Lewatywa – jak prawidłowo zrobić lewatywę w domu?

0
5538

Lewatywa, czyli inaczej wlew doodbytniczy to jeden z najstarszych zabiegów leczniczych. Jego celem jest pozbycie się kału, czyli niestrawionych resztek pokarmowych, złuszczonych bakterii oraz wody. Złogi kałowe, które wraz z toksynami gromadzą się przez lata w organizmie, zatruwają go i wywołują niepożądane skutki. Sposobem na ich pozbycie się jest lewatywa. Najprościej wykonać ją udając się do kliniki specjalizującej się w tego typu zabiegach. Trzeba jednak pamiętać, że lewatywę można wykonać samodzielnie. Zobacz, jak prawidłowo zrobić lewatywę w domu oraz na co ona pomaga.

Lewatywę w domu robi się przy użyciu gruszki lub irygatora. Do jej wykonania używać się również roztworu przygotowanego samodzielnie lub kupione w aptece. Można również wykonywać lewatywę w kawy. Wykonanie wlewu doodbytniczego zalecane jest przy zaparciach, przed porodem oraz kolonoskopią.

Lewatywa – zabieg leczniczy

Lewatywę od dawien dawna stosowano jako zabieg leczniczy. Wykorzystywali ją już w starożytnym Egipcie, Chinach i Indiach jako zabieg na zaparcie. Popularność lewatywy sprawiła, że metodę tę zaczęło wykorzystywać w Europie oraz Ameryce Południowej i Północnej. Wraz z rozwojem medycyny znaczenie wlewów doodbytniczych zmalało. Nie oznacza to jednak, że lewatywa wykorzystywana jest tylko w medycynie alternatywnej, wlewy stosowane są również przez lekarzy.

Na czym polega lewatywa?

Lewatywa jest mało inwazyjnym zabiegiem, który polega na wlaniu przez odbyt płynu, a następnie wypróżnieniu. Razem z wydalanym z jelit płynem organizm pozbywa się kału, a dokładnie złogów kałowych, które gromadzą się wraz z toksynami przez lata. W przypadku, gdy złogów jest dużo, może dojść do poważnego zatrucia organizmu.

Kiedy wykonuje się lewatywę?

Metoda wlewów doodbytniczych stosowana jest przy zaparciach, przed zabiegami i badaniami jelit oraz odbytu. Rekomendacją do wykonania lewatywy jest również poród. Wlewy są także częścią wielu terapii medycyny niekonwencjonalnej. Najczęściej mówi się o lewatywie w kontekście oczyszczania organizmu. Do tego wykorzystywana jest tzw. Lewatywa z kawy.

Lewatywa z kawy w terapii Gersona

Lewatywa w ostatnich czasach zyskała dużą popularności z powodu terapii Gersona, czyli sokoterapii oczyszczającej. W jej ramach wykonuje się lewatywę z kawy. Ma to na celu oczyszczenie organizmu. Zasady terapii Gersona mówią, aby organizm oczyszczać z obu stron układu pokarmowego. Zalecane jest więc picie dużych ilości soków i wykonywanie wlewów doodbytniczych. W przypadku pominięcia, któregokolwiek z elementów oczyszczania organizmu metodą Gersona może dojść do niewydolności wątroby, a nawet śmierci.

Lewatywa z kawy ma przyspieszyć oczyszczenie i wydalanie z organizmu toksyn. Lewatywę z kawy wykonuje się z wywaru mielonej kawy organicznej, który nie powinien przekraczać 1 litra objętości. Nie określone jest, jak często należy wykonywać wlewy. Zwolennicy metody Gersona zalecają, aby lewatywę z kawy wykonywać nawet do ok. 5 razy na dobę. Należy jednak pamiętać, że wlewy doodbytnicze z kawy wypłukują z organizmu bakterie naturalnie występujące w układzie pokarmowy. Są one niezbędne do prawidłowej pracy układu pokarmowego, dlatego zbyt częste lewatywy mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem.

Jak zrobić lewatywę w domu?

Lewatywę można wykonać samodzielnie w domu. Jej wykonanie wymaga zakupu worka do lewatywy lub gruszki. W aptekach można również zakupić jednorazowy zestaw do lewatywy domowej. Zabieg wykonuje się przy pomocy gotowego roztworu lub samodzielnie przyrządzonej mikstury. Tą wykonuje się z wody i soku z cytryny lub alternatywnie z wody i soli. Do sporządzenia roztworu do lewatywy można też użyć naparu ziołowego i wody lub wody i olejów np. oliwy z oliwek. Lewatywę z kawy stosuje się tylko w metodzie Gersona, osoba niestosujące tej terapii nie powinny wykonywać tego typu wlewów doodbytniczych.

Aby poprawnie wykonać lewatywę w domu, należy przygotować ręcznik, który układa się w okolicach lędźwi pod ciałem. Gruszkę lub worek do lewatywy należy wypełnić roztworem, a ciało ułożyć w pozycji do lewatywy. Końcówkę urządzenia smaruje się wazeliną lub olejem/oliwą, co ma ułatwić jej wprowadzenie do odbytu. Jeśli korzysta się z worka najlepiej go powiesić nad sobą.

Pozycja do lewatywy to położenie się na lewym boku lub oparcie na łokciach i uniesienie pośladków powyżej barków. Płyn wlewa się do momentu wystąpienia parcia na stolec. Jeśli ono wystąpi, należy usunąć końcówkę z odbytu i przytrzymać płyn ok. 15 minut, przewracając się na prawy bok, a następnie na plecy. W następnym kroku wykonuje się masaż brzucha oraz defekacje. Do wypróżniania po lewatywie może dojść przed upływem kwadransa, dlatego należy zabezpieczyć się ręcznikiem.

Przeciwwskazania do lewatywy

Wykonywanie lewatywy nie jest wskazane w przypadku uszkodzenia jelita grubego, niedrożności jelit, niewydolności nerek, bólu brzucha z nieznanych powodów, niewydolności krążeniowej, nudności i wymiotów, chorób jelit. Lewatywy nie wolno również wykonywać w przypadku hemoroidów wewnętrznych. Lewatywę u dzieci należy stosować w ostateczności i nie wykorzystywać jako sposób na oczyszczanie organizmu lub profilaktykę.

[Głosów:15    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here