USG jamy brzusznej – kiedy wskazane jest USG brzucha?

0
1292

USG jamy brzusznej jest stosunkowo prostym badaniem diagnostycznym. Jego wykonanie jest konieczne przy bólach i  schorzeniach związanych z jamą brzuszną. USG brzucha pozwala określić stan narządów wewnętrznych takich jak nerki, wątroba, pęcherzyk żółciowy czy śledziona. Na jego podstawie można zdiagnozować wiele chorób, a także wykryć guzki, torbiele czy źródło bólu. Chociaż to badanie nie zalicza się do szczególnie inwazyjnych, to konieczne jest odpowiednie przygotowanie do niego. Sprawi to, że uzyskane wyniki będą zgodne z rzeczywistością. Poznaj wskazania do USG jamy brzusznej oraz dowiedz się jak przygotować się do tego badania i na czym ono polega.

Wskazania do USG jamy brzusznej

Na początku warto zaznaczyć, że USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych. Zaleceniami to jego wykonania nie są tylko podejrzenia schorzeń jamy brzusznej, ale także i profilaktyka. Wskazania do wykonania badania to:

  • bóle brzucha o ostrym i przewlekłym charakterze,
  • guzy w jamie brzusznej, które są wyczuwalne palpacyjnie,
  • powiększenie obwodu brzucha,
  • podejrzenie kamicy nerkowej oraz żółciowej,
  • żółtaczka,
  • często wymioty i biegunki,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego, układu moczowego lub dróg rodnych,
  • utrudnienia w oddawaniu moczu oraz stolca;
  • znaczna utrata wagi ciała,
  • podwyższona temperatura ciała o niejasnej przyczynie,
  • urazy brzucha,
  • choroby nowotworowe – USG jamy brzusznej wykonuje się w profilaktyce, przy diagnozowaniu oraz leczenia w celach poszukiwania przerzutów,
  • podejrzenie wad rozwojowych narządów wewnętrznych jamy brzusznej,
  • biopsja nerek,
  • nieprawidłowe wyniki innych badań diagnostycznych;
  • badania kontrolne po wcześniej przebytych chorobach,
  • badania kontrole w okresie ciąży.

USG jamy brzusznej – gdzie wykonać?

Skierowanie na USG jamy brzusznej można otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu lub innego specjalisty pod opiekę, którego się podlega. Badanie można również wykonać na własną rękę w prywatnych gabinetach i klinikach. Cena USG jamy brzusznej uzależniona jest od miejsca, gdzie się je wykonuje. Zazwyczaj wynosi ona ok. 80 złotych. Do tego należy doliczyć koszt wizyty lekarskiej, której czasie lekarz zinterpretuje wyniki USG jamy brzusznej. Wizyta jest konieczna, jeśli w czasie badania zauważone zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości.

USG jamy brzusznej – jak się przygotować do badania?

USG jamy brzusznej jest badaniem mało inwazyjnym i bezbolesny, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Jest to konieczne, ponieważ ich brak sprawia, że uzyskane wyniki nie będą miarodajne. Same przygotowania nie dostarczają dużo problemów pacjentowi. Powinien od pamiętać, że na USG jamy brzusznej należy udać się na czczo. Z jedzeniem należy wstrzymywać się co najmniej na 6 godzin przed wykonaniem badania. Przed USG nie można natomiast palić papierosów, pić kawy i alkoholu oraz żuć gumy do żucia.

W przypadku, gdy USG jamy brzusznej wykonywane jest ze względu na częste wzdęcia, przygotowania obejmują też zmianę diety. Ta powinna wykluczać na 2 dni przed badaniem potrawy smażone, warzywa wzdymające, ciemne pieczywo, dania zakwaszające organizm oraz napoje gazowane. Zmiana diety wynika  z tego, że wzbierające gazy w znaczący sposób mogą utrudnić odczytanie obrazu na monitorze. Osobami cierpiącymi na wzdęcia często lekarze zalecają także zażycie leku na gazy dzień przez wygnaniem USG jamy brzusznej.

USG nerek, pęcherza, wątroby, śledziony i trzustki – jak się przygotować?

Nieco inny protokół przygotowawczy do USG nerek i pęcherza moczowego. W przypadku takiego badania pacjent musi zjawić się z napełnionym pęcherzem. Z ego względu konieczne jest wypicie ok. 8 szklanek niegazowanej wody na godzinę przed wykonaniem USG.

W przypadku badania wątroby, śledziony, trzustki oraz pęcherzyka żółciowego należy natomiast pamiętać o zakazie spożywania tłustych potraw na dobę przed wykonaniem USG.

USG jamy brzusznej – jak wygląda badanie?

USG jamy brzusznej jest badaniem diagnostycznym, które wykonuje się przez powłoki jamy brzusznej. Pierwszy etap badania obejmuje posmarowanie brzucha specjalnym żelem, który zapobiega odbijaniu się fal. Po nałożeniu żelu lekarz przykłada sondę do skóry i przesuwa głowicą po brzuch. Pozwala to na obejrzenie wybranych narządów. Obraz z USG jamy brzusznej widziany jest na monitorze. Całe badanie prowadzone jest ultrasonografem, który w swoim działaniu wykorzystuje fale akustyczne o niskiej częstotliwości. Nie są one słyszalne dla człowieka, ale całkowicie bezpieczne.

USG jamy brzusznej – podsumowanie wiedzy

USG jamy brzusznej jest badaniem bezbolesnym. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby go powtarzać. Wskazania do jego wykonania to przede wszystkim podejrzenia chorób narządów wewnętrznych jamy brzucha. USG jamy brzusznej jest też ważnym badaniem w okresie ciąży, pozwala kontrolować rozwój dziecka oraz wstępnie wykluczyć wady rozwojowe płodu. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na swoją stosunkowo niską czułość USG jamy brzusznej może być zawodne. Badanie może nie uwidocznić małych guzów czy tych zlokalizowanych pozanadnerczowo. Stąd też nie traktuje się go jako rozstrzygającej metody diagnostycznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here