Każdy z nas słyszał o niepowtarzalnych właściwościach olejów kosmetycznych. Popularność ich wzrasta, bowiem ludzie zamiast sięgać po kremy do twarzy bądź inne specyfiki wybierają wszelakie metody olejowania. Oprócz tego naturalne kosmetyki mają szereg zastosowań i dają magiczne efekty, zauważalne już po niedługim czasie stosowania. Dzięki regularnemu stosowaniu i efektywnemu działaniu, pielęgnacja twarzy i ciała staje się przyjemnością.

Czym są oleje i dlaczego warto je stosować w kosmetyce?

Na wstępie warto zapoznać się z pojęciem specyfiku. Naturalne tłuszcze są jednym z najlepszych środków pielęgnacyjnych. Składają się z wielowartościowych kwasów tłuszczowych, które mają zastosowania w pielęgnacji skóry, włosówi paznokci. Ponadto mają właściwości silnie nawilżające, pielęgnujące oraz wspomaga regenerację.

Dzięki działaniu anty rodnikowym, za ich przyczyną możemy zminimalizować oznaki starzenia. Wyrównują proces wytwarzania sebum, gojąc przy tym wszelkie podrażnienia powstałe na skórze. Nie naruszają bariery lipidowej. Część z nich nadaje się do stosowania pod makijaż. Dodatkowo specyfiki tłoczone na zimno mają silne właściwości oczyszczające. Wykorzystywane w masażu całego ciała, redukują ból mięśni i stawów.

Tylko naturalne tłuszcze są w stanie oddać wszystkie właściwości, gdyż podczas procesu ich wytwarzania szczególnie dba się, aby nie straciły jakości. Warto jednak zwrócić uwagę na źródło pochodzenia produktu. Należy sięgać po specyfiki nierafinowane, destylowane, które posiadają odpowiednie certyfikaty.

Rodzaje

Naturalne oleje kosmetyczne dzielą się na następujące typy:

 

  • Schnące- mogą być przechowywane przez okres 3-4 miesięcy od otwarcia. W głównej mierze przeznaczone są dla skóry problematycznej, mieszanej i tłustej. Nie powodują zapychania porów. Charakteryzują się lekką konsystencją. Szybko się wchłaniają, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu. Należy do niej między innymi: olej ze słodkich migdałów, czarnuszki, olej konopny czy z opuncji figowej.

 

  • Półschnące- idealnie nadają się do skóry normalnej i mieszanej, dobrze sprawdzają się przy podstawowej pielęgnacji skóry. Lekka konsystencja sprawia, że nie pozostawiają tłustej powłoki na skórze. Ich przechowywanie obejmuje okres od 4 do 6 miesięcy. Zalicza się do nich: olej laurowy, z krokosza, migdałowy, masło shea oraz wiele innych.
  • Nieschnące- przystosowane do skóry dojrzałej i bardzo suchej, która wymaga dogłębnego nawilżenia. Ich konsystencja jest bardzo ciężka, wolno się wchłaniają, przez to pozostawiają na skórze tłuste ślady. Niestety, mogą wykazywać działanie zapychające. Należy je przechowywać przez 6 do 8 miesięcy. Należy do nich m.in: olej tamanu czy makadamia.

 

 

olejek w butelce

Najlepsze oleje kosmetyczne

Wspomniane specyfiki doskonale odżywiają i nawilżają skórę. Sekret nieskazitelnej urody tkwi właśnie w nich. Nie bez powodu są zamiennikami kremów, często o chemicznym składzie. Zapoznaj się z poniższymi właściwościami poszczególnych produktów i wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Olej canola

Olej canola to  olej rzepakowy o przeznaczeniu kosmetycznym. To przede wszystkim tłuszcz jadalny, porównywalny do specyfiku, jakim jest oliwa z oliwek. Jednakże, w przypadku, gdy nie zostanie on odpowiednio rafinowany swoje zastosowanie znajdzie również w kosmetyce.

