Pękające pięty – przyczyny i sposoby leczenia

0
1426

Pękające pięty wiele osób utożsamia tylko z problemem natury estetycznej. O wygląd kończyn dolnych zaczynamy dbać wraz z nadejściem ciepłych dni i chęcią założenia odkrytych butów. Trzeba jednak pamiętać, że pękające pięty to nie zawsze tylko kwestia kosmetyki, a także niebezpieczna dolegliwość. Może ona wynikać z wielu poważnych chorób np. tarczy lub być efektem noszenia niewłaściwego obuwia czy nadwagi. Obserwując u siebie rogowacenie naskórka na piętach, warto sprawdzić, czy aby na pewno nie cierpimy na jedną z chorób towarzyszącą pękającym piętom.

Z czego wynika piekarnie pięt?

Jak pokazują badania naukowe, pękanie pięt związane jest z występowaniem zaburzeń ze strony układy tętniczego i żylnego. Zaburzenia te bardzo często dotykają kończyn dolnych i łączą się z wysuszeniem skóry, a także uszkodzeniami wegetatywnych układów zakończane nerwowych gruczołów łojowych i potowych. W związku z tym organizm nie radzi sobie z nawodnieniem i natłuszczeniem od wewnątrz poszczególnych warstw skóry. Z wysuszoną skórą spotkać można się wtedy na całych stopach lub tylko na niektórych ich obszarach. Najczęściej do przesuszenia dochodzi na piętach, które są najbardziej obciążone. W wyniku tego dochodzi do ich pękania, łuszczenia się i kruchości naskórka.

Pękanie pięt – rodzaje

Mówiąc o pękaniu pięt, możemy wyróżnić to w formie mokrej i suchej.

  • Pękanie wilgotne ma związek ze zbyt długim kontaktem stóp z wodą lub nadmierną potliwością stóp; może towarzyszyć mu zakażenie bakteryjne, które dodatkowo potęguje pękanie.
  • Popękane suche jest efektem zaburzeń wydzielania się łoju i potu; przy tej formie pękania dochodzi do bardzo dużego rogowacenia naskórka.

Najczęstsza przyczyna pękania pięt

Najczęściej jako przyczynę pękania pięt wskazuje się noszenie niewłaściwego obuwia. To źle dobrane może powodować, że naskórek się odkształca, schnie i pęka. Powstałe szczelny  sprawiają, że pięty bolą przy każdym kroku, krwawią, a niekiedy ropieją. Pęknięcia mogą wystąpić tylko na zrogowaciałej części naskórka lub też być tak głębokie, że będą sięgać do skóry właściwej. Najczęściej  problem pękających pięt związany z noszeniem źle dobranych butów i można go łatwo wyeliminować – wystarczy kupić te dobrej jakości, pasujące do stopy. Do częstych przyczyn rogowacenia i pękania stóp zalicza się też nadwagę, otyłość oraz niedobory witaminy A. Trzeba jednak pamiętać, że zespół pękających pięt może mieć i inne przyczyn.

Pękanie pięt a choroby

Pękanie pięt często towarzyszy takim chorobom jak egzema, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, rogowacenie dłoni i stóp. Pękanie stóp występuje również jako objaw chorób układowych np. cukrzycy. To właśnie diabetycy powinni uważać na problemy dotykające stóp. Występuje u nich zwiększone ryzyko wystąpienia owrzodzeń na stopach, których początkami są delikatne pęknięcia skóry. Pękanie stóp przy cukrzycy powoduje również autonomiczna neuropatia cukrzycowa. Jej objawem jest zaburzenie wydzielania potu i prowadzenie do nadmiernej suchości skóry.

Z pękającymi stopami często borykają się też osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy. Charakterystycznym objawem tego schorzenia są zmiany skórne również te występujące na stopach. Jest to efektem niedoboru hormonu, co powoduje zmniejszenie przepływu krwi oraz zahamowanie czynności gruczołów łojowych i potowych. U chorego występuje więc szorstka i sucha skóra, która jest niezwykle podatna na pękanie i rogowacenie. Może ono występować zarówno na stopach, jak i łokciach czy kolanach.

Z racji tego, że pękające stopy mogą być jednym z objawów poważnych chorób, osobom często zmagającym się z tym problemem zaleca się wykonanie serii badań lekarskich. Pozwolą one ustalić, czy rogowacenie naskórka na stopach jest jedynie problemem natury kosmetycznej.

Pękające pięty – konsekwencje zdrowotne

Pękające pięty są problemem, którego nie można lekceważyć. Brak leczenia i odpowiedniej pielęgnacji może spowodować przykre konsekwencje zdrowotne. Nieleczone pękające pięty z biegiem czasu będą prowadzić do silnych podrażnień czy tworzenia się ran, będących wynikiem chodzenia. Uszkodzona skóra nie będzie w stanie chronić organizmu przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, przez co wirusy i bakterie będą do niego wnikać i wywoływać zakażenia. Zakażenia mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia, a także wymagają specjalistycznego i często długotrwałego leczenia.

Leczenie pękających stóp

Leczenie pękających stóp zależy od tego, z jakiej przyczyny problem występuje. W przypadku, gdy są one problemem wynikającym z choroby, konieczne jest zastosowanie terapii głównego schorzenia. Leczenie pękających stóp obejmuje także systematyczną pielęgnację. Stopom należy zapewnić odpowiednie nawilżenie oraz ścierać martwy naskórek. Zarówno w drogeriach, jak i aptekach można znaleźć wiele kosmetyków do stóp, również tych popękanych. W ich przypadku polecane są preparaty zawierające olejki, substancje keratolityczne oraz mocznik. Dbanie o pękające stopy obejmuje nie tylko kosmetykę, ale i troskę o odpowiednie obuwie. Powinno się unikać tego na cienkich podeszwach, które nie będą w stanie ochronić pięt przed uciskiem i tarciem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here