Dyskopatia i rwa kulszowa. Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa?

0
1656

Dyskopatia jest chorobą, która pojawia się wraz z wiekiem i dotyka jednego lub kilku krążków międzykręgowych. Objawia się bólami pleców i ważne jest, aby jak najszybciej zacząć się leczyć, aby uniknąć dalszych komplikacji.

Natomiast rwa kulszowa odnosi się do bólu promieniującego wzdłuż ścieżki nerwu kulszowego, który rozgałęzia się od dolnej części pleców przez biodra i pośladki oraz w dół każdej nogi. Zazwyczaj rwa kulszowa dotyka tylko jednej strony ciała.

Rwa kulszowa najczęściej występuje, gdy przepuklina dysku, ostroga kostna na kręgosłupie lub zwężenie kręgosłupa kompresuje część nerwu. Powoduje to stan zapalny, ból i często drętwienie chorej nogi.

Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa wywołanym przez te schorzenia?

Czym jest dyskopatia?

Dyskopatia jest chorobą, która dotyka krążków międzykręgowych, czyli dysków znajdujących się między dwoma kręgami w kręgosłupie. Najczęstszym typem choroby jest zwyrodnieniowa dyskopatia, która jest procesem mającym miejsce głównie z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów. Można go opisać jako usztywnienie, a także stopniowe osiadanie krążków, które zwykle dotyczy tych znajdujących się u podstawy odcinka lędźwiowego, między kręgami L5 i S1.

Dyskopatia jest najczęstszą chorobą kręgosłupa.

Co powoduje dyskopatię?

Dyskopatia występuje z powodu pogorszenia lub zużycia jednego lub kilku krążków międzykręgowych, związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów. Ta ostatnia choroba jest przewlekłą dolegliwością, którą można zidentyfikować poprzez uporczywe bóle stawów spowodowane nieprawidłowym zużyciem chrząstki i samego stawu.

Dyskopatia może wystąpić w każdym wieku, mimo że  podeszły wiek jest jednym z czynników. Choroba zwykle występuje z powodu powtarzających się mikrourazów lub stresu fizycznego, ale może być również spowodowana wadami wrodzonymi. Zużycie krążka międzykręgowego może pojawić się w dowolnym miejscu wzdłuż kręgosłupa, ale dość często występuje w dolnej części pleców, w odcinku lędźwiowym.

Jak można zidentyfikować dyskopatię? Objawy dyskopatii

Dyskopatię można rozpoznać po bólu karku lub pleców w zależności od obszaru dotkniętego chorobą. Lumbago i bóle dolnej części pleców są zwykle najczęstszymi objawami.

Ponieważ dyskopatia nasila się, może również prowadzić do kompresji zakończeń nerwowych, co powoduje zmniejszoną wrażliwość, mrowienie i uczucie osłabienia lub ból nóg. Kręgosłup może również stać się sztywny, szczególnie pod koniec dnia.

Jak możesz leczyć dyskopatię?

Leczenie polega na łagodzeniu bólu poprzez przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W tym samym celu można również przeprowadzić sesje rehabilitacji fizjoterapeutycznej. Gdy te zabiegi są połączone z odpoczynkiem, w większości przypadków pacjenci odczuwają zmniejszenie bólu w miarę upływu czasu.

Rwa kulszowa – ból kręgosłupa

Rwa kulszowa odnosi się do bólu pleców spowodowanego problemem z nerwem kulszowym. Jest to duży nerw, który biegnie od dolnej części pleców w dół każdej nogi. Gdy coś zrani lub wywiera nacisk na nerw kulszowy, może powodować ból w dolnej części pleców, który rozprzestrzenia się na biodro, pośladki i nogę. Do 90% osób odzyskuje zdrowie po leczeniu rwy kulszowej.

Objawy rwy kulszowej

Najczęstszym objawem rwy kulszowej jest ból w dole pleców, który rozciąga się przez biodro, pośladek i jedną nogę. Ból zwykle dotyczy tylko jednej nogi i może się nasilić, gdy siedzisz, kaszlesz lub kichasz. Noga może również być zdrętwiała, słaba lub mrowiejąca. Objawy rwy kulszowej pojawiają się nagle i mogą utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni.

Czynniki ryzyka – rwa kulszowa

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest przepuklina dysku. Dyski działają jak poduszki między kręgami kręgosłupa. Dyski te stają się coraz słabsze w miarę starzenia się i stają się bardziej podatne na obrażenia.

Około 1 na 50 osób dostanie przepukliny w pewnym momencie życia. Nawet jedna czwarta z nich będzie miała objawy trwające dłużej niż 6 tygodni.

Czynniki ryzyka rwy kulszowej obejmują:

  • Wiek. Najczęstsze przyczyny rwy kulszowej są związane ze zmianami w kręgosłupie pojawiającymi się wraz ze starzeniem się, jak choćby przepuklina dysków. Większość osób, u których występuje rwa kulszowa, ma od 30 do 50 lat. Kobiety mogą być bardziej narażone na wystąpienie problemu w czasie ciąży z powodu nacisku na nerw kulszowy z rozwijającej się macicy. Inne przyczyny to przepuklina dysku i zwyrodnieniowe zapalenie stawów kręgosłupa.
  • Otyłość. Zwiększając obciążenie kręgosłupa, nadmiar masy ciała może przyczynić się do zmian kręgosłupa, które powodują rwę kulszową.
  • Zawód. Praca, która wymaga skręcenia pleców, noszenia ciężkich ładunków lub prowadzenia pojazdu mechanicznego przez dłuższy czas, może odgrywać rolę w rwie kulszowej, ale nie ma jednoznacznych dowodów na to połączenie.
  • Długotrwałe siedzenie. Osoby, które siedzą przez dłuższy czas lub mają siedzący tryb życia, są bardziej narażone na rozwój rwy kulszowej niż osoby aktywne.
  • Cukrzyca. Ten stan, który wpływa na sposób, w jaki organizm używa cukru we krwi, zwiększa ryzyko uszkodzenia nerwów.
  • W rzadkich przypadkach rwa kulszowa może wynikać z guzów rosnących wewnątrz lub wzdłuż rdzenia kręgowego lub nerwu kulszowego. W miarę wzrostu guza może on wywierać nacisk na nerwy, które odgałęziają się od rdzenia kręgowego.

Rwa kulszowa – leczenie

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą zapewnić krótkotrwałą ulgę w leczeniu rwy kulszowej. Paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak aspiryna, ibuprofen i naproksen, są jednymi z nich. Lekarz może podać zastrzyk steroidowy w celu dalszego zmniejszenia stanu zapalnego.

Ruch może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i bólu. Fizjoterapeuta może pokazać, jak delikatnie rozciągnąć ścięgno podkolanowe i dolną część pleców. Ćwiczenie tai chi lub jogi pomoże ustabilizować dotknięty obszar i wzmocnić rdzeń. W zależności od stanu zdrowia niektóre ćwiczenia nie są odpowiednie. Lekarze często zalecają krótkie spacery.

Jeśli rwa kulszowa jest spowodowana przepukliną dysku i nadal powoduje silny ból po czterech do sześciu tygodni, operacja może być nieunikniona. Chirurg usunie część przepukliny dysku, aby zmniejszyć nacisk na nerw kulszowy. Około 90% pacjentów odczuwa ulgę po tego rodzaju operacjach.

Istnieją dowody na to, że akupunktura, masaż, joga i dostosowanie chiropraktyki mogą złagodzić typowy ból w dole pleców. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby ustalić, czy te terapie są pomocne w leczeniu rwy kulszowej.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here