Objawy wstrząsu mózgu

0
2500

Wstrząs mózgu jest jednym z najczęściej występujących następstw urazów głowy. Można on wystąpić po upadku czy zderzeniu. Wstrząśnienie mózgu określane jest jako krótkotrwałe zaburzenie czynności mózgu bez znaczących zmian zachodzących w jego strukturze. W jego trakcie nie chodzi do uszkodzeń układu nerwowego. Objawy wstrząsu mózgu mijają samoistnie i nie pozostawiają śladu. Ich cechą charakterystyczną jest krótkotrwała utrata świadomości oraz zaburzenia pamięci. Poznaj pozostałe objawy wstrząśnienia mózgu.

Przyczyn wstrząsu mózgu jest bardzo wiele. Prowadzić mogą do niego upadki, bezpośredni kontakt przedmiotu z głową np. trafienie w nią piłki, wypadki samochodowe, rowerowe, bójki, przemoc, wypadki na nartach. Wstrząs mózgu można podejrzewać, jeśli w wyniku urazy na krótki czas traci się przytomność – od 15 do 60 minut.

Wstrząs mózgu u dzieci – objawy

Wstrząśnienie mózgu u dziecka jest dość powszechnym zjawiskiem. Małe dzieci czy niemowląt częściej doznają wstrząsów czy siniaków na głowie. Zazwyczaj spowodowane są one urazami wynikającymi z nieuwagi. Wstrząśnienie mózgu u dzieci może występować w różnym stopniu, stąd też w niektórych przypadkach trudno jest ocenić, czy maluchowi potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Jeszcze trudniej jest zweryfikować stopień zagrożenia, gdy dziecko jest na tyle małe, że nie będzie umiało wyrazić werbalnie objawów, które u niego występują.

Jako najczęstsze objawy wstrząsu mózgu u dzieci podaje się: krótkotrwałą utratę przytomności, rozmazany obraz, ból głowy, płacz i niemożność pocieszenia, kłopoty z chodzeniem, bełkotliwą wymowę. Przy zauważeniu takich objawów należy skonsultować się z lekarzem. W trybie pilnym jest to konieczne, kiedy dodatkowo wystąpią wymioty, zawroty głowy oraz problemy z koncentracją. Objawy wstrząsu mózgu mogą pojawiać się bezpośrednio po urazie lub do 72 godzin po nich.

Objawy wstrząsu mózgu u dzieci zazwyczaj mijają do dwóch tygodni. Niektóre symptomy mogą jednak występować dłużej np. bóle głowy czy problemy z koncentracją. Docelowo powinny zniknąć po kilku miesiącach. Jeśli tak się nie dzieje, konieczne jest dalsza diagnostyka i leczenia.

Wstrząśnienie mózgu u dorosłych – objawy

Objawy wstrząsu mózgu u dorosłych  są zazwyczaj subtelniejsze i trwają dłużej niż u dzieci. Mogą one występować nawet do kilku tygodni. Podobnie jak w przypadku najmłodszych wcale nie muszą one pojawiać się bezpośrednio po urazie. Najczęstsze objawy wstrząsu mózgu u osób dorosłych to: ból głowy, uczucie ciśnienia w głowie, utrata pamięci, dezorientacja, krótkotrwała utrata przytomności, zawroty głowy, pogorszenie widzenia, dzwonienie w uszach, nudność, wymioty, bełkotliwa wymowa. Oprócz tego mogą wystąpić problemy z pamięcią, drażliwość, nadwrażliwość na światło i hałas, zaburzenia snu, zmysłów smaku i zapachu.

Wstrząs mózgu – pierwsza pomoc

Podejrzewając u dziecka lub osoby dorosłej wstrząs mózgu, najlepiej jest udać się do lekarza w celu rozpoznania objawów oraz sprawdzenia, czy nie wystąpił zespół pourazowy. Pierwsza pomoc obejmuje przede wszystkim zbadanie pulsu, sprawdzenie oddechu i przytomności. Jeśli podstawowe funkcje życiowe są zachowane, a poszkodowany nieprzytomny należy go ułożyć w pozycji bezpiecznej tj.

U osoby leżącej na plecach – rękę, która znajduje się bliżej, zginamy pod kątem prostym i układamy dłonią do góry; dalszą noga poszkodowanego uginamy i łapiemy za kolano, dalszą reket przeplatamy przez swoje palce palce osoby poszkodowanej i pociągany za rękę i nogę przekładając poszkodowanego na bok; rękę układamy na boku, kolano zgiętej nogi opieramy na podłożu, a głowę skręcamy delikatnie na bok.

W kolejnym kroku należy wezwać pogotowie, a poszkodowanego (jeśli się wybudzi) uspokoić i zapewnić o nadchodzącej pomocy. W przypadku otwartej, krwawiącej rany głowy, koniecznie trzeba ją osłonić, najlepiej jałowym opatrunkiem. Należy pamiętać, że z osobą poszkodowaną zostaje się do momentu przyjazdu pogotowia lub innych służb ratowniczych.

Wstrząs mózgu: leczenie

Leczenie wstrząśnienia mózgu zależy od stanu zdrowia, rodzaju oraz stopnia nasilenia objawów. Kiedy są one łagodne, nie wymagana jest hospitalizacja. Wskazania obejmują tylko opiekę domową oraz ważne obserwowanie przez 72 godziny po urazie. Należy unikać aktywności fizycznych, gier wideo i komputerowych w czasie rekonwalescencji. Przy łagodnym wstrząsie jego objawy mijają w przeciągu kilku tygodni, trzeba jednak brać pod uwagę, że u każdego leczenie przebieg w indywidualnym tempie.

Powikłania po wstrząsie mózgu

W większości przypadku wstrząs mózgu mija samoistnie do miesiąca czasu po urazie. Może się jednak zdarzyć, że wystąpią powikłania. Bardzo rzadkim, jednak możliwym powikłaniem wstrząsanie mózgu jest wylew w przestrzeni podpajęczynówkowej. Pojawia się on ok. 4 tygodnie po urazie. Objawia się on silnym bólem głowy, może też dojść do porażenia. Powikłaniem po wstrząsaniu mózgu jest też pourazowe uszkodzenie mózgu. Jego objawy mogą wystąpić po kilku tygodniach lub miesiącach od razu. Zalicza się do nich bóle głowy, zaburzenia widzenia, nerwowość, problemy z pamięcią. Powikłania te należą jednak do rzadki i zazwyczaj towarzyszą poważnym wstrząśnieniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here