Właściwości pielęgnacyjne tego produktu wynikają z wielowartościowych kwasów w jego składzie. Zbudowany jest w głównej mierze ze zdrowych kwasów omega-9, omega-6, jak również omega-3. Oferuje skórze szereg właściwości nawilżających i zmiękczających, co pozwala wyeliminować uczucie jej suchości. Olej canola witaminę E, która jest odpowiedzialna za eliminację wolnych rodników, dzięki czemu spowolniony zostaje proces starzenia się. W połączeniu z odpowiednio dobranym masażem jest w stanie zredukować zmiany bliznowate, powstałe wskutek np. rozstępów oraz stany zapalne.

Z czarnuszki

Specyfik uzyskany z nasion czarnuszki w składzie zawiera dobre kwasy tłuszczowe oraz beta-karoten, który jest niezbędny dla naszej skóry. Posiada również wiele właściwości leczniczych. Olej z czarnuszki niweluje objawy alergii, które po zastosowaniu produktu z dnia na dzień będą złagodzone. Dodatkowo potrafi uporać się ze stanami zapalnymi, wszelkimi podrażnieniami, a nawet poparzeniami skóry. Istotny jest fakt, iż eliminuje różnorakie grzyby, bakterie czy pasożyty. Dobrze wpływa na oczyszczanie twarzy. Idealnie nada się dla osób, które walczą z trądzikiem. Substancja w kontakcie ze skórą, dogłębnie ją odżywia i przenika aż do naczyń krwionośnych, dzięki czemu zyskuje ona ładny, zdrowy koloryt. Ponadto stanowi barierę ochronną oraz zabezpiecza powierzchnię skóry przed zanieczyszczeniami ze środowiska.

czarnuszka roślinna

Kokosowy

Olej kokosowy zawiera w sobie aż 94% nasyconych kwasów tłuszczowych oraz wszelkie witaminy potrzebne do odbudowy i nawilżenia skóry. Świetnie nadaje się do stosowania na noc, bowiem minimalizuje powstawanie zmarszczek. Antyoksydanty zawarte w substancji dogłębnie wnikają w fałdy, tym samym wygładzając zmiany. Oprócz tego doskonale radzi sobie z bliznami, w tym rozstępami. Jeśli w Twojej kosmetyczce znajduje się owy specyfik, nie musisz kupować dodatkowego masła czy balsamu do ciała. Produkt doskonale je wygładzi i nawilży. Zastosowanie go na mokrą skórę znacząco zwiększy jego działanie. Olej kokosowy kosmetyczny doskonały środek do demakijażu, który usuwa, a dodatkowo nawilża cerę. Swoje zastosowanie znajdzie także w pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Ryżowy

Wbrew pozorom ryż nadaje się również do zewnętrznej pielęgnacji twarzy i ciała. W jego składzie zawarte są wszystkie niezbędne witaminy i minerały, w tym witamina E, która jest źródłem młodości. Dodatkowym atutem tłuszczu ryżowego jest fakt, iż nie uczula. Wskazane jest stosowanie specyfiku na pojawiające się drobne zmarszczki, poprawiając przy tym mikrokrążenie skóry. Zaleca się także stosowanie go pod oczy, ponieważ niweluje przebarwienia. Olej ryżowy bez obaw można stosować w okolicach oczu, gdyż nie powoduje pieczenia. Dzięki swojej lekkiej konsystencji nie zapycha porów.

Ze śliwek

Substancja wytworzona ze śliwek jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, które odpowiedzialne są za regenerację oraz poziom nawilżenia i sprężystości skóry. Ponadto, w jego składzie znajdziemy kwas linolowy, który chroni skórę przed utratą wody, odbudowując jej metabolizm. Olej z pestek śliwek zalecany jest do skóry tłustej i trądzikowej. Zmniejsza pracę gruczołów łojowych, redukując przy tym niedoskonałości. Może być stosowany jako baza pod makijaż, bowiem ma właściwości stabilizujące. Olej z pestek śliwki doskonale sprawdzi się jako dodatek do różnego rodzaju kremów, balsamów i maseczek.

