Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej

0
2744

Fundacja Dzieci Niczyje w raporcie „Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce” informowała, że 40 proc. jednolatków i dwulatków w naszym kraju korzysta z tabletów lub smartfonów, a ponad 80 proc. wszystkich rodziców udostępnia smartfony lub tablety dzieciom poniżej 6 roku życia. Raport przygotowano w 2015 roku, dlatego można przypuszczać, że liczba dzieci korzystających z urządzeń mobilnych jeszcze wzrosła. Rodzice powinni zadbać, aby ich dzieci były bezpieczne podczas korzystania z sieci na telefonie czy tablecie. Pomogą im w tym odpowiednie aplikacje do kontroli rodzicielskiej.

Blokada rodzicielska w Androidzie

Nasza pociecha nie powinna mieć dostępu do wszystkich opcji telefonu komórkowego i nie do wszystkich witryn internetowych czy aplikacji na smartfonie. Ci rodzice, którzy mają telefon z Androidem lub ich dzieci z takiego smartfona korzystają, mogą łatwo ustawić stosowną blokadę. W tym celu należy:

  •    wejść w zakładkę „ustawienia”;
  •    wybrać pole „użytkownicy”;
  •    wybrać opcję dodania nowego użytkownika;
  •    wybrać „profil z ograniczonym dostępem”;
  •    skonfigurować zabezpieczenie, np. w postaci wzoru lub kodu;
  •    dodać dowolną nazwę profilu.

W takim przypadku przy oznaczaniu konkretnych zabezpieczeń możemy wybrać te, z których nasze dziecko będzie mogło korzystać oraz jednocześnie wyłączyć te, do których nie chcemy, aby uzyskiwało dostęp. Można nawet zablokować w ogóle możliwość surfowania po internecie z poziomu telefonu. Wybór profilu adresowanego do najmłodszych możliwy jest z poziomu odblokowania telefonu.

Kontrola rodzicielska w Sklepie Play

Kolejnym sposobem ograniczenia dziecku dostępu do niektórych aplikacji na smartfonie jest wykorzystanie odpowiednio skonfigurowanej kontroli rodzicielskiej. W Sklepie Google Play wchodzi się w menu i w ustawienia. Tam można wybrać po prostu opcję „kontrola rodzicielska” i w prosty sposób ją włączyć. Ustala się wówczas kod PIN w celu ochrony przed wyłączeniem zapisanych ustawień przez dziecko. W kategorii „aplikacje” w Sklepie Play można ustawić kategorie wiekowe przypisane do aplikacji odpowiednich dla naszego dziecka. Wtedy nawet jeśli dziecko będzie chciało ściągnąć konkretną aplikację, na liście wyszukiwań w sklepie pojawią się tylko te gry i programy, które są odpowiednio dopasowane do wieku malucha.

Kids Place

Aplikacją pozwalającą na ustanowienie zindywidualizowanej kontroli rodzicielskiej jest Kids Place. Chroni ona prywatne dane na telefonie i pozwala wskazać aplikacje, z których dzieci mogą swobodnie korzystać, przy jednoczesnym blokowaniu tych, których rodzic nie zatwierdził. Zapobiega ona skutecznie:

  •       pobraniu przez dziecko nowych aplikacji na smartfona,
  •       wykonywaniu połączeń głosowych,
  •       wysyłaniu wiadomości SMS,
  •       płaceniu za dodatki w aplikacjach i grach.

Do działania aplikacji nie są potrzebne połączenie internetowe i adres e-mail ani utworzenie konta lub ponoszenie dodatkowych opłat. Kiedy Kids Place jest uruchomione, można blokować połączenia przychodzące i wyłączać wszelkie sygnały bezprzewodowe,.

Visikid

Darmowym programem do kontroli rodzicielskiej jest Visikid. Aplikacja ta nie blokuje i nie zakazuje, jak inne apki służące do tego samego celu, ale uczy odpowiedzialności i przestrzegania reguł wpojonych dziecku przez rodziców. Zbiera informacje o odwiedzanych stronach internetowych oraz wszelkich uruchamianych na telefonie aplikacjach. Mierzy także czas spędzony przez dziecko przed komputerem lub smartfonem.

Yumy Apps Family Time Parental Control

Klasyczna aplikacja służąca do kontroli rodzicielskiej urządzenia mobilnego wykorzystywanego przez dziecko. Bezpłatna wersja programu umożliwia zlokalizowanie dziecka, np. kiedy samo idzie do szkoły czy na podwórko. Poza tym w wersji płatnej ta sama aplikacja pozwala na definiowanie ilości czasu i pór dnia na użytkowanie poszczególnych programów i całego urządzenia. Można blokować za jej pośrednictwem zainstalowane i użytkowane aplikacje, wprowadzać filtry treści wideo i stron internetowych.

Internet dla dzieci jest skarbnicą wiedzy, szansą na rozwój oraz sposobem na rozrywkę i utrzymywanie stałego kontaktu z rówieśnikami. Rodzic powinien zadbać, aby nie tylko móc swobodnie korzystać z sieci, na przykład dzięki usłudze internetu z UPC, ale i o bezpieczeństwo dziecka przy używaniu smartfona czy komputera.

[Głosów:3    Średnia:1.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here