Pieczenie i ból języka – jakie są możliwe przyczyny ?

0
3255

Pieczenie języka jest dolegliwością, którą może powodować wiele schorzeń. Pieczenie języka wskazuje się jako objaw grzybicy jamy ustnej, chorób układu pokarmowego lub próchnicy. Pieczeniu języka często towarzyszy ból, suchość w ustach oraz biały nalot. Dolegliwość bardzo rzadko mija sama, aby się jej pozbyć należy udać się do lekarza, który określi przyczynę występowania tego objawu i zaleci odpowiednią terapię. Najczęściej ból i pieczenie języka leczy się antybiotykami. Zobacz, co może oznaczać ta dolegliwość.

Pieczenie języka może pojawić się po zjedzeniu pikantnych potraw czy niektórych owoców np. ananasa. Może się jednak zdarzyć, że ta dolegliwość ma poważniejsze choroby. Piekący ból języka może wskazywać na wiele poważnych chorób np. cukrzyce czy niedoczynność tarczycy.  Trzeba jednak pamiętać, że ból i pieczenie języka bardzo trudno jest ustalić.

Piecze języka – na czym polega dolegliwość?

Ból i pieczenie języka  może dotyczyć jego całości lub tylko jego części np. brzegów czy końca. Dolegliwość może występować z różnym nasileniem i powodować dysfagię, czyli utrudniać przechodzenia pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka. Ból języka może pojawiać się tylko przy jego ruchach lub towarzyszyć przez cały czas. Wraz z pieczeniem mogą pojawić się też objawy towarzyszące takie jak pieczenie ust, podniebienia, gardła, przełyku i żołądka, zaburzenia smaku czy suchość w ustach. Czasem pieczenie języka łączy się pojawienie się zmian w obrębie język i jamy ustnej np. owrzodzenie czy białe plamki.

Pieczenie języka przy nerwicy

Pieczenie języka może sugerować stan chorobowy organizmu, ale może też wynikać ze schorzeń natury psychicznej np. depresji czy nerwicy. Wtedy to dolegliwość ta postrzegana jest jako objaw somatyczny chorób psychicznych.

Pieczenie języka – zakażenia

Jako przyczynę pieczenia języka najczęściej wskazuje się zakażenia o podłożu grzybiczym wirusowym lub bakteryjnym. Zakażenia grzybicze jamy ustnej nazywane są kandydozą i obawiają się białym nalotem na języku i podniebieniu, licznymi owrzodzeniami, pęknięciami kącików ust, bólem jamy ustnej oraz środkowym romboidalnym zapełnieniem języka.  Wirusowe zapalenie języka wywołuje jego pieczenie m.in. u osób zakażonych wirusem HIV, przy wirusie HSV, półpaścu, wirusie Epsteina-Barr, CMV czy adenowirusie. Przykładem bakteryjnego zakażenia, które wywołuje pieczenie języka, jest kiła lub gruźlica.

Pieczenie języka spowodowane urazem

Pieczenie języka może wynika z urazów jamy ustnej, do których może dojść w wyniku noszenia źle wykonanej/dopasowanej protezy zębowej, która będzie drażnić język i błonę śluzową policzków i języka. Jako urazy języka wywołujące ból i pieczenie wskazuje się też przekłuwanie języka, ataki padaczkowe oraz oparzenia.

Próchnica a pieczenie języka

Przyczyną piekącego bólu języka mogą być schorzenia stomatologiczne takie jak próchnica, zapalenie miazgi zębowej, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, periodontopatie, suche zapalenie zębodołu.  W takich przypadkach pieczenie języka mija po tym, jak wyleczy się zęby.

Pieczenie języka wywołane przez alergię

Pieczenie języka wskazuje się, jaką pochodną alergii kontaktowych, szczególnie na materiały i leki stomatologiczne. Z pieczeniem języka często spotkają się osoby uczulone na nikiel, amalgamat czy polimetakrylan metylu. Niektórzy lekarze jako przyczyny pieczenia języka wskazują też alergie pokarmowe np. na skórki konserwujące zawarte w produktach spożywczych. Oprócz tego pieczenie może wystąpić po zjedzeniu niektórych owoców czy ostrych potraw. Dolegliwość tą może wywołać zjedzenie ananasa, kiwi, czekolady, kawy, ziemniaków, sera, orzechów czy fig. Pieczenie wywołują także ostre przyprawy np. chili. Produkty te zawierają kwasy owocowe oraz kapsaicyna, które działają drażniąco na błony śluzowej języka i jamy ustnej oraz uaktywniają receptory bólu w jamie ustnej.

Nadwrażliwość na gluten a pieczenie języka

Wskazuje się, że z pieczeniem języka często borykają się osoby będące nadwrażliwe na gluten. Pieczenie języka występuje wraz z nudnościami, wymiotami oraz uczuciem przelewania się w jelitach.

Pieczenie języka a styl życia

Pieczenie języka często wywołane jest przez substancje smoliste, tytoń oraz tlenek węgla, czyli substancje zawarte w papierosach. Osoby palące papierosy często odczuwają nadmierną suchość w ustach, ból języka oraz nieprzyjemny oddech z ust połączony z obniżonym odczuwaniem smaku. Pieczenie języka może się pojawiać też po alkoholu, które podobnie jak ostre przyprawy podrażnia błony śluzowej.

Pieczenie języka – na jakie choroby może wskazywać?

Pieczenie języka może wskazywać również na choroby. Wskazuje się, że dolegliwość może być wynikiem:

 • refluks żołądkowo-przełykowego
 • choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy
 • awitaminozy, czyli niedobór witamin zwłaszcza tych z grupy B, niskiego poziomu kwasu foliowego oraz żelaza i cynku
 • niedokrwistości złośliwej
 • niedoboru żelaza
 • chorób skórnych takich jak rumień wielopostaciowy, liszaj płaski, pęcherzyca;
 • cukrzycy szczególnie typu 2
 • niedoczynność tarczycy
 • zaburzeń hormonalnych
 • zaburzeń psychicznych
 • zaburzeń neurologicznych
 • menopauzy
 • powikłań po chemioterapii i antybiotykoterapii.

[Głosów:6    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here