Ostre zapalenie pęcherzyka (woreczka) żółciowego – jak rozpoznać objawy?

0
1523

Zapalenie pęcherzyka (woreczka) żółciowego to inaczej kamica pęcherzykowa. Jest to częsta przypadłość, na którą chorujemy w Europie. Do zapalenia może dojść w wyniku obecności w pęcherzyku kamieni lub np. w wyniku odwodnienia czy sepsy organizmu. Schorzenie może przybrać postać ostrą lub przewlekłą, a najczęściej objawia się silnym charakterystycznym bólem w prawym nadbrzuszu, który promieniuje do prawej łopatki. Jakie jeszcze są objawy kamicy pęcherzykowej? Poznaj je wszystkie oraz sprawdź przyczyny oraz metody leczenia zapalenia woreczka żółciowego.

Pęcherzyk żółciowy to niewielki narząd, którego funkcja jest magazynowanie żółci. Składa się on z dna, trzonu oraz szyjki, przechodzącej w przewód pęcherzykowy i łączącej się z przewodem wątrobowym. Wspólny przewód uchodzi do dwunastnicy na tzw. brodawce Vatera. Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest stanem, w którym dochodzi do pogrubienia i zwłóknienia ścian pęcherzyka. W wyniku tego zablokowany zostaje odpływ żółci z pęcherzyka.

Przyczyny zapalenie woreczka żółciowego

Przyczyny zapalenia woreczka żółciowego zależne są od tego, czy choroba przybiera postać ostrą, czy przewlekłą. W przypadku przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego najczęściej mamy do czynienia z mechanicznym uszkodzeniem błony śluzowej pęcherzyka przez znajdujące się w nim kamienie żółciowe oraz tzw. szlam żółciowy (błotko). Oznacza to, że jego bezpośrednią przyczyną jest kamica żółciowa. Jest ona schorzeniem, które dotyka ok. 20% społeczeństwa. Ryzyko pojawienia się kamieni wzrasta wraz z wiekiem. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety. Kamica żółciowa może również doprowadzić do ostrego stanu zapalnego. Powstaje on w wyniku zablokowania odpływu żółci z pęcherzyka żółciowego. Powoduje to wzrost ciśnienia w tym narządzie, a następnie wywołuje niedokrwienie oraz stany zapalnie ściany, a nawet jej martwicę.  W niektórych przypadkach do ostrego zapalenia woreczka żółciowego dochodzi, nawet jeśli kamienie nie są obecne w pęcherzyku. W takich przypadkach jako przyczynę zapalenia pęcherzyka żółciowego podaje się sepsę, oparzenia oraz urazy.

Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego objawia się ostrym atakiem bólowym. Ból pojawia się z prawej strony w okolicy podżebrowe i może promieniować do nadbrzusza, pleców, a nawet łopatek. Przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego mówi się też o ataku kolki żółciowej. Jest to niespodziewany atak tępego, silnego i ostrego bólu, który pojawia się po zjedzeniu ciężkostrawnych i tłustych posiłków. Jako objawy współtowarzyszące ataku kolki żółciowej wymienia się nudności, wymioty, wzdęcia brzucha, uczucie niesmaku w ustach, zażółcenie skóry i twardówki. Atak kolki żółciowej może wywołać też stres i duży wysiłek fizyczny. Utrzymuje się one ok. 6 godzin i zazwyczaj w tym czasie pacjent ma również dreszcze oraz podwyższoną temperaturę ciała.

Jak rozpoznać zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Zapalenie pęcherzyka żółciowego można stosunkowo łatwo rozpoznać po obawach. Aby potwierdzić diagnozę, wykonuje się  dodatkowo badanie USG jamy brzusznej. Do lekarza należy zgłosić się po zauważeniu pierwszych objawów rozwoju stanu zapalnego, a także (już obowiązkowo), kiedy dostanie się ataku kolki.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego – leczenie

Jeszcze do niedawna zapalenie pęcherzyka żółciowego oznaczało jego usunięcie. Dziś do wycięcia pęcherzyka dochodzi zazwyczaj w przypadku kobiet w ciąży lub tych planujących macierzyństwo. Podawane są one cholecystostomii metodą laparoskopową, ewentualnie prowadzana jest standardowa operacja. W innych przypadkach kuracja polega przede wszystkim na leczeniu zachowawczym i tylko w groźnych sytuacjach wycina się woreczek. Leczenie zachowawcze to przede wszystkim zachowanie ścisłej diety oraz przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz antybiotyków. Można je stosować, jeśli objawy mijają po 4 godzinach od wystąpienia. Przedłużenie czasu ich trwania jest wskazaniem do operacji.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego: dieta

Zarówno przy leczeniu zachowawczym, jak i po usunięcie pęcherzyka żółciowego chory powinien zachować ścisłą dietę, która pozwoli mu wrócić do zdrowia. Wskazane jest, aby jak najszybciej zrzucił zbędne kilogramy  oraz przeszedł na dietę eliminującą cukry, potrawy smażone, tłuste mięsa, żółtka jaj. Do codziennego jadłospisu należy natomiast wdrożyć nienasycone kwasy tłuszczowe tłuszcze roślinne, warzywa i owoce, chude wędliny oraz produkty pełnoziarniste. Potrawy powinny być duszone lub gotowane najlepiej na parze. Należy również pamiętać, że posiłki trzeba spożywać regularnie. Zbyt długie przerwy między nimi będą sprzyjać zaleganiu żółci i podwyższać ryzyko pojawienia się kamieni.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego – profilaktyka

Nie da się w 100% zapobiec zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Może ono być wynikiem czynników środowiskowych lub uwarunkowań genetycznych, można jednak spróbować obniżyć ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Profilaktyka opiera się na walce z otyłością i nadwagą, zdrowym żywieniu i regularnym spożywaniu posiłków, nawadnianiu organizmu, aktywności fizycznej i unikaniu nadmiernego stresu.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here