Pocenie się w nocy – objawem jakich schorzeń mogą być nocne poty?

0
4505

Nocne poty mogą wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ich przyczyny są bardzo zróżnicowane. Nocne pocenie się u panów może oznaczać andropauzę, natomiast u kobiet menopauzę, ciążę lub nadchodzącą miesiączkę. Nie oznacza to jednak, że nocne poty zawsze mają tak błahą przyczynę, czasem jest ona dużo poważniejsza. Jako przyczynę tego schorzenia wymienia się również nerwice, infekcje, a nawet nowotwory. Zobacz, jakich schorzeń objawem może być nocne pocenie się.

Bardzo często i u wielu osób nocne pocenie się jest wynikiem nieodpowiedniej kultury spania. Dlatego, jeśli zmaga się z nocnymi potami, przede wszystkim należy zadbać o komfort spania. Ważny jest poziom wilgoci oraz temperatura w sypialnie, grubość pościeli oraz piżamy. W przypadku, gdy nocne poty nie znikną po wprowadzeniu zmian w sypialni, należy udać się do lekarza.

Jakie są przyczyny nocnych potów?

Jako przyczyny nocnych potów podaje się:

 • menopauzę;
 • andropauzę;
 • infekcje: gruźlicę, zapalenie wsierdzia, zapalenie szpiku, ropnie, AIDS, boreliozę;
 • nowotwory przede wszystkim chłoniaka oraz białaczkę;
 • niektóre leki zwłaszcza antydepresanty i farmaceutyki wykorzystywane w leczeniu psychiatrycznym, leki na cukrzycę;
 • hipoglikemia;
 • zaburzenia hormonalne, które mogą być efektem guza chromochłonnego, rakowiaka lub nadczynności tarczycy;
 • zaburzenia neurologiczne;
 • zaburzenia snu;
 • stres;
 • zespół bezdechu sennego i inne problemy z oddychaniem,
 • hiperhydroza, czyli nadmierna wrodzona potliwość występująca bez konkretnego powodu.

Nocne poty przy nerwicy

Nocne poty często pojawiają się również przy nerwicy i wynikają  napadów lękowych. Napady lękowe są atakami nagłego, silnego strachu, który nie wynika z żadnej konkretnej przyczyny. Objawem im towarzyszącym są nocne poty, a także kołatanie serca, dreszcze, omdlenia i zawroty głowy oraz objawy somatyczne np. ucisk w żołądku, ból w klatce piersiowej, drętwienie kończyn, brak tchu, bóle głowy i zaburzenia trawienia.

Przy nerwicy nocne poty mogą też występować z lekiem uogólnym, który trwa przez cały czas. Lęk uogólniony jest stanem niepokoju, zmartwienia się, obaw przed powszechnymi trudnościami i ciągłego przewidywania zagrożenia. Nadmierna potliwość często towarzyszy temu stanowi i połączone jest z bólami głowy, krzyża, mięśni kończyn, problemami z koncentracją, biegunka czy zaburzeniami snu.

Nocne poty przy chorobie tarczycy

Nocne poty są jednym z ważniejszych objawów nadczynności tarczycy. Wraz z nimi występuje drżenie rąk, kołatanie serca, nerwowość oraz utrata masy ciała. Aby potwierdzić schorzenie, konieczne jest określenie poziomu TSH, T3 i T4 oraz wykonywanie badań tarczycy.

Nocne poty u mężczyzn

Nocne pocenie się występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U panów zazwyczaj przyczyną ich występowania jest zbyt niski poziom testosteronu. Jego poziom zaczyna spadać po ukończeniu 40. roku życia i jest jednym z objawów męskiego przekwitania, czyli andropauzy. Testosteron odpowiada m.in. za regulacje temperatury ciała. Zaburzenia równowagi hormonalnej, a przy tym temperatury ciała prowadzi do nagłych uderzeń gorąca. Efektem tego jest występowanie nocnych postów.

Nocne poty u kobiet

Nocne pocenie się u kobiet najczęściej występuje podczas menopauzy i spowodowane jest nagłymi uderzeniami gorąca. Najczęściej kobiety odczuwają je w górnej połowie ciała i towarzyszy im zaczerwienianie twarzy oraz dreszcze. Fale ciepła są krótkie i mogą występować z różną częstotliwością. Nocne poty spowodowane menopauzą mijają, kiedy organizm przyzwyczaja się do zmienionego poziomu poszczególnych hormonów. Zazwyczaj następuje to około 60 roku życia. Aby ograniczyć nocne poty w czasie menopauzy, należy ograniczyć jedzenie ostrych potraw, picie gorących napojów, kawy i alkoholu. Pomoc może też zażywanie witaminy E, jedzenie soi oraz picie ziołowych herbatek z szałwii.

Kobiety z nocnymi potami zmagają się również w ciąży i przed miesiączką. Nocne poty w ciąży wynikają z przyspieszonego metabolizmu oraz zaburzonej gospodarki hormonalnej. Wszystko to powoduje wzrost temperatury ciała, a nocne pocenie się ma a celu schłodzenie organizmu.

Nocne poty mogą pojawić się również przed miesiączką. One również wynikają z wahań hormonalnych. Kilka dni po owulacji notuje się spadek poziom progesteronu, co powoduje fale gorąca i nocne poty.

Nocne poty u dziecka

Nocne poty u dziecka mogą występować z tych samych powodów, co u dorosłych. Najczęściej jedna wskazuje się, że nocne pocenie się powoduje zbyt gruba pościel lub piżama, koszmary, nieodpowiednie przygotowanie do spania pomieszczenie, stres czy zatkany nos lub kaszel.

Nocne poty – zapach

O tym, czy nocne poty są objawem poważnego schorzenia, może powiedzieć ich zapach. Pot przybierający woń moczu świadczyć o niewydolności nerek, ten pachnący świeżą wątrobą świadczy o niewydolności wątroby. W przypadku, gdy zapach nocnego potu przypomina świeże piwo, może to oznaczać gruźlicę, woń świeżego chleba sugeruje dur brzuszny, a zapach gnijących owoców cukrzycę.

O ile nocne poty nie mijają wraz ze znamieniem kultury spania, to nie należy ich lekceważyć. Nie można ich lekceważyć, bowiem mogą sugerować poważne schorzenia. Im wcześniej zgłosimy się z tym problem do lekarza, tym szybciej będzie można rozpocząć leczenie.

[Głosów:18    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here