Pęcherze i odciski na stopach – jak im zapobiegać i leczyć?

0
2216

Pęcherze i odciski, które powstają na stopach, mogą powodować ból przy chodzeniu. Pęcherze na stopach zazwyczaj powstają poprzez noszenie nieodpowiedniego obuwia. Może ono mieć zły rozmiar lub też być źle wyprofilowanie. Dlatego pierwszym działaniem zapobiegającym odciskom, jest zakup właściwego obuwia. Zawsze jednak warto wiedzieć, jak domowymi sposobami poradzić sobie z pęcherzami i odciskami na stopach. Zobacz, jak leczyć bąble na stopach oraz jak zapobiegać ich powstawaniu.

Pęcherze i odciski na stopach – skąd się biorą?

Pęcherze na stopach potocznie nazywane są bąblami. Są one niewielką, ale niezwykle bolesną dolegliwością. W skrajnym przypadku mogą prowadzić nawet do czasowego unieruchomienia. Zawsze jak się pojawiają, wywołują dolegliwości bólowe oraz trudności ze sprawnym poruszaniem się. Przyczyn pęcherzy na stopach jest bardzo wiele. Wśród tych najczęstszych wymienia się chodzenie w nieodpowiednim obuwiu, zbyt duży wysiłek fizyczny np. bieganie. W takich sytuacjach do powstania bąbli dochodzi na skutek intensywnego tarcia skory stopy o  buty.  W efekcie warstwy skóry rozdzielają się, a pomiędzy nimi znajduje się płyn surowiczy, który powoduje bolącego bąbla. Płyn surowiczy znajduje się między skórą a tkanką. Bąbel nim wypełniony jest swoistym, naturalnym opatrunkiem wytwarzanym przez organizm. Jego zadaniem jest ochrona zranionego miejsca i przyspieszenie jego gojenia. Nie mniej jednak pęcherze na stopach mogą przyczyniać się do wdania się zakażenia. Takie ryzyko występuje przede wszystkim wtedy, gdy one pękną.

Domowe sposoby na pęcherze i odciski na stopach

Leczenie pęcherzy na stopach zazwyczaj odbywa się domowymi sposobami. Z dolegliwości ta niezwykle rzadko udajemy się do lekarza. Zanim jednak przystąpimy do leczenia pęcherzy na stopach, warto dowiedzieć się jak to skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie robić. Oto garść porad dotyczące skutecznego leczenia pęcherzy i odcisków na stopach.

  • Na bąble i otarcia skóry najlepiej jest przykleić plaster opatrunkowy lub też zastosować ochrony preparat w spray.
  • Duże i czerwone pęcherze na stopach dodatkowo wypełnione płynem surowiczym, należy przekłuć. Można do tego wykorzystać jednorazową lub zwykłą igłę, którą wcześniej należy wysterylizować np. wrzątkiem, spirytusami. Po przekłuciu płyn surowiczy wycieknie, a jego resztki należy wycisnąć przez gazik.
  • W przypadku, gdy pęcherz na stopie ponownie wypełnia się płynem surowiczym, najlepiej jest przeciągnąć się niego bawełnianą nitkę nawleczoną na igłę krawiecką. Chociaż opis zabiegu brzmi nie najlepiej, to nie jest on bolesny.
  • Niewielkiego pęcherza nie przekłuwaj, przyklej na niego tylko plaster z opatrunkiem.
  • W przypadku naderwania pęcherza, należy go przykleić z powrotem na uszkodzone miejsca, a następnie przemyć skórę wodą utlenioną/żelem odkażającym. Na całość przykleja się plaster z opatrunkiem, który na noc się zdejmuje. Dostęp rany do świeżego powietrza przyspiesza jej gojenie się.
  • Na rozległe otarcia na stopie należy nałożyć opatrunek odkażający, zabezpieczy to ranę przed zabrudzeniem i kolejnymi urazami. Zastosowany opatrunek nie powinien przywierać do ciała.

Pęcherz na stopie – przekuwać czy nie?

Przekłucie pęcherza na stopie jest koniecznie, kiedy utrudnia on chodzenie i zachodzi ryzyko jego zdarcia lub uszkodzenia. W takich wypadkach należy zastosować się do powyższych instrukcji i przebić pęcherz. Zabieg ten nie jest jednak wskazany, jeśli pęcherz nie stanowi utrudniania w chodzeniu. Wynika to z tego, że zawiera on płyn surowiczy o właściwościach antybakteryjnych. W sposób naturalny chroni więc ciało przed uszkodzeniami oraz przyspiesza regenerację skóry.

Pęcherze i odciski na stopach – jak im zapobiegać?

Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać – tak jest również w przypadku pęcherzy i odcisków na stopach. Profilaktyka w tym zakresie jest niezwykle łatwa do wdrożenia. W pierwszej kolejność należy zadbać o odpowiednie obuwie. Powinno ono być dopasowane rozmiarem do wielkości stopy. Niewskazane jest noszenie zarówno za małego, jak i za dużego obuwia. Nie warto również inwestować w buty, które od początku uciskają i uwierają. Kolejną zasadą profilaktyki pęcherzy i odcisków stóp jest noszenie skarpet. Pozwolą one chronić stopy przed bolącymi bąblami. Zalecane jest ich noszenie zawsze wtedy, gdy jest to możliwe. Należy jednak pamiętać, że stopy przed odciskami chronią tylko skarpety wykonane z bezpiecznych materiałów. Do takich zalicza się włókna syntetyczne p. teflon. W sklepach znajdziemy też specjalne skarpety zapobiegające pęcherzom. Należy natomiast unikać skarpet bawełnianych. Materiał ten wchłania wilgoć i ma tendencje do marszczenia się.

W ochronie stóp przed odciskami i pęcherzami pomocne są również specjalne preparaty. Są one ogólnodostępne i występują w formie sprayu, sztyftu, pudru oraz plastrów. Należy je rozprowadzić lub przykleić na stopy w tych miejscach, gdzie pęcherze najczęściej się pojawiają. Działanie tego typu środków warto połączyć z odpowiednią pielęgnacją paznokci. Te u stóp powinny być krótko przycięte. Zbyt długie sprawiają, że naciskają na sąsiednie palce i podrażniają skórę, w efekcie może wystąpić pęcherz. Pedicure można wykonywać samodzielnie lub udać się do profesjonalisty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here