Odchudzanie na basenie – czyli dlaczego warto pływać?

0
1657

Specjaliści jasno podkreślają, jak istotne jest prowadzenie aktywnego trybu życia. Uwalnianie endorfin, wynikających ze sportu, zbawienny wpływ na nasze zdrowie oraz budowanie pasji, to tylko z niektórych walorów, wymienianych przy danej dyscyplinie sportowej. Jednym ze szczególnie polecanych aktywności jest pływanie – które wbrew panującymi mitom, również odchudza. Co ważne, basen nie jest zarezerwowany tylko dla niezwykle aktywnych osób – wręcz przeciwnie, stanowi idealną alternatywę dla osób otyłych, których dotychczasowa aktywność fizyczna sprawiała trudność lub ból.

Dlaczego warto wybrać basen?

Aktywność w wodzie zabezpiecza stawy, które obciążone są podczas codziennych czynności, takich jak chodzenie, schylanie się czy wchodzenie po schodach. Jeśli więc posiadamy kilka dodatkowych kilogramów, to ten rodzaj aktywności jest najbezpieczniejszy dla np. naszego kręgosłupa. Basen i aqua aerobik jest zalecany osobom starszym, walczącym z nadwagą oraz po urazach, utrudniających pracę na siłowni czy bieżni.

Ruchy wykonywane w wodzie, która stawia naturalny opór, wymagają też mocniejszej pracy mięśni, które z kolei wpływają na znaczące przemiany metaboliczne. Szacuje się, że już 20 minutowe pływanie zaczyna zużywać zapasy tłuszczu, pozwalając na jego efektywne spalanie i modelowanie sylwetki.

Systematyczne pływanie rozbija także podskórnie nagromadzone złogi tłuszczowe, zmniejszając cellulit oraz napinając naturalnie nasze ciało. To dlatego po kilku tygodniach basenu zauważamy estetyczne ujędrnienie skóry – zwłaszcza na biodrach, udach i pośladkach.

Ile kalorii spalamy podczas pływania?

Ilość spalonych kalorii uzależniona jest od szeregu czynników. Poczynając od intensywności pływania, po naszą wagę i styl. Szacuje się, że intensywny, godzinny trening kraulem może spalić nawet 1000 kcal. Pływanie rekreacyjne, w normalnym, umiarkowanym dla nas tempie i głównie w stylu klasycznym, spala powyżej 350 kcal na godzinę. Niewiele więcej spalimy podczas aqua aerobiku, który proponuje wykonywać ćwiczenia wykorzystujące opór wody. Jest więc to idealna alternatywa dla osób, które nie potrafią dobrze pływać lub niepewnie czują się na większych głębokościach. Aby dokładnie obliczyć liczbę spalanych kalorii, najlepiej stworzyć swój trening online, w oparciu o wiedzę zaufanego trenera i dietetyka. Pomóc również mogą opaski na nadgarstki lub zegarki, przystosowane do środowiska wodnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here