Polipy macicy – szyjkowe i endometrialne – jakie są objawy i metody leczenia ?

0
2666

Polipy macicy to częste schorzenie, które zazwyczaj przybierają łagodną postać. Nie oznacza to jednak, że polipy macicy należy lekceważyć. Mogą one powodować wiele powikłań. W drogach rodnych kobiety może dojść do rozwoju dwóch rodzajów polipów. W szyjce macicy mogą pojawiać się polipy szyjkowe oraz polipy endometrialne. Najczęściej leczy się je za pomocą kuracji hormonalnej, ale w niektórych przypadkach konieczne może się okazać łyżeczkowanie lub histeroskopia.

Polipy macicy to niewielkie fragmenty przerośniętej błony śluzowej. Lekarze wskazują, że najczęściej mamy do czynienia z polipami uszypułowanymi, które przypominają guzki na nóżce. Polip bez szypuły jest guzowatą naroślą, która umiejscowiona jest na powierzchni błony śluzowej, ale obydwa rodzaje polipów mogą rozwinąć się w każdym miejscu ciała.

Polipy w macicy – dlaczego powstają?

Polipy w macicy bardzo często mylone są z mięśniakami. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to, to samo. Polipy to zwykle są pojedyncze i mają wielkości wiśni. Ich powstawaniu sprzyjają zaburzenia hormonalne oraz nadmiar estrogenów. Należy jednak pamiętać, że dokładne przyczyny polipów macicy nie są znane. Wskazuje się, że najczęściej cierpią na niej kobiety od 30 do 50 roku życia. Ich leczenie zależy od tego, gdzie usytuowane są polipy.

Polipy macicy rodzaje

W drogach rodnych kobiety mogą pojawiać się dwa rodzaje polipów. W macicy wykrywa się tzw. polipy szyjkowe. Umiejscowione są one w szyjce macicy i można je wykryć podczas standardowego badania ginekologicznego. Drugim rodzajem polipów w macicy są te endometrialne. Rozwijają się one w wewnątrz macicy. Najczęściej występują u kobiet w okresie menopauzy, a ich wykrycie nie jest łatwe. Polipy endometrialne wykrywa się tylko podczas USG przezpochwowego.

Jakie są objawy polipów macicy?

Polipy macicy w większości przypadków nie dają żadnych dolegliwości we wczesnej fazie. Ich symptomy można zauważyć, dopiero kiedy się rozrosną. Jako objawy polipów macicy wskazuje się plamienia i krwawienia międzymiesiączkowe, krwawienia po stosunku oraz przedłużające się miesiączki. Na polipy macicy wskazywać może również ból podbrzusza podczas stosunku i po stosunku, bóle podbrzusza wywołane skurczami macicy, wytworzenie dużych ilości śluzu przez narządy płciowe, częste stany zapalne narządów płciowych. Polipy macicy wskazuje się też jako przyczyny poronień oraz utrudnienie przy zajściu w ciążę.

Leczenie polipów macicy

Polipy trzonu macicy płaskie i uszypułowane leczy się zazwyczaj hormonalnie. Kuracja trwa kilka miesięcy i w wielu przypadkach zakończona jest sukcesem. Polipy macicy po leczeniu hormonalnym znikają. Czasem jednak stosowane leki nie skutkują, w takich sytuacjach konieczne jest leczenie zabiegowe. To jak będzie on przeprowadzone, uzależniona jest od usytuowania oraz rodzaju  polipów macicy. Polipy szyjki macicy usuwa się poprzez wyłyżeczkowanie jamy macicy. Jest to standardowa procedura, którą obejmuje również zbadanie pozyskanego materiału histopatologicznie.

Leczenie polipów uszypułowanych szyjki macicy polega na usunięciu polipa. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych.  W czasie zabiegu używa się wzierników do odsłonięcia szyjki macicy, a następnie ukręca się polipa. Kolejnym krokiem jest łyżeczkowanie jamy macicy, a pobrany materiał przekazuje się do badania histopatologicznego. W ten sposób ocenia się czy polipów endometrialnych nie ma zmian złośliwych.

W niektórych przypadkach polipy macicy wymagają przeprowadzenia histerektomii. Polega ona na wprowadzeniu przez drogi rodne kamery, pozwalającej na obejrzenie tkanek w bardzo duży powiększeniu. Następnie macicę wypełnia się płynem, aby dało się dostrzec nawet niewielkie zmiany. Do dróg rodnych wprowadza się również narzędzia pozwalające usunąć polipy macicy już podczas badania. W czasie histeroskopii z usunięciem polipów wykonuje się również łyżeczkowanie, a pobrane tkanki badań na obecność nowotworów złośliwych.

Polipy macicy: powikłania

Leczenie polipów macicy czasem prowadzi do wystąpienia skutków ubocznych. Wśród najczęstszych powikłań wymienia się uszkodzenie endometrium, do którego może dojść podczas łyżeczkowania. Skutkować może to przedłużającym się krwawieniem z dróg rodnych. W przypadku, gdy krwawienie utrzymuje się ponad 7 dni, należy udać się do lekarza. Jako powikłanie polipów macicy podaje się też powstanie zrostów, czyli tzw. zespół Ashermana. Powstaje on w wyniku zbyt głębokiego łyżeczkowania macicy.

Aby uniknąć powikłań po polipach macicy, należy bezpośrednio po zabiegu unikać gorących kąpieli i współżycia.  Z tymi czynnościami należy się wstrzymać do czasu ustania krwawienia, a najlepiej do zakończenia pierwszej miesiączki. Konieczne jest również dbanie o higienę miejsc intymnych. Po zabiegu śluzówka macicy regeneruje się ok. 5 dni, a aby się w pełni odbudować, potrzebuje 3 miesięcy. Przez 3 miesiące po zabiegu usunięcia polipa macicy nie należy więc starać o dziecko.

Polipy macicy to zmiana, która występuje u wielu kobiet. Może występować z różnych przyczyn. Chociaż polipy macicy zazwyczaj mają łagodny charakter, to nie można zaniedbać ich leczenia. Nieleczone polipy macicy mogą przemieniać się w nowotwory.

[Głosów:6    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here