Arganowy

Olej arganowy jest niezwykle popularny wśród konsumentów. Zbudowany jest z niezbędnych kwasów tłuszczowych. Posiada właściwości odmładzające, nawilżające oraz regenerujące. Oprócz tego nie posiada składników wywołujących alergię. Jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry. Przyspiesza gojenie różnorakich blizn i koi powstałe rany. Regularnie stosowany spłyca powstałe fałdy zmarszczkowe. Gwarantuje elastyczność i sprężystość skóry. Przy tym chroni ją przed zewnętrznymi czynnikami, jakimi są mróz czy wiatr.

owoc arganowca

Jojoba

Tłuszcz ten bogaty jest w kwasy tłuszczowe, fitosterole oraz witaminę E. Posiada 30% zgodność biologiczną ze skórą człowieka. Olej jojoba pomaga zachować ilość sebum w skórze. Polecany jest zarówno dla posiadaczy suchej skóry, jak i tłustej, łojowej. Antyoksydanty i witamina E wpływają na jędrność ciała oraz chronią przed utratą włókien elastyny i kolagenu. Fitosterole mają za zadanie napinać skórę, wygładzając zmarszczki.

Lniany

Olej lniany zawiera bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-3. Jest pomocny w walce z  trądzikiem, reguluje wydzielanie sebum, a przy tym ma działanie mocno oczyszczające. Olej z nasion zaleca się do stosowania na skórę przesuszoną, jak również tłustą. Dobrze się wchłania, co sprawia, że może być stosowany na co dzień. Ponadto wspaniale sprawdzi się jako dodatek do maseczek antybakteryjnych bądź w formie okładów na bolące zmiany skórne.

nasiona lnu

Awokado

Olej z pestek awokado ma wiele zastosowań w pielęgnacji cery i ciała. Przede wszystkim działa silnie nawilżająco. Dzięki zawartości witaminy E chroni skórę przed różnorodnymi stanami zapalnymi. Przeciwdziała wielu problemom dermatologicznym, takim jak np. egzema. Olej awokado szczególnie polecany jest dla osób borykających się z problemem cery suchej. Ponadto dogłębnie wnika w zmarszczki, ujędrnia i niweluje jej matowienie. Zapewnia elastyczność skóry. Dzięki jego leczniczemu działaniu, sprawdza się jako lek w zmianach trądzikowych. Działa jako filtr przeciwsłoneczny, chroniąc przed poparzeniami.

Macadamia

Olej macadamia to bogactwo witamin. Zawarta w nim witamina A, pobudza komórki do pracy, wskutek czego złuszcza się martwy naskórek. Wówczas skóra twarzy staje się jednolita, gładka i odzyskuje koloryt. Stymuluje produkcję kolagenu, co powoduje spłycenie zmarszczek i działa zapobiegawczo. Witaminy z grupy B działają pielęgnacyjnie oraz przyspieszają gojenie ran. W składzie znajdziemy również kwasy omega-7, które wspomagają regenerację naskórka oraz zapewniają ochronę przed działaniem promieni ultrafioletowych.

orzechy macadamia

Podsumowanie

Oleje naturalne znane były już od czasów starożytnych. Tłoczone na zimno, nierafinowane, oznaczone odpowiednimi certyfikatami są wspaniałym środkiem pielęgnacyjnym dla całego ciała. Stosowane zarówno w domowym zaciszu, jak również w gabinetach masażu. Naturalne olejki eteryczne świetnie sprawdzą się w aromaterapii. Każdy z nich cechuje się innymi właściwościami. Wybierz ten, który spełnia twoje indywidualne oczekiwania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here