Pasożyty układu pokarmowego – poznaj objawy

0
1548

Pasożyty w przewodzie pokarmowy nadal są częstą dolegliwością. Zakażenie nimi zazwyczaj związane jest z niedostateczną higieną, m.in. za rzadkim myciem rąk, niedokładnym wyciem owoców i warzyw przed zjedzeniem. Pasożyty w przewodzie pokarmowym mogą pojawić się bez względu na to, jaki styl odżywiania się preferuje. Wskazuje się, że osobą zdrowym pasożyty w przewodzie pokarmowy nie wyrządza większej krzywdy. Problem pojawia się, kiedy zaatakują osoby z osłabioną odpornością. Dla takich osób są one groźne i mogą wywoływać poważne powikłania. Zobacz, jakie są objawy pasożytów w przewodzie pokarmowym.

W ludzkim przewodzie pokarmowym może bytować bardzo wiele pasożytów. Najczęściej występujące robaki to tasiemce, robaki płaskie, obleńce, robaki obłe, glisty oraz owsiki. Wywołują one takie choroby takie jak owsica, tasiemczyca, glistnica, pełzakowica czy giardioza.

Pasożyty w układzie pokarmowym – skąd się biorą?

Droga zakażenia robakami jest różnorodna i zazwyczaj wynika z tego, jakie pasożyty zagnieżdża się w naszym przewodzie pokarmowym. Trzeba jednak wspomnieć, że zazwyczaj robaki związane są z niedostatecznego przestrzegania higieny. I tak np. jako przyczyny pasożytów w przewodzie pokarmowym wskazuje się:

  • Owsikiowsice wywołują przede wszystkim skażone ręce; do zakażenia może dojść poprzez dotykanie zabawek, pościeli, ręczników czy ubrań; owsikami można się również zarazić drogą inhalacyjną; rozwojowi tych pasożytów sprzyjają złe warunki sanitarno-higieniczne; zazwyczaj zarażają się nimi dzieci oraz pracownicy placówek edukacyjnych i opiekuńczych;
  • Glista ludzka – droga zakażenia tym pasożytem to pożywianie; przede wszystkim odpowiadają za nie jedzenie nieumytych warzyw i owoców; do zakażenia glistą może również dość poprzez brudne ręce, zabrudzone ziemią;
  • Tasiemiec – człowiek zaraz się nim poprzez spożycie surowego miejsca wołowego, wieprzowego bądź rybiego; jako drogi zakażenia tasiemcem wskazuje się też jedzenie brudnymi rękami oraz picie skażonej wody;
  • Gidrdia lamblia – tym pasożytem można zarazić się do zwierząt domowych oraz dzikich, poprzez spożywanie zakażonych pokarmów, picie skażonej wody.

Pasożyty w przewodzie pokarmowym – jakie dają objawy?

Zakażenie pasożytami przewodu pokarmowego dają podobne do siebie objawy bez względu na rodzaj robaków. Zazwyczaj jako objawy zakażenia podaje się nudności. Wymioty, spadek masy ciała, damie, wysypki alergiczne, rozdrażnienie i nadpobudliwość nerwową. Poszczególne robaki mogą też wywołać charakterystyczne objawy. Wśród charakterystycznych symptomów wymienia się:

  • Owsiki – powodują świąd odbytu, który nasila się przede wszystkim w nocy; ten objaw sprawia, że czujemy się niewyspani i rozdrażnieni, a także prowadzi do nadkażeń bakteryjnych skóry;
  • Glista ludzka – zazwyczaj zakażenie przebiega bezobjawowo, a jedynym symptomem przedostania się glisty ludzkiej do organizmu jest ból brzucha; poważniejsze symptomy występują przy masowej inwazji pasożytów; wtedy to mamy do czynienia z glistnicą płucną, która objawia się kaszlem, dusznością, gorączką, zapaleniem płuc; może ten wystąpić glistnica jelitowa (objawy: kolka, nudności, utrata masy ciała), glistnica wątrobowo-żółciowa (objawy: zapalenie dróg żółciowych i trzustki)
  • Tasiemiec objawy zakażenia tasiemcem są zazwyczaj bardzo nasilone; jako symptomy tego pasożyta w przewodzie pokarmowym podaje się nudności, biegunki, ból brzucha, utratę masy ciała; na późniejszym etapie zakażenia może wystąpić wągrzyca, która polega na umiejscowieniu się wągrów w układzie nerwowym, narządzie wzroku czy mięśniach;
  • Gidrdia lamblia – jej symptomy to lekkie objawy żołądkowe, które zazwyczaj ustępują samoistnie.

Jak rozpoznać pasożyty przewodu pokarmowego?

Większość pasożytów układu pokarmowego można rozpoznać na podstawie badań mikroskopijnych stolca. Tak diagnozuje się m.in. owsiki, tasiemca czy gidrdia lamblia. Wiele pasożytów można również zaobserwować na skórze okolic odbytu czy na powierzchni stolca. W przypadku rozpoznania glisty ludzkiej konieczne jest wykonanie rozmazu bezpośredniego świeżego stolca trzykrotnie odstępach 3-4 dni.

Pasożyty układu pokarmowego – jak je leczyć?

Leczenie pasożytów w układzie pokarmowym zależy od rodzaju robaków, które się w nim zagnieździły. Leki na owsiki to m.in. pyrantel, mebendazol lub albendazol. Podaje się je w dawce jednorazowej i po 2 tygodniach powtarza dawką. Podobnie przebiega leczenie glistnicy. W  kuracji przeciwko tasiemcowi ludzkiemu przyjmuje się prazykwartelu, albendazolu lub niklozamidu. Z kolei leczenie giardiozy obejmuje zażywanie metronidazol. W leczeniu pasożytów układu pokarmowego ważne jest również zachowanie higieny przez cały okres kuracji – zaleca się dokładne wysprzątanie mieszkania, wyparzenie pościeli i ręczników oraz dokładne wypranie bielizny. Leczenie przeciwko robakom w układzie pokarmowym powinny przejść wszyscy członkowie rodziny.

Rozpoznanie u siebie objawów zakażenia robakami układu pokarmowego nie jest łatwe. Wynika to z mało specyficznych objawów, które mogą przypominać drobne dolegliwości żołądkowe. Najczęściej pasożyty stwierdza się dopiero, kiedy można je zauważyć gołym okiem w stolcu.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here