odcinka szyjnego kręgosłupa, jako konsekwencja przeciążenia fizycznego, nieprawidłowej postawy ciała. Rolą fizjoterapeuty po stwierdzeniu w badaniu podmiotowym i przedmiotowym, że za ból głowy odpowiedzialne są struktury mięśniowo-szkieletowe szyjnego odcinka kręgosłupa jest przywrócenie dysproporcji pomiędzy aktualnym obciążeniem a możliwościami tkanek na przyjęcie tego obciążenia.

Ból głowy pochodzenia szyjnego

Co prowokuje ból głowy?

Na pewno długotrwałe utrzymywanie niekorzystnej, statycznej pozycji głowy ( najczęściej pozycja zgięciowa) – niekorzystna pozycja głowy w czasie spoczynku nocnego (nieodpowiednia poduszka lub jej brak) w konsekwencji dokucza nam poranny ból głowy – ruchy głową – ucisk na okolicę karku, potylicy po stronie bolesnej.

Co wskazuje na ból głowy pochodzący od przeciążenia kręgosłupa szyjnego?

Z powodu ograniczenia ruchomości kręgosłupa szyjnego – mogą pojawić się zawroty głowy, nudności, zaburzenia wzrokowe Oczywiście nie zawsze zespół objawów jest tak jednoznaczny, często pacjenci mają więcej typów bólu głowy, gdzie objawy się nakładają lub występuje u nich zmiana typu. Reasumując, warto podkreślić jak istotne jest wczesne wskazanie trafnej diagnozy. W praktyce niestety bardzo często leczenie rozpoczyna się od podania leków przeciwbólowych, jeszcze przed postawieniem rozpoznania.

Jeśli sytuacja taka ma miejsce w przypadku bólu głowy, którego przyczyna leży w strukturach szyjnego odcinka kręgosłupa, to terapia jest w najlepszym przypadku nieskuteczna. Fizjoterapeuta specjalizujący się w Terapii Manualnej jest w stanie pomóc pacjentowi z bólem głowy pochodzenia szyjnego a pierwszych efektów leczenia można spodziewać się już na pierwszej wizycie.

Czynniki wywołujące ból głowy:

  • ułożenie szyi – siedzenie z pochyloną lub skręconą szyją, nieprawidłowe ułożenie szyi na poduszce podczas spania.
  • gwałtowna zmiana pozycji szyi, nagły skręt ciała,
  • zespoły stresowe, napięcie nerwowe, czynniki emocjonalne,
  • u osób wrażliwych nawet drobne bodźce mogą powodować napady bólu.

Bóle kręgosłupa piersiowego – objawy

Jeśli od pewnego czasu odczuwasz ból w okolicach serca, np. w mostku, to sygnał, że kręgosłup piersiowy został przeciążony. Dolegliwość daje się we znaki, gdy np. nieodpowiednio przenosisz ciężary.

Nieraz objawia się bólem między łopatkami, który przechodzi przez nerwy międzyżebrowe i oplata klatkę piersiową. Wydaje Ci się, że niedyspozycja dotknęła żebra – może obejmować tylko jedną stronę ciała lub obie. Kiedy dolegliwości pojawiają się po lewej stronie, zapewne martwisz się, że niedomaga serce. Gdy wykonujesz wdechy – ból staje się jeszcze intensywniejszy.

Zdarza się, że dodatkowo doskwierają Ci duszności, skurcze oskrzeli, albo nieprawidłowe krążenie, któremu towarzyszy obniżone albo podwyższone ciśnienie.

Przyczyną takiego ucisku może być także skolioza, bo wtedy skrzywiony kręgosłup mocno napiera na serce. Oczywiście zawsze trzeba wykluczyć choroby serca. Ale najprawdopodobniej potrzebna będzie wizyta u ortopedy. Lekarz zleci RTG kręgosłupa i oceni, czy zmiany wymagają rehabilitacji. Sama staraj się dbać o prawidłową postawę – wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch, ściągnięte łopatki.